آفتاب

ماریناد مرغ مرکبات با سه طعمماریناد مرغ مرکبات با سه نوع مرکبات تازه درست شده و به همین دلیل یک طعم عالی دارد. این ماریناد از سه طعم پرتقال، لیمو زرد و لیمو سبز بهره می‌گیرد که یک ماریناد مرغ عالی برای کباب را با هم می‌سازند.

تابستان در مناطق سردسیر، کباب مرغ مزه می‌دهد اگر هم در مکانی گرم زندگی می‌کنید شاید دلتان بخواهد یک مرغ طعم‌دار یا مرینید شده داشته باشید. درست کردن این ماریناد اصلا سخت نیست و می‌توانید ببینید که از مواد عجیبی هم درست نشده است.

بخاطر طعم مرکبات تازه که هم در رنده پوست و هم آب آن‌ها موجود است، یک کباب مرغ طعمدار تابستانی با عطری فوق العاده خواهید داشت که دلتان می‌خواهد بار‌ها و بار‌ها آن را درست کنید. خوبی این دستور این است که در آن از مواد تکراری و خسته کننده‌ای مثل سرکه که به دلیل ارزانی در ماریناد برای ایجاد بخشی اسیدی استفاده می‌شود، خبری نیست.

بوی مرکبات احساسی خوشایند را ایجاد می‌کند که همان حس خوب را با خوردن مرغ تجربه خواهید شد. شما علاوه بر گریل کردن مرغ در توری و یا در ماهیتابه می‌توانید آن را به سیخ بکشید و یک کباب سیخی مرکباتی داشته باشید که در اینصورت گوشت مرغ را به قطعاتی ۲ تا ۳ سانتی برش بزنید سپس ماریناد کنید.

فقط اینکه باید توجه داشته باشید که درست کردن مرغ با ماریناد مستلزم صرف زمان است بنابراین از قبل باید برای آن برنامه ریزی کنید و سپس اقدام به این کار کنید.

مواد لازم برای ماریناد مرغ مرکباتی چه هستند؟


    پرتقال، لیمو زرد و لیمو سبز: این سه مرکبات عالی طعمی سه گانه را ایجاد می‌کند؛ شیرینی پرتقال و ترشی و تیزی لیمو زرد و لیمو سبز. خوشبختانه هر دو نوع لیمو در بازار موجود است، اما برای جایگزین پرتقال می‌توانید از نارنجی که کمتر ترش باشد به همراه مقدار بیشتری عسل استفاده کنید.
    روغن زیتون: این ماده کمک می‌کند که سطح بیرونی مرغ موقع کباب کردن، خشک نشود.
    سیر و موسیر: این دو ماده با هم، طعم پس زمینه را جالب می‌کنند همانند عطر‌ها که بخشی از نوتهایشان در پس زمینه اسانس‌های قالب دیگر است. اگر مثل من به موسیر تازه دسترسی دارید که هیچ وگرنه می‌توانید به جای آن از پیاز قرمز نگینی شده استفاده کنید. طعم پیاز هم به همان خوبی است، ولی موسیر متفاوت است.
    رزماری: این ماده خوش عطر است بخصوص برای انواع کباب مرغ، اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید طعم‌های دلخواهتان را داشته باشید مثلا استفاده از مرزه که طعمی تند و تیز به آن می‌دهد. اگر از رزماری (رومارن) یا اکلیل کوهی تازه استفاده کنید خیلی خوب است.
    سس خردل: این ماده به روشن شدن رنگ ماریناد کمک می‌کند همچنین یک باعث ایجاد غلظت بیشتر در سس می‌شود.
    عسل: از عسل فقط به منظور تعادل در طعم‌ها و کاهش ترشی زیاد آن استفاده می‌شود همچنین این ماده به تیره شدن رنگ کباب‌ها کمک می‌کند.
    نمک و فلفل: اگر به دلیل فشار خون از نمک پرهیز می‌کنید، می‌توانید آن را حذف کنید، فلفل هم تنها در صورت علاقه مندی شما به این ماده توصیه می‌شود. بهر حال یک طعم فلفلی به احساس بهتر در صورت حذف نمک کمک می‌کند.

از کدام بخش مرغ می‌توان استفاده کرد؟


سینه مرغ بدون پوست و استخوان یا ران مرغ عالی خواهد بود.

بهتر است بخش‌های قطورتر مرغ را برش بزنید تا ضخامتی یکسان داشته باشند در اینصورت همه بخش‌های قطعات مرغ یکسان پخته خواهند شد.

