آفتاب

کتاب صوتی راز | اثر راندا برن«من به راز زندگی به‌عنوان رأی بی‌نظیر نگاهی اجمالی انداختم، به راز زندگی که درواقع کتابی یک صدساله بود و دخترم هیلی آن را به من داد. من ردیابی داستان‌های راز را در سرتاسر تاریخ شروع کردم. این‌که بیشتر مردم از آن خبر داشتند برایم باورکردنی نبود، آن‌هم بزرگ‎‌ترین افراد در طول تاریخ چون: افلاطون، شکسپیر، هوگو، بتهوون، ادیسون» این جملات بخشی از کتاب راز اثر راندا برن است.

نویسنده : راندا برن
مترجم : مسیحا برزگر
گوینده : شاهین شرافتی

نقد و بررسی کتاب صوتی راز

«من به راز زندگی به‌عنوان رأی بی‌نظیر نگاهی اجمالی انداختم، به راز زندگی که درواقع کتابی یک صدساله بود و دخترم هیلی آن را به من داد. من ردیابی داستان‌های راز را در سرتاسر تاریخ شروع کردم. این‌که بیشتر مردم از آن خبر داشتند برایم باورکردنی نبود، آن‌هم بزرگ‎‌ترین افراد در طول تاریخ چون: افلاطون، شکسپیر، هوگو، بتهوون، ادیسون» این جملات بخشی از کتاب راز اثر راندا برن است. کتابی که پس از انتشار سروصدای زیادی به پا کرد . در عرض مدت کوتاهی به بیش از 50 زبان ترجمه شد و 30 میلیون نسخه از آن فروش رفت.
کتاب راز اولین بار با عنوان اصلی«the secret» سال 2006 منتشر شد. راندا برن این کتاب را تحت تاثیر کتابی که والاس والتز سال 1910 با نام «دانش چگونه ثروتمند شدن» تألیف کرده است، نوشت.

کتاب راز بر اساس فیلمی به همین نام نوشته شده است و موضوع اصلی آن قانون جذب است که به‌واقع قانونی شبه‌علمی است. راندا برن در این کتاب ادعاهایی مبنی بر این مطلب مطرح می‌کند که افکار می‌توانند زندگی انسان‌ها را به شکل مستقیم تحت تأثیر قرار دهند و داستان‌های مختلف و مصاحبه‌های متعددی  دراین‌باره آورده است. او سعی کرده نقش ذهن شخص در رسیدن او به خواسته‌هایش را برجسته کند و حتی بهبود روابط، سلامتی و خوشبختی در چارچوب قانون راز را بیان کرده است. او یک فرآیند سه مرحله‌ای تعریف کرده است: بخواهید، باور داشته باشید و دریافت کنید.

‌نقد‌ها و نظرات درباره‌ی کتاب راز

هرچند کتاب راز توانست نظرات زیادی را به خود جلب کند اما نقدهای جدی هم به آن وارد است. زیر ا قانون جذب هیچ پایه‌ی علمی و واقعی‌ای ندارد و البته تاکنون هیچ شاهد تجربی‌ای هم برای آن به دست نیامده است.
کتاب راز جنجال عجیبی به پا کرد و باعث شد حمایت‌ها و حملات زیادی به راندا برن اتفاق بیفتد. تعدادی از منتقدان معتقدند کتاب‌هایی مانند راز باعث تشویش اذهان عمومی و درگیری با واقعیت می‌شوند و ادعای کتاب نیز از نظر علمی به‌شدت بی‌پایه و اساس است.
از سوی دیگر اپرا وینفری مجری تلویزیون آمریکا از راندا برن حمایت کرده و گفته است قانون جذب چیزی است که در طی فعالیت 21 ساله‌اش در تلویزیون تلاش کرده با مردم در میان بگذارد. منتقدانی هم هستند که این کتاب را از جهاتی مفید دانسته‌اند اما اخطار داده‌اند که صحت این مطالب با اشکال جدی مواجه است و هرچند ذهن انسان روی عملکرد او مؤثر است اما تأثیر مستقیمی که راندا برن ادعا می‌کند مسئله‌ی دور از ذهنی است.
نقدهای تندی هم به این کتاب شده است مارک مانسون نویسنده‌ی آمریکایی گفته است: «این کتاب پر از کلیشه‌های نابجا، نقل‌قول‌های احمقانه و عقاید خرافی است.»
ادعاهای او درباره‌ی فیزیک کوانتومی بسیاری از فیزیکدانان را برانگیخته است. لیزا رندال فیزیکدان دانشگاه هاروارد ادعاهای برن درباره‌ی فیزیک را به‌کلی رد کرده است.

