آفتاب

کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتیکمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که کمی به فوتبال علاقه داشته باشد اما چیزی از حمیدرضا صدر نشنیده باشد. او با عشقش به لیورپول، با چیزهایی که فقط خودش می‌دانست، با قدرت بی‌نظیر روایتگری‌اش و با لحن گرم و شیرینش در ذهن‌ها مانده.

نویسنده : حمیدرضا صدر
گوینده : رضا کیانیان ، فاطمه معتمدآریا

نقد و بررسی کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی

کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که کمی به فوتبال علاقه داشته باشد اما چیزی از حمیدرضا صدر نشنیده باشد. او با عشقش به لیورپول، با چیزهایی که فقط خودش می‌دانست، با قدرت بی‌نظیر روایتگری‌اش و با لحن گرم و شیرینش در ذهن‌ها مانده. نوجوان‌های زیادی قصه‌های فوتبال را از دهانش شنیده‌اند و با کلامش عاشق شده‌اند. حمیدرضا صدر خالق کتاب‌های زیادی است و حالا نوبت آخرین نوشته‌اش رسیده است. از قیطریه تا اورنج کانتی قرار بود پس از درگذشت او منتشر شود که شد، کتابی که دکتر صدر آن را به دخترش غزاله تقدیم کرده است. کتابی که نسخه‌ی صوتی خاص و دوست‌داشتنی است.

درباره کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی

از قیطریه تا اورنج کانتی؛ وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش تعیین شده، روایت محشر دیگری از صدر است. اگر بخواهیم خلاصه کتاب را بگوییم، او که زیباترین بازی‌های جهان و بزرگ‌ترین اسطوره‌های دنیای فوتبال را در ذهن‌ها ماندگار کرده این بار و برای آخرین بار، قلم جادویی‌اش را برای نوشتن روایتش از سرطان به کار گرفته و بالا و پایین‌های درمان در ایران و آمریکا را به تصویر کشیده است. کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی دو بخش اصلی دارد، در ایران و در آمریکا. بخش آخر کتاب هم مؤخره‌ای به قلم غزاله صدر است که همدم روزهای سخت بیماری پدر بود و بر دوشش بود که کار ناتمام او را تمام کند. آنچه از این بخش می‌فهمیم این است که دکتر صدر کتاب را پیش از ژانویه‌ی ۲۰۲۰ که تصمیم به عمل جراحی گرفت تمام کرد زیرا احساس می‌کرد قصه‌اش تمام شده اما دوران سخت‌تری پس از جراحی برایش در راه بود. دورانی که او دیگر قلم‌به‌دست نگرفت. دورانی که تنها غزاله صدر روایت کرده و در روایتش که خطاب به پدر نوشته شده غمی عمیق و جانکاه خانه کرده است.
کتاب حمیدرضا صدر پس از انتشار در چند هفته به چاپ سوم رسید و سروصدای زیادی به پا کرد. اگر بخواهیم درباره‌ی نقد کتاب از قیطریه تا اورنج کانتی حرف بزنیم نکات جالبی وجود دارد. دکتر امیدوار رضایی، مدیرعامل سال‌های دور استقلال از روش محافظه‌کارانه‌ی پزشک آمریکایی برای درمان دکتر صدر انتقاد می‌کند و مهدی یزدانی خرم هم معتقد است این کتاب ارزش روایی منحصربه‌فردی دارد.

درباره حمیدرضا صدر نویسنده‌ی کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی

نویسنده کتاب از قیطریه تا اورنج کانتی مردی با زندگی‌ای پرثمر است. او سال ۱۳۳۵ در تهران به دنیا آمد و بیست و پنج تیرماه ۱۴۰۰ در شصت و پنج سالگی سرطان او را به مرگ تسلیم کرد.
حمیدرضا صدر در تهران در دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد درس خواند و سپس برای گرفتن دکترای رشته‌ی برنامه‌ریزی شهری به فرانسه رفت و دکترای خود را از دانشگاه لیدز گرفت. شاید بیشتر شهرت حمیدرضا صدر به روایت‌های فوتبالی‌اش برگردد اما او تحلیلگر سینمای بسیار توانمندی هم بود و برای سال‌های طولانی در شرق و مجله فیلم ستون می‌نوشت.
روزنامه‌ی گل، آن‌سوی نیمکت و برنامه‌ی نود تعدادی از رسانه‌های ورزشی‌ای هستند که دکتر صدر مدت زیادی با آن‌ها همکاری داشت. او کتاب‌های زیادی نوشته است. پیراهن‌های همیشه، تا نیمکت داغ، روزی روزگاری فوتبال و پسری روی سکوها روایت‌های فوتبالی دکتر صدرند. دکتر صدر نویسنده‌ی کتاب‌های «تو در قاهره خواهی مرد»، «درآمدی بر تاریخ سینمای ایران» و «سیصد و بیست و پنج» هم هست. او را در بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده‌اند.

