آفتاب

نان تافتون خانگیهیچ‌چیز به اندازه بوی عطر نان خانگی هنگام افطار، دلربایی نمی‌کند؛ نانی که درست‌کردنش هم لذتبخش است و هم پر اجر و ثواب. البته میان نان‌های خانگی، نان تافتون از لطیف‌ترین و خوشمزه‌ترین نان‌های ایرانی است که با بسیاری از غذا‌ها خورده می‌شود. این نان طرز تهیه آسانی دارد و به راحتی می‎توانید در خانه آن را تهیه کنید.

طرز تهیه
خمیرمایه، شکر و آب ولرم را مخلوط کنید و روی آن را برای ۱۰ دقیقه بپوشانید تا به‌ اصطلاح به عمل بیاید. در ظرفی بزرگ‌تر، تخم‌مرغ، ماست و روغن را مخلوط کنید و خمیر‌مایه عمل آمده را به آن بیفزایید. آرد و نمک را با هم مخلوط و الک کنید. نیمی از آن را به بقیه مواد بیفزایید و کاملا هم بزنید. نیمه‌دوم آرد را کم کم به بقیه مواد اضافه کنید تا جایی که خمیر جمع شود. سپس خمیر را حدود ۱۰ دقیقه کاملا ورز دهید. روی خمیر را با سلفون و پارچه تمیز بپوشانید و به‌مدت یک ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر دو‌برابر بشود. خمیر را به ۸ قسمت تقسیم کنید و چانه بگیرید. روی چانه‌ها را به‌مدت ۱۵ دقیقه بپوشانید و برای نوبت دوم به آن‌ها استراحت بدهید. چانه را با وردنه باز کنید و روی تابه یا ساج از پیش داغ‌شده بپزید. روی نان که حباب زد و شروع به طلایی‌شدن کرد آن را زیر و رو کنید تا طرف دیگر نان نیز پخته شود.

مواد لازم
آرد گندم سبوس‌دار: حدود ۴۴۰ گرم
نمک: یک قاشق چایخوری
خمیرمایه: ۳ قاشق چایخوری
شکر: ۲ قاشق چایخوری
آب ولرم: نصف پیمانه
ماست: ۲ قاشق غذاخوری
تخم‌مرغ: یک عدد
روغن مایع: ۴ قاشق غذاخوری

دقت کنید که در پخت نان‌های سنتی، مقدار آرد تقریبی است و می‌تواند با توجه به نوع آرد شما تغییر کند. برای آنکه خمیر لطیفی داشته باشید، حتما خمیر را به خوبی ورز دهید تا چسبندگی نداشته باشد. با اضافه‌کردن آرد بیش از حد، پس از پخت، نان خشکی خواهید داشت.

روزنامه همشهری
وبگردی