‌درباره‌ی راندا برن نویسنده‌ی کتاب راز

راندا برن نویسنده و کارگردان استرالیایی متولد 12 مارس 1945 در ملبورن است. او پیش از کتاب راز زندگی عادی و آرامی داشته که با فوت پدر و جدایی از همسرش دچار بحران شده است. او پس از گذراندن بحران روحی این اتفاقات ادعا کرد که رازی دریافته است که می‎‌خواهد آن را با جهان در میان بگذارد بنابراین سفرهای زیادی انجام داد و با کسانی که به‌نوعی قانون جذب در زندگی‌شان مؤثر بوده ازجمله مدیران موفق جلسه گذاشت و درنتیجه‌ی این جلسات مستند دوساعته‌ی راز را ساخت. او مدتی بعد کتاب راز را منتشر کرد که ناگهان او را به فردی بسیار مشهور تبدیل کرد. راندا برن علاوه بر کتاب راز کتاب‌های دیگری هم نوشته است که از میان آن‌ها می‌توان کتاب‌های «چگونه قانون جذب باعث تحول در زندگی شما می‌شود؟»، «قدرت عشق»، «جادو»، «راز شکرگزاری» و «راز هستی» را نام برد. راندا برن سال 2007 در فهرست 100 فرد تأثیرگذار جهان از دیدگاه روزنامه تایمز قرار گرفت.

ترجمه‌ی کتاب راز  به فارسی

کتاب راز در ایران نیز مانند بسیاری از نقاط جهان موجی را ایجاد کرد و افراد زیادی برای خواندن و به کار بستن آن تمایل نشان دادند. ناشران و مترجمان متعددی هم به سراغ این کتاب رفته‌اند و آن را در قالب‌های گوناگون روانه‌ی بازار کتاب ایران کرده‌اند.
سال 92 انتشارات لیوسا این کتاب را با ترجمه‌ی نفیسه معتکف منتشر کرده است. ترجمه‌ی مهدی‌ قراچه‌داغی از این کتاب را هم نشر پیکان روانه‌ی بازار کتاب ایران کرده است. ترجمه‌ی دکتر عیسی جلالی از این کتاب و همچنین ترجمه‌ی شهره آتشین و نسرین آدینه را هم می‌توانید از کتاب‌فروشی‌ها تهیه کنید.
انتشارات نوین کتاب گویا کتاب راز  را با ترجمه‌ی مسیحا برزگر  عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

چرا باید کتاب راز  را خواند؟

کتاب راز کتاب الهام‌بخشی است و ماجرای جالبی دارد. هرچند صحت مطالب این کتاب به‌شدت با تردید روبه‌رو است و نمی‌توان آن را کتابی با توصیه‌های کاربردی دانست اما مطالب جالب‌توجهی هم در آن وجود دارد که باعث شده است خواندن آن خالی از لطف نباشد. هرچند درک و قضاوت خواننده است که تعیین می‌کند مطالب این کتاب چقدر قابل‌اعتنا هستند اما به‌هرحال این کتاب نوع نگاهی خاص را به جهان ارائه داده است.
کتاب راز  در دسته‌ی کتاب‌های تفکر نوین قرار دارد.
کتاب راز  مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.
خوانش کتاب صوتی راز  را شاهین شرافتی به عهده داشته است
کتاب راز  جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع تفکر نوین است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی  تفکر نوین زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

منبع: فیدیبوصوت ها را گوش دهید
مرورگر خود را بروزرسانی کنید


وبگردی