انتشار کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی در ایران

از قیطریه تا اورنج کانتی چند روز پس از مرگ دکتر صدر به نشر چشمه تحویل داده شد و به‌سرعت مراحل چاپ را طی کرد. خیلی‌ها می‌خواستند بدانند حمیدرضا صدر خاص و محبوب با بیماری چطور کنار آمده و همین شد که کتاب محبوبیت زیادی به دست آورد. حالا رادیو گوشه این کتاب را برای علاقه‌مندان به کتاب صوتی هم منتشر کرده است. بازیگران محبوب کشورمان، فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان با صداهای گرم و دلنشینشان گویندگی کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی را به عهده داشته‌اند و روایت دکتر صدر را چندبرابر زیباتر کرده‌اند. خرید و دانلود کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی در همین صفحه ممکن است.

چرا باید کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی را شنید؟

آنچه در این کتاب روایت شده است، قدرت پذیرش است. قدرت پذیرش یک درد بزرگ و جانکاه. حمیدرضا صدر انسان فعالی است، لحظه‌ای از خواندن، نوشتن و نقدکردن دست برنداشته و حالا یک بیماری هولناک روبه‌رویش قرار گرفته است و او به‌جای درمانده شدن مانند یک ماجراجویی بزرگ به آن نگاه می‌کند. ماجراجویی‌ای از محله قیطریه در تهران تا اورنج کانتی در شمال کالیفرنیا. کتاب دکتر صدر برای همه‌ی آن‌هایی که روزهای سختی را می‌گذرانند، برای کسانی که روزهایشان با دست و پنجه نرم کردن با بیماری‌های دشوار می‌گذرد و برای کسانی که در یک قدمی ناامیدی ایستاده‌اند یک انتخاب خوب است. دکتر صدر روایتگر یک مبارزه است، مبارزه‌ی مردی که در یک قدمی مرگ با تمام وجود به زندگی لبخند می‌زند. شنیدن این کتاب را به آن‌هایی که دوستشان دارید و فکر می‌کنید این روزها باید کمی توقف کنند و به زندگی فکر کنند توصیه کنید.

در بخشی از کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی می‌شنویم

حوالی ساعت ۸ بعدازظهر است و خورشید تابستانی هنوز غروب نکرده. روی تخت اتاق‌خواب، رو به سقف، در محاصره‌ی کتاب‌ها و مجله‌هایت، دراز کشیده‌ای. همان‌هایی که یکی یکی از گوشه و کنار جهان جمعشان کرده‌ای، طی بیش از دو دهه، و مثل دسته گل نگه‌شان داشته‌ای. حالا چه بی‌مصرف شده‌اند. مهرزاد بی‌آنکه صدایش کنی وارد می‌شود. جلو می‌آید و بالا سرت می‌ایستد و به تو خیره می‌شود. با آرامش می‌گویی: «مهرزاد خانم، نمی‌خوام دکترها تیکه پاره‌م کنن.» می‌گویی:‌«پزشک‌ها طول زندگی رو اضافه می‌کنن، اون هم فقط یه کم، ولی تو همون مدت جورهای دیگه‌ای از بین می‌برنت. تو دیگه خودت نیستی، له شده‌ای، خرده شده‌ای، پاره پاره.» و اضافه می‌کنی: «عزیز دلم، نمی‌خوام برای زنده بدون تن به درمان و تراپی و این چیزها بدم. می‌خوام همین‌جور که هستم برم، نه له شده، نه پاره پاره. نه مثل پسرعموت فرهاد که می‌دونی چه بلایی سرش آوردن.»
حالت چهره‌ی مهرزاد عوض نشده، یا چون چشم‌هایش را از پشت شیشه‌ی عینکش نمی‌بینی در نمی‌یابی عوض شده باشد. ولی ناگهان می‌زند زیر گریه، عینکش را برمی‌دارد و پرت می‌کند روی تخت و سپس خودش را پرتاب می‌کند سوی تو. دست‌هایش را حلقه می‌زند دور گردنت و گریه‌اش اوج می‌گیرد. ملتمسانه می‌گوید: «نگو، نگو، داری من رو هم ضعیف می‌کنی. من آماده‌ی همه چیز شده‌م، این جوری حرف نزن.»
گردنت از اشک‌هایش خیس شده و بالشت را خیس کرده است. دلت به درد آمده. عذابش داده‌ای. در ذهنت بوده صادقانه گفته‌ای، اما مهرزاد انتظارش را نداشته. مهرزاد اهل مبارزه بوده، همیشه از اول زندگی تا امروز. از زمانی که غزاله چهارساله بوده و او جانانه با سرطان جنگیده. همین هفته‌ی پیش بوده که گفته نتایج آخرین آزمایشاتش خوب بوده است. حالا جای تو و او عوض شده و چه طعنه‌آمیز، چه نیش‌دار.

منبع: فیدیبوصوت ها را گوش دهید
مرورگر خود را بروزرسانی کنید


وبگردی