آفتاب

بازی Ludo یا منچ یک بازی آنلاین روی صفحه استراتژی برای دو تا چهار بازیکن استدر  بازی Ludo یا منچ  بازیکنان چهار نشان خود را از ابتدا تا انتها با توجه به رول های تک می میرند. مانند سایر بازی های کراس اوور و دایره ای ، منچ از بازی هند Pachisi گرفته شده اما ساده تر است.

بازی و تغییرات آن در بسیاری از کشورها و تحت نام های مختلف محبوب است، مناطق ویژه تخته Ludo در اینجا بازی آنلاین منچ به طور معمول با رنگ های زرد روشن ، سبز ، قرمز و آبی روشن رنگی است. به هر بازیکن یک رنگ اختصاص داده می شود و چهار رنگ در رنگ خود دارد. تخته به طور معمول مربع با یک فضای بازی متقاطع شکل است که هر بازوی صلیب دارای سه ستون مربع است که معمولاً شش در هر ستون است. ستون های میانی معمولاً دارای پنج مربع رنگی است. اینها ستون خانگی بازیکن را نشان می دهد. مربع رنگی ششم که در ستون خانگی قرار ندارد مربع شروع بازیکن است. در مرکز تخته مربع بزرگی وجود دارد که غالباً از مثلث های رنگی در بالای ستون های خانه بازیکنان تشکیل شده است (بدین ترتیب "پیکان" را نشان می دهد که به انتهای آن اشاره دارد).

شیوه انجام بازی هر بازیکن تاس را پرتاب می کند و بالاترین شماره (6) بازی را شروع می کند. بازیکنان به صورت متناوب در جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند. برای وارد کردن یک مهره به بازی ، یک بازیکن باید عدد 6 بیاورد. بازیکن مجبور است هر بار که می خواهد مهره ای از خانه بیرون بیاورد یک بار عدد 6 را بدست بیاورد، مگر اینکه خانه خالی باشد یا جعبه شروع 2 مهره داشته باشد . اگر بازیکن هنوز هیچ مهره ای در بازی ندارد و به غیر از 6 می آورد ​​، نوبت به بازیکن بعدی می رسد. بازیکنان همیشه باید بر اساس مقدار بدست آمده، یک مهره را حرکت دهند. هنگامی که یک بازیکن یک یا چند مهره در بازی دارد ، یک مهره را از بین آنها انتخاب می کند و آن را به جلو در امتداد مسیر حرکت می دهد . اگر مهره حریف مسیر شما را مسدود کند ، برای گرفتن آن باید بر روی همان فضا ب فرود بیایید. شما نمی توانید از این مهره عبور کنید. عبور مجاز نیست؛ اگر هیچ حرکتی امکان پذیر نباشد ، نوبت به نفر بعدی منتقل می شود. اگر بازیکن نتواند یک مهره از خانه بگیرد ، با چرخاندن 6 بازیکن یک رول اضافی یا "پاداش" در این نوبت به دست می آورد. اگر برگه جایزه دوباره 6 شود ، بازیکن مجدداً جایزه اضافی را بدست می آورد. اگر رینگ سوم نیز 6 باشد ، بازیکن ممکن است حرکت نکند و نوبت بلافاصله به بازیکن بعدی منتقل شود. اگر پیشبرد یک مهره در در جایی که توسط مهره حریف اشغال شده به پایان برسد ، مهره دوباره به خانه بر میگردد. مهره بازگشت فقط در صورتی می تواند وارد بازی شود كه اگر صاحب آن 6 بیاورد. اگر قطعه ای در همان فضا با قطعه دیگری با همان رنگ قرار گیرد ، قطعه ها دو برابر می شوند و بلوكی را تشکیل می دهند كه توسط قطعه های حریف قابل عبور یا گرفتن نیست.  بلوک ها را می توان تقسیم کرد. اگر یک عدد مساوی پرتاب شود ، قطعات مضاعف ممکن است نیمی از عدد را جابجا کنند و ممکن است قطعه مضاعف دیگری را ضبط کند. بر خلاف Pachisi ، در بازی منچ آنلاین هیچ مربع "ایمن" در مسیر بازی وجود ندارد که مهره های یک بازیکن را از بازگشت باز کند. مربع های ستون خانگی یک بازیکن همیشه بی خطر است ، زیرا هیچ حریف نمی تواند وارد آنها شود. در ستون خانه ، نمی توانید از مهره خود پرش کنید. تعداد دقیق لازم برای بدست آوردن هر مهره را بر روی مثلث خانه بچرخانید.

با توجه به سرعت اینترنت شما مدت زمان متغیری ممکن است طول بکشد تا بازی منچ شروع شود باید کمی صبر کنید تا بازی کاملا لود و آغاز شود. شما به راحتی میتوانید این بازی را روی مرورگر وب خود مثل فایرفاکس , کروم و … اجرا کنید.