مواد لازم برای ۴ تا ۵ نفر

    آب پرتقال تازه: ۱/۲ پیمانه
    رنده پوست پرتقال: ۲ قاشق چای‌خوری
    رنده پوست لیمو: ۲ قاشق چای‌خوری
    آب لیموی تازه: ۱/۲ قاشق غذاخوری
    روغن زیتون: ۱/۴ پیمانه
    موسیر تازه یا پیاز قرمز: ۳ قاشق غذاخوری نگینی شده
    سیر تازه: ۱ قاشق غذاخوری رنده شده (یا ۱ قاشق چای‌خوری پودر سیر)
    سس خردل: ۲ قاشق چای‌خوری
    عسل: ۲ قاشق چای‌خوری
    نمک: ۱ و ۱/۲ قاشق چای‌خوری یا مقدار کمی برای طعم
    فلفل سیاه تازه آسیاب شده: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
    سینه یا ران مرغ: ۱۵۰ گرم، بدون پوست و استخوان

طرز تهیه

۱. در کاسه‌ای گود، همه مواد تشکیل دهنده ماریناد را بریزید و خوب مخلوط کنید تا زمانی که همه مواد با هم مخلوط شوند.

۲. مرغ‌ها را داخل یک کیسه زیپ لاک یا ظرف نگهدارنده واشردار مثل ظرف‌های گلس لاک (از ظرف فلزی استفاده نکنید) قرار دهید.

۳. ماریناد مرغ را روی مرغ بریزید. کیسه را بسته و تکان دهید. کیسه مرغ را در یخچال گذاشته و به مدت ۱ ساعت و یا نهایتا ۶ ساعت بگذارید بماند تا مزه دار شود.

۴. گریل را روشن کرده و روی حرارت متوسط به زیاد بگذارید. استفاده از منقل زغالی البته با شعله‌ای که خیلی نزدیک نباشد خیلی عالی است. مرغ را از داخل کیسه خارج کرده و روی توری گریل یا توری مخصوص کباب روی منقل بگذارید. معمولا برای نچسبیدن هم توصیه به استفاده از کمی روغن روی توری داریم. بگذارید مرغ کباب شود تا زمانی که داخل آن حرارت ۱۶۵ درجه فارنهایت را در ضخیمترین بخش مرغ نشان دهد به این منظور از دماسنج آشپزی استفاده کنید. آن را برگردانید تا روی دیگر هم پخته شود. اگر مرغ به سرعت تیره می‌شود، حرارت گریل را کم کنید.

۵. قبل از سرو کردن بگذارید مرغ ۵ دقیقه بماند. روی آن را با جعفری خرد شده تزئین کنید و با سبزیجات برشته سرو کنید.

چند ساعت مرغ را در ماریناد نگه دارم؟


خب به این منظور ما توصیه داریم که حداقل یک ساعت و نهایتا ۶ ساعت بگذارید در سس مرکباتی آماده شده بماند. اورنایت شدن یا یک شب تا صبح ماندن در یخچال که حداقل ۸ ساعت طول می‌کشد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، چون آب مرکبات ما تازه است و نه پاستوریزه.

می‌توان از ماریناد استفاده مجدد کرد؟


ما همیشه به شما توصیه می‌کنیم که پس از خارج کردن مرغ از مواد طعم دهنده، ماریناد را دور بریزید. در اینجا هم به شما می‌گوییم به هیچ عنوان از آن استفاده مجدد نکنید، چون این مواد باکتری‌ها را داخل خود وارد می‌کنند و موجب مسمومیت غذایی می‌شوند. در صورتی که به مواد به میزان زیادی نیاز دارید، آن را دو برابر کنید. یا اگر می‌خواهید مقداری اضافه‌تر برای سرو داشته باشید مقداری از آن را کنار گذاشته در یخچال بگذارید سپس با مرغ پخته سرو کنید. البته من توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید از این ماریناد به عنوان سس همراه مرغ کبابی استفاده کنید، بهتر است مقداری نشاسته ذرت به آن اضافه کنید و نزدیکی‌های سرو آن را درست کنید.

برای سرو این مرغ می‌توانید از سیب زمینی سرخ شده در فر، برنج گشنیز یا برنج سفید معمولی و یا برنج نارگیلی به عنوان همراه یا بغل بشقابی استفاده کنید.

منبع: cookingclassy
برترین ها
وبگردی