آفتاب

طرز تهیه ته‌دیگ ته‌چینیته دیگ ته چینی یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار است که معمولا در رستوران ها در کنار غذاهای مختلف سرو می‌شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ته دیگ ته چینی با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ۳ نفر


    برنج  ۳ پیمانه
    تخم مرغ  ۱ عدد
    ماست شیرین ۲ قاشق غذاخوری
    گلاب ۱ قاشق غذاخوری
    زعفران دم کرده به مقدار کافی

طرز تهیه ته دیگ ته چینی


مرحله اول

برای تهیه ته دیگ ته چینی خوشمزه در ابتدای کار برنج را شسته و به همراه ۱ قاشق چایخوری نمک درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت ۱ تا ۲ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

مرحله دوم

پس از گذشت این زمان یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کرده و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد. زمانی که آب جوش آمد برنج را آبکش می کنیم تا آب اضافی اش خارج شده، سپس به قابلمه می افزاییم.

مرحله سوم

حالا اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. پس از گذشت این زمان یک دانه برنج را بین دو انگشت له می کنیم، در صورتی که اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت پخت اولیه برنج کافی است.

مرحله چهارم

در ادامه برنج را درون آبکش ریخته و آبکشی می کنیم، سپس اجازه می دهیم آب اضافی اش خارج شود. حالا تخم مرغ را به همراه گلاب و زعفران دم کرده درون یک کاسه مناسب ریخته و به خوبی مخلوط می کنیم.

مرحله پنجم

زمانی که مواد ترکیب و یکدست شدند، ماست را هم زده تا روان شود، سپس به کاسه می افزاییم. در ادامه مجددا مایه ته چین را هم می زنیم تا کاملا یکدست شود، سپس ۲ کفگیر از برنج را به کاسه اضافه می کنیم.

مرحله ششم

حالا برنج را با مایه ته چین مخلوط می کنیم تا کاملا ترکیب شود، سپس درون یک قابلمه مناسب مقداری روغن مایع می ریزیم. در ادامه ته چین را درون قابلمه ریخته، سپس روی آنرا کاملا صاف و یکدست می کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله مابقی برنج سفید را روی ته چین ریخته و فشرده می کنیم تا برنج منسجم شود. حالا روی حرارت ملایم شعله پخش کن گذاشته و قابلمه را روی آن قرار می دهیم، سپس درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم.

مرحله هشتم

در ادامه درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم ته چین به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا دم بکشد. پس از گذشت این زمان پلو را درون ظرف مورد نظرمان بر می گردانیم و به همراه زرشک تزیین می کنیم. نوش جان.

چی شی
وبگردی