آفتاب

کله جوشایرانی‌ها در کنار کشاورزی، سابقه‌ای طولانی در دامداری دارند و استفاده از فرآورده‌های لبنی در غذاهای ایرانی هم از قدیم رایج بوده است. یکی از این غذاها، کله جوش است. کمی پیاز داغ و نعناع داغ به همراه ادویه و کشک رقیق‌شده و کمی گردو، غذایی را به شما هدیه خواهد داد که خوراک تلیت‌کردن است.


مواد لازم برای ۴ نفر

کشک    ۴۰۰ گرم
گردو    ۱۰۰ گرم
پیاز    ۱ عدد متوسط
نعناع خشک    ۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه    به مقدار کافی
زردچوبه و روغن    به مقدار کافی

دستور پخت کله جوش

مرحله اول
ابتدا گردوها را پودر می کنیم (زیادی پودر نشود و کمی دانه های ریز آن به اندازه یک عدس زیر دندان حس شود) و کنار می گذاریم. پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و قابلمه ای را روی حرارت ملایم قرار می دهیم.
مرحله دوم
سپس کمی روغن داخل آن می ریزیم و اجازه می دهیم تا کمی داغ شود و پیازها را داخل قابلمه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک و نرم شوند و آنوقت نمک،فلفل و زردچوبه را روی پیازها می پاشیم و تفت می دهیم و بعد نعناع خشک و گردوهای خرد شده را اضافه می کنیم.
مرحله سوم
حالا همگی مواد را زیر و رو می کنیم و کمی تفت می دهیم تا گردوها از حالت خامی بیرون بیایند و ( متناسب با غلظت کشک آب به غذا اضافه می کنیم، اگر کشک بسیار غلیظ بود نیاز است که آب بیشتری اضافه می کنیم)
مرحله چهارم
در آخر ۱ لیوان آب جوش روی مواد می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد و بعد مجددا اگر غلظت کشک زیاد بود آنرا با کمی آب رقیق می کنیم و اضافه می کنیم و بعد از ۳ دقیقه کله جوش ما آماده شده است.
مرحله پنجم
می توانید همان ابتدا که پیاز را داخل قابلمه تفت می دهیم کمی سیر رنده شده و ۱ قاشق آرد نیز اضافه کنید ولی دستور اصلی همین چیزی است که در بالا اشاره کردیم.کله جوش را داخل کاسه ای می ریزیم و با گردو و نعناع روی آن را تزئین می کنیم و نوش جان کنید.

چی شی
وبگردی