آفتاب

کتاب صوتی کیمیاگر با صدای محسن نامجوکیمیاگر عنوان کتابی است که برای بیشتر افرادی که عادت به مطالعه دارند آشناست!

کیمیاگر عنوان کتابی است که برای بیشتر افرادی که عادت به مطالعه دارند آشناست! این کتاب خیلی از افراد را به مطالعه عادت داده و خاطره ای جذاب برای خواندن اولین رمان در ذهن بسیاری از مخاطبان خود به وجود آورده است. کیمیاگر یک رمان معمولی نیست، چرا که نویسنده آن با به وجود آوردن فضایی تازه از ساختارهای ذهنی اش در داستان موجب شده تا مخاطبان با کتابی متفاوت تر از آنچه فکرش را می کنند رو به رو شوند. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما هم به این نتیجه برسید که کیمیاگر یک رمان خاص است و برای خواندن و فهمیدن این کتاب باید بیشتر از خواندن یک دور از صفحات آن زمان گذاشت.
 

پائولو كوئليو و علل شهرت آثار او در دنیا


قبل از هر چیز بد نیست کمی در مورد نویسنده ای که خالق رمان کیمیاگر است کمی اطلاعات کسب کنیم تا بدانیم خالق داستانی که دنیای ادبیات جهان را زیر و رو کرده چه کسی است؟

پائولو کوئیلو
، نویسنده ای از کشور پرتغال است که از همان کودکی راه روشنی را برای خودش پیدا کرده بود اما خانواده اش سرنوشت دیگری برایش رقم زدند! پائولو از همان کودکی ذهن کنجکاو و خلاقی داشت که می توانست داستان ها و اشعار خارق العاده ای را خلق کند اما پدر و مادرش تمام خلاقیت های ذهنی او را از روی دیوانگی می دانستند چرا که از نظر آن ها کار کردن در عرصه هنر و ادبیات دست کمی از دیوانگی ندارد!

پائولو کوئیلو به طبع از خانواده اش که دوست داشتند فرزند موفقی داشته باشند در دانشگاه رشته مهندسی را بالاجبار انتخاب کرد. اما طولی نکشید که ادبیات بر مهندسی غلبه کرد و مسیر زندگی این جوان با استعداد را به طور کلی تغییر داد. البته  نا گفته نماند که این تغییر مسیر قربانی های خاص خودش را داشت چرا که علاقه وحشتناک پائولو به ادبیات و همچنین نگارش داستان ها و اشعاری که از دید خانواده اش معولی نبودند موجب شد تا پائولو برای مدتی در تیمارستان روانی بستری شود!

بستری شدن پائولو در تیمارستان، چندان برایش ناخوشایند نبود چرا که ماحصل آن، در سال های بعد از رهایی از زندان فکری که برایش ایجاد شده بود، نگارش کتابی به نام (ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد) بود! این کتاب ترکیبی از اتفاقات واقعی و تخیل نویسنده در یک تیمارستان است.
 

پائولو کوئیلو، کیمیاگر زندگی شخصی اش


پائولو کوئیلو از معدود نویسندگانی است که سیر نگارشش دقیقا با زندگی شخصی ای که دارد یکسان است. امکان ندارد کتابی از این نویسنده را ورق بزنید و جلوه هایی از افکار و سیر زندگی او را در کتاب پیدا نکنید. اگر طرفدار پروپاقرص این نویسنده پرتغالی باشید و صفحه اینستاگرام او را دنبال کنید حتماً متوجه این نکته خواهید شد که بسیاری از صحنه هایی از کتاب های او را می توانید در لا به لای پست های روز مره اش پیدا کنید!

از بریدا تا شهرت کیمیاگر پس از 2 سال سکوت


همۀ مردم پائولو کوئیلو را با کتاب کیمیاگر می  شناسند، اما جالب است بدانید این کتاب نخستین کتاب نویسنده پر آوازه پرتغالی نیست! کتاب کیمیاگر در سال 1988 به چاپ رسید و پس از آن در سکوتی فراموش نشدنی بین دیگر کتاب های کم طرفدار خاک خورد و به جایی رسید که ناشر کیمیاگر دیگر حتی جواب تلفن پائولو را هم نمی داد. این سکوت آزار دهنده در قلم پائولو کوئیلو تأثیری نگذاشت چرا که او پس از گذشت دو سال از انتشار ناموفق کیمیاگر دو اثر دیگر از خودش منتشر کرد.

بریدا، نام سومین کتاب پائولو کوئیلو ست که ذهن بیدار این نویسنده برای برای حجم عظیمی از مخاطبان رو کرد. پس از انتشار بریدا و شهرت پیدا کردن نام نویسنده مردم به خواندن دو کتاب منتشر شده از پائولو علاقۀ زیادی نشان دادند و این اتفاق موجب شد تا کیمیاگر بهتر از قبل جایش را بین مخاطبان پیدا کند.

