آفتاب

کتاب صوتی ۱۹۸۴«آیا ممکن است شرایط به‌گونه‌ای تغییر کند که انسان آرزو‌هایش برای آزادی، شرافت، کمال و عشق را فراموش کند؟‌»

نویسنده : جورج اورول‌
مترجم : صالح حسینی
گوینده : آرمان سلطان‌زاده

نقد و بررسی کتاب صوتی ۱۹۸۴


«آیا ممکن است شرایط به‌گونه‌ای تغییر کند که انسان آرزو‌هایش برای آزادی، شرافت، کمال و عشق را فراموش کند؟‌»

سوال بالا، محوری‌ترین مسئله‌ای است که جورج اورول در کتاب 1984 مطرح می‌کند. کتاب 1984 کتاب چندلایه و نمادین است که نویسنده عمق وجودی انسان را زیر سوال می‌برد. این کتاب در فهرست 1001 کتابی که لازم از پیش از مرگ بخوانید قرار دارد.

کتاب 1984، کتابی طولانی است که ممکن است در دنیای شلوغ پلوغ امروزی خوانندگان زمان کافی برای مطالعه‌ی آن پیدا نکنند و در نتیجه آن را نیمه کاره رها کنند. اما انتشارات آوانامه با منتشر کردن نسخه‌ی صوتی این کتاب، خوانش آن را برای خوانندگان آسان کرده است.

درباره‌ی کتاب صوتی 1984 اثر جورج اورول


کتاب 1984 نوشته‌ی جورج اورول است. او این کتاب را برای نخستین بار در سال 1949 نوشت. جورج اورل در این کتاب تصویری از جامعه‌ی پاد آرمان‌شهر ترسیم می‌کند. جورج اورول برای نوشتن کتاب 1984 از نماد‌های زیادی استفاده کرده است. برای مثال وزارت حقیقت با تعریف اورول جایی است که در آن وقایع را تغییر می‌دهند و حقایق جدید می‌سازند. وزارت فراوانی هم جایی است که در آن غذاها و مواد مورد نیاز را جیره‌بندی می‌کنند. تمام شخصیت‌های این کتاب علاوه بر نام نمادین، شخصیت نمادینی هم دارند. برای مثال «برادر بزرگ» نماد یک نظام دیکتاتوری است. حکومتی که بر زندگی مردم نظارت می‌کند و تمام کارهای آن‌ها را کنترل می‌کند.

نماد‌های این کتاب به نام‌ها خلاصه نمی‌شوند، و جرج اورول نمادهای اصلی‌اش را در لابه‌لای متنش پنهان کرده است، نماد‌هایی مثل آزاداندیشی در برابر کنترل، دوستی در برابر خیانت و آزادی سیاسی در برابر سرکوب.

خلاصه داستان صوتی 1984


کتاب 1984، دنیای ترسناکی را توصیف می‌کند که تنها سه کشور بزرگ در آن وجود دارند؛ اوشینیا، اوراسیا، ایستیشیا. همان سه کشور بی رحم هم همیشه با یکدیگر در حال جنگند. این داستان در لندن، در کشور اوشینیا رخ می‌دهد که جامعه‌اش به سه طبقه تقسیم شده است، طبقه‌ی کارگر، اعضای عادی حزب (مردم عادی) و اعضای رده بالای حزب. همه‌ی افراد جامعه در این سه دسته قرار می‌گیرند و باید از «برادر بزرگ» که رئیس حزب است، اطاعت کنند. نوشتن در این جامعه ممنوع است و همه‌ی جامعه به وسیله‌ی تلویزیونهای تله‌اسکرین کنترل می‌شود. در این جامعه برای همه تنها یک حقیقت محض وجود دارد و آن حقیقت هم حزب است، نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر.‌

در قسمتی از کتاب صوتی 1984 می‌خوانیم


‌آن گاه چهره‌ی گوسفند به هیئت سربازی اروسیه‌ای درآمد که غول آسا و ترسناک در حال پیشروی بود، مسلسل او می‌غرید و چنین می‌نمود که از صفحه‌ی تله اسکرین بیرون می‌جهد، طوری که عده‌ای از تماشاچیان ردیف جلو از جایگاه‌های خود عقب جستند. اما در همان لحظه، چهره‌ی خصم آلود جای خود را به چهره‌ی ناظر کبیر داد، چهره‌ای با مو و سبیل مشکی، سرشار از قدرت و آرامشی مرموز و چنان عظیم که سراسر پرده را پوشانید. جملگی آهی عميق از روی آرامش کشيدند. هیچ کس فرمایشات ناظر کبیر را نمی‌شنید. صرفا چند کلمه‌ای تشویق آمیز بود، از نوع کلماتی که در بحبوحه‌ی جنگ ادا می‌شود و فی نفسه تمیز داده نمی شود، اما گفتن این کلمات اعتماد به نفس را احیا می کند. آن گاه دوباره چهره‌ی ناظر کبیر محو شد و به جای آن سه شعار حزب با حروف بزرگ ظاهر شد:

جنگ صلح است
آزادی بردگی است
نادانی توانایی است

اما چهره ی ناظر کبیر چنین می نمود که لحظاتی چند بر پرده پابرجاست، گویی تاثیری که در مردمک چشم ها ایجاد کرده بود، چنان زنده بود که در دم زدوده نمی شد. زنک موحنایی خود را به پشت صندلی جلو انداخته بود. با نجوایی لرزان که انگار آهنگ«منجی من!»را داشت، دست به سمت پرده دراز کرد. سیس چهره‌اش را با دو دست پوشاند. آشکار بود که لبانش به دعا مترنم است.

درباره‌ی جورج اورول نویسنده‌ی کتاب صوتی 1984


جورج اورول  George Orwellنویسنده، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی متولد 25 ژوئن 1903 است. او در مدرسه‌ای شبانه‌روزی تحصیلاتش را تکمیل کرد اما هرگز به دانشگاه نرفت و بلافاصله بعد از دبیرستان جذب نیروی پلیس انگلستان شد. در همان سال‌ها برای ماموریتی طولانی به کشور برمه (میانمار امروزی) فرستاده شد و از خاطرات همان جا بود که اورول رمان روزهای برمه را نوشت.

سبک نوشتاری اورول بسیار ساده اما حرفه‌ای بود. او از موضوعات روزمره برای نوشتن کتاب‎هایش استفاده می‌کرد. برای مثال اهمیت رهبری در جنگ جهانی دوم و از بین رفتن اخلاقیات و انسانیت از موضوعاتی بوده‌اند که اورول برای نوشتن کتاب مزرعه‌ی حیوانات از آن‌‌ها الهام گرفته است. او در مقاله‌ی «چرا می‌نویسم؟» می‌گوید: «از پنج یا شش سالگی می‌دانستم که نویسنده خواهم شد.» همسایگان اورول شهادت می‌دهند که ممکن بود جورج روزها و هفته‌ها از اتاقش بیرون نیاید و تنها به نوشتن مشغول باشد. جورج اورول برای نوشتن کتاب‌هایش از نثر ساده و قابل فهمی استفاده می‌کند، استفاده از این نثر باعث می‌شود مردم بیش‌تری کتاب‌های اورول را بخوانند و در نتیجه پیام او به گوش مردم بیش‌تری برسد. او معتقد است که داستان‌هایش را از دل مردم و اتفاقات روزمره‌ی مردم می‌گیرد به همین دلیل لازم  است که همین مردم نثرش را بفهمند و از خواندن آن لذت ببرند.

ترجمه‌ی کتاب صوتی 1984 به فارسی


انتشارات آوانامه کتاب صوتی 1984 را با ترجمه‌ی صالح حسینی عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است؛ البته که این کتاب تاکنون با ترجمه‌های زیادی وارد بازار شده است، یکی از این مترجمان حمیدرضا بلوچ است.  صالح حسینی یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین مترجمان ایرانی است. او متولد پانزده دی‌ماه سال 1325 است، در حوزه‌ی تخصصی خود یعنی ترجمه و نقد ادبی مشغول به کار است. صالح حسینی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی مسلط است و دارای مدرک دکتری در رشته‌ی زبان انگلیسی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا است. او در سال 1358، دقیقا بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلش در  آمریکا به ایران بازگشت و آغاز به کار کرد. او در سال 1376 به عنوان منتقد و مترجم نمونه‌ی کشور از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شد. بی تردید می‌توان گفت صالح حسینی نقش مهمی در ترجمه‌ی فارسی و معرفی کردن آثار فاخر ادبی به ایرانیان در طی چهل سال گذشته داشته است. او مترجم بیش از  بیست عنوان کتاب و مقاله است که همگی این آثار در دسته‌ی بهترین آثار ادبیات جهان شناخته می‌شوند.

چرا باید کتاب صوتی 1984 را خواند؟


دلایل زیادی برای خواندن کتاب 1984 وجود دارد، این کتاب داستان جذاب و خواندنی‌ای دارد که خواننده را جذب می‌کند. شخصیت‌های نمادین کتاب طوری خلق شده‌اند که مسائل مهمی مانند انسانیت را زیر سوال ببرند. کتاب صوتی 1984 در دسته‌ی کتاب‌های داستان‌های انگلیسی قرار دارد. کتاب صوتی 1984 مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است. خوانش کتاب صوتی صوتی 1984 را آرمان سلطان زاده به‌عهده داشته است. کتاب صوتی 1984 جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع داستان‌های انگلیسی است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  داستان‌های انگلیسی زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

منبع: فیدیبوصوت ها را گوش دهید
مرورگر خود را بروزرسانی کنید


وبگردی