آفتاب

چای ماسالا با شیرچای ماسالا، یک نوع دمنوش هندی است که با ترکیب چای، چند نوع ادویه و شیر یا آب درست می‌شود. این نوشیدنی خوش‌طعم و خوش‌عطر با تنوع مواد اولیه، یکی از خاص‌ترین انواع چای است.

 از مواد تشکیل‌دهنده چای ماسالا می‌توان به چای سیاه، دارچین، زنجبیل، هل، آنیسون ستاره‌ای (بادیان)، رازیانه، جوز هندی، تخم گشنیز، فلفل قرمز، فلفل سیاه و میخک اشاره کرد.

مواد لازم

    شیر: ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌لیتر
    میخک: ۲ تا ۳ عدد
    هل سبز: ۲ تا ۳ عدد
    پودر رازیانه: نصف قاشق چای خوری
    چوب دارچین: یک تا ۲ عدد
    زنجبیل: یک تا ۲ تکه
    شکر: یک قاشق غذاخوری (اختیاری)
    آب: ۱۰۰ میلی‌لیتر
    چای کیسه‌ای سیاه: یک عدد

طرز تهیه

ادویه‌ها را با استفاده از هاون خرد کنید و به‌ همراه آب، چوب دارچین و زنجبیل در یک شیرجوش بریزید. سپس شیرجوش را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید تا بوی ادویه‌ها دربیاید.

شیر را به مواد داخل شیرجوش اضافه کنید. مراقب باشید که شیر سر نرود. پس از کاهش حجم مواد به نصف مقدار اولیه، چای کیسه‌ای را در شیرجوش بیندازید و اجازه دهید تا چای برای یک دقیقه دم بکشد.

چای ماسالا را در فنجان بریزید و همراه با شکر سرو کنید.

نکات مهم

قبل از ریختن ادویه‌ها در آب، آن‌ها را به‌ آرامی خرد کنید.

شما می‌توانید به‌جای چای کیسه‌ای، از یک چای سیاه با کیفیت و ارگانیک استفاده کنید.

اگر دوست دارید چای غلیظ‌تری داشته باشید، حجم شیر را افزایش و حجم آب را کاهش دهید یا فقط از شیر استفاده کنید.

برای شیرین کردن چای ماسالا، معمولا از شکر استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید از عسل یا شربت‌های گوناگون هم استفاده کنید.

شیر را پس از جوش آمدن آب و ادویه‌ها اضافه کنید و هم بزنید. توجه کنید که قبل از افزودن شیر، هر چقدر آب و محتویات جوشیده بیشتر روی گاز بمانند، طعم قوی‌تری به چای شما می‌دهند.

چای ماسالا را برای عصرانه یا صبحانه سرو کنید.

منبع: برترین ها