 از این داستان طولی نکشید که کیمیاگر به عنوان مسافری در کتابخانه های سراسر دنیا در حال سیر و سفر گشت و تا به امروز بیش از 65 میلیون نسخه از آن به چاپ رسیده و به عنوان یکی از ترجمه شده ترین  و خوانده شده ترین کتاب های دنیا بین ناشران و نویسندگان آَشناست.
 

سایر آثار پائولو كوئليو، پیامبر واژه ها


پس از سر و صدایی که کیمیاگر در دنیا ایجاد کرد. پائولو کوئیلو به نگارش دیگر آثارش ادامه داد و موفقیت کیمیاگر او را از ادامه دادن به مسیر سیر نکرد. پائولو کوئیلو در دنیا می چرخید و تجربیاتی را به دست می آورد که تنها خودش می توانست آن را تجربه کند تمام این اتفاقات ذهن نویسنده خلاق را آبستن واژه هایی می کرد که تنها با زایمان زود رس روی کاغذ از آن فارغ می شد. ماحصل تمام این اتفاقات نگارش کتاب هایی است که هر سال به تعداد آن ها اضافه می شود.

- عطیه برتر
- والکری ها
- مکتوب
- کنار رودخانه بیدار نشستیم و گریستیم
- کوه پنجم
- نامه های عاشقانه یک پیامبر
- ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد
- شیطان و دوشیزه پریم
- یازده دقیقه
- خیانت
 

کتاب کیمیاگر، درس زندگی می دهد!


داستان کیمیاگر قبل از آنکه یک رمان جذاب باشد بیشتر شبیه نصیحت هایی است که برای درس گرفتن نوشته شده! سیر کلی ماجرای رمان کیمیاگر مخاطب را به جزیره ای می برد که کمی از خودش دور است اما با آن آشناست. این سیر کلی در یک جمله خلاصه می شود و آن این است که : باید برای آرزویی که همیشه در ذهن داریم بجنگیم!
سیر معنوی این کتاب مخاطب را به وجد می آورد و مانند تلنگری می ماند که روزهای خاکستری را سفید تر از قبل می کند. پیشنهاد می کنم قبل از اینکه مطالعه این کتاب را آغاز کنید خود را برای ورود به دنیایی که نویسنده برایتان تدارک دیده آماده کنید. چرا که پس از شروع خواندن کتاب، دیگر راه بازگشتی از آن ندارید و تا وقتی بارها و بارها صفحات کتاب را ورق نزنید نمی توانید به این راحتی از آن دل بکنید. چرا که فلسفه زندگی خلاصه ترین عبارتیست که بسیار طولانی در این کتاب از آن صحبت شده.
 

خلاصه ای بر داستان کیمیاگر

کیمیاگر داستان زندگی چوپانی به نام سانتیاگو را روایت می کند که از سن 16 سالگی با گوسفندانش مسیرهای زیادی را گذرانده و سفرهای زیادی را انجام داده است. سانتیاگو در قسمتی از داستان خواب عجیبی می بیند که بارها برایش تکرار می شود. این خواب مسیر زندگی پسرک چوپان را در رویای پیدا کردن گنج، تغییر می دهد و او را رهسپار سفری طولانی برای به دست آوردن گنجی که در محل زندگیش وجود ندارد رهسپار می کند.
در طول سفر اتفاقات هیجان انگیزی می  افتد و سانیتاگو برای رسیدن به هدفی که دارد مجبور می شود با اشخاص زیادی در ارتباط باشد و این موجب می شود تا چوپان داستان با آدم هایی معاشرت کند که رویاهای زیادی دارند و هیچ کدام رویای یکسانی با هم ندارند. یکی از مهم ترین افرادی که هر چه بیشتر سانتیاگو را برای پیدا کردن گنج تشویق می کند زنی کولی است که نقش قابل توجهی را در داستان ایفا می کند.
چوان، برای به دست آوردن گنجی که بارها در خواب دیده است دو سال تمام کلیه قسمت های صحرای اندلس را زیر و رو می کند تا اینکه در انتهای داستان ورق برمی گردد و داستان به گونه ای دیگر تمام می شود.

 

تأثیرگیری رمان کیمیاگر از مثنوی معنوی و منابع دیگر

پائولو کوئیلو نویسنده ایست که علاقه زیادی به مولانا دارد و در برخی از آثارش در مورد تأثیری که این شاعر بر او گذاشته بسیار صحبت کرده است. همین موضوع موجب شده تا بسیاری از منتقدان سیر معنوی کیمیاگر را اثری تأثیر یافته از مثنوی معنوی بدانند. چرا که شباهت های درون مایه داستان، کاملا با داستانی که مولانا در دفتر ششم مثنوی معنوی رعایت کرده یکسان است.
 

جملات زیبای کتاب کیمیاگر

- سانتیاگو نام بسیاری از انسان هایی است که رویای شخصی خود را گم کرده اند و در جایی دور تر از آنجا که باید به دنبال ییدا کردن آن می گردند. در قسمت های مختلف کتاب، جملات و عبارت های شگفت انگیزی را می خوانیم که موجب می شود بخواهیم بارها و بارها به آن صفحه برگردیم تا دوباره از نو آن جملات را مرور کنیم. با هم برخی از مهم ترین قسمت های کتاب را مرور می کنیم.
- ما اینجا هستیم تا روح جهان را تغذیه می‌کنیم و زمینی که بر آن زندگی می‌کنیم را بهتر یا بدتر از قبل کنیم، اگر ما بهتر یا بدتر شویم. اینجاست که نیروی عشق وارد می‌شود، چون تا زمانی که عشق بورزیم، همواره آرزومندیم بهتر از آن باشیم که هستیم.
- به ندای قلبت گوش بسپار. قلبت همه چیز را می فهمد، چون روح جهان را می‌بیند و یک روز به نزدش باز خواهد گشت.
- این‌که در یک لحظه از حیات خود، مالکیت و فرمان زندگی را از دست می‌دهیم و خیال می‌کنیم سرنوشت بر زندگی ما مسلط شده است، همین نکته، بزرگ‌ترین فریب دنیاست.
- مرد خوشبخت، مردی است که خدا را در خود ببیند و در وجود خودش به دنبال خدا بگردد. همان‌طور که کیمیاگر گفته است، خوشبختی می‌تواند حتی در یک دانه ناچیز ماسه صحرا هم دیده شود، چون یک دانه ماسه هم گویای لحظه‌ای از آفرینش است، و کائنات برای پیدایش آن میلیون‌ها سال وقت گذاشته ‌اند.
- نیروهایی هستند که ویرانگر که انسان را نابود می کن، اما در حقیقت چگونگی تحقق بخشیدن به افسانه شخصی ‌مان را به ما می‌آموزند. نیروهایی هستند که روح و اراده ما را آماده می‌کنند چون در این سیاره یک حقیقت بزرگ وجود دارد: هر کسی که باشی و هر کاری که بکنی، وقتی چیزی را از ته دل طلب می ‌کنی از این رو است که این خواسته در روح جهان متولد شده. این مأموریت تو بر روی زمین است.
- راز آینده در اکنون است. اگر به اکنون توجه بسپاری داری می‌توانی آن را بهتر کنی؛ و اگر حال خود را بهتر از قبل کنی، آنچه پس از آن رخ خواهد داد نیز بهتر خواهد شد.

بهترین ترجمه کتاب کیمیاگر

همانطور که می دانید، پیدا کردن بهترین ترجمه برای رمان هایی که به زبان فارسی نیستند بسیار مهم و تأثیر گذار است. چرا که گاهی یک ترجمه نادرست می تواند ذهنیت شما را از یک کتاب خوب به طور کلی تغییر دهد. خوشبختانه نسخه کیمیاگر دو ترجمه سلیس و روان را در زبان فارسی دارد.
ترجمه آرش حجازی، یکی از بهترین و روان ترین نسخه هایی است که توسط نشر کاروان منتشر شده و مخاطبان زیادی توانسته اند با آن ارتباط خوبی بگیرند. یکی دیگر از بهترین ترجمه هایی که برای کتاب کیمیاگر به  زبان فارسی در کتابفروشی ها موجود است کتابی است که توسط حسین نعیمی ترجمه شده و توسط نشر ثالث به کتابخانه های مختلف رسیده است.
کتاب صوتی این روزها طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده و بیشتر کسانی که وقت کمتری برای مطالعه ورق به ورق کتاب ها دارند، کتابهای صوتی را جایگزین نسخه های کاغذی می کنند. کتاب کیمیاگر هم از این قائده مستثنی نیست، شما می توانید نسخه صوتی آن را با صدای محسن نامجو دانلود کنید و آن را گوش جان بسپارید.
 یکی از مهم ترین ویژگی هایی که کتاب های صوتی دارند این است که حس و فضای کتاب را برای مخاطب آماده می کنند تا درک بهتری از فضای کلی داستان داشته باشند. کتاب صوتی کیمیاگر با صدای محسن نامجو دقیقاً همان چیزی است که مخاطب از یک کتاب صوتی توقع دارد. چرا که تمام فضاهای شگفت انگیز کتاب با صدای انگیز محسن نامجو تصویر سازی شده است.

منبع: فیدیبوصوت ها را گوش دهید
مرورگر خود را بروزرسانی کنید


وبگردی