آفتاب

سبزی پلو با ماهی؛ محبوب شب عیدیکی از غذا‌های خوشمزه و پرطرفدار که ایرانی‌ها رسم دارند در شب عید و یا همان شب تحویل سال نو درست کنند، سبزی‌پلو با ماهی است. در این مطلب، طرز تهیه سبزی پلو با ماهی را به شما آموزش خواهیم داد.

یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار که ایرانی‌ها رسم دارند در شب عید و یا همان شب تحویل سال نو درست کنند، سبزی‌پلو با ماهی است.

برای طبخ این غذا افسانه‌ی جالبی وجود دارد. گفته‌اند خضرت سلیمان انگشتری داشت که با کمک آن می‌توانست دیو و پری و جن را به خدمت درآورد. از قضا، این انگشتر به دست دیوی افتاد. او خود را به شکل سلیمان درآورد و بر تخت شاهی تکیه زد. سلیمان به نزد قومش رفت، اما کسی او را باور نکرد.

دیو از ترس اینکه مبادا انگشتر دوباره به دست سلیمان بیفتد و او را از تخت به زیر بکشد، انگشتر را در دریا پرت کرد. سلیمان دلشکسته از قومش دور شد، در کرانه‌ی دریا سکونت کرد و مشغول ماهیگیری شد. از اقبال بلندش بود یا خواست خدا، سلیمان ماهی‌ای را صید کرد که انگشتر را بلعیده بود. او انگشتر را به انگشت کرد، به شهر بازگشت، دیو را از تخت پائین کشید و بر جایش تکیه کرد. ماهی خوردن در شب عید تمثیلی از به چنگ آوردن انگشتر با فر ایزدی، ناامید نشدن و بخت اقبال بلند است.

در سراسر ایران و اقوام مختلف ایرانی، رسم‌ورسومات مختلفی وجود دارد و همین تنوع در غذای شب عید هم وجود دارد. مردم در نقاط مختلف ایران در شب عید غذاهای مختلفی مانند سبزی‌پلو با ماهی، آش رشته، رشته‌پلو، قورمه سبزی، دلمه برگ، کوفته محلی، کلم‌پلو شیرازی، خورش قیمه، کوکو سبزی و ... می‌پزند.

یک رسم جالب که در برخی از اقوام ایرانی وجود دارد، این است که بسیاری معتقدند برای اولین شنبه‌ی سال جدید باید غذاهای رشته‌ای مانند رشته‌پلو، ماکارونی و ... بخورند تا گره‌های زندگی آن‌ها باز شود. یک رسم دیگر این است که، در روز نهم عید که به آن نوروز سلطانی می‌گویند، خانم‌های خانه به‌هیچ عنوان کار نمی‌کنند و آقایان قبول زحمت می‌کنند و برای انجام دادن کارهای خانه آستین بالا می‌زنند.

اما سبزی پلو با ماهی از مرسوم‌ترین غذاها از قدیم تا به امروز بوده است. از زمان‌های قدیم رسم بوده که مادربزرگ‌ها در شب عید سبزی پلو با ماهی درست می‌کردند و همگی دورهم جمع می‌شدند و این شب را درکنارهم جشن می‌گرفتند. اما حالا که امسال هم مانند سال قبل، درگیر ویروس منحوس کرونا هستیم و امکان دورهمی و جمع‌های خانوادگی نیست، بهتر است برای اینکه از تلخی این گرفتاری‌ها کم کنیم، خودمان سنت هرساله را به‌جا آوریم و برای اعضای خانواده‌ی خود، یک سبزی پلو با ماهی فرداعلاء بپزیم. با ما همراه باشید تا طرز تهیه سبزی پلو با ماهی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو ماهی:


    ماهی (هرنوع ماهی دلخواه): ۲ عدد
    برنج: ۲پیمانه
    سبزی معطر (تره، جعفری، گشنیز، شوید و برگ سیر): ۲۵۰ گرم
    زعفران دم کرده: ۳ قاشق غذا خوری
    نمک و فلفل: به مقدار لازم
    سیر: ۲ حبه
    پیاز: ۲ عدد
    آبلیمو: ۱/۴ پیمانه
    سرکه: ۱/۴ پیمانه
    کره یا روغن مایع: ۲۰۰ گرم

طرز تهیه سبزی پلو ماهی:


۱. ابتدا پیاز و سیر را خرد کنید و با آبلیمو، سرکه، زردچوبه، نمک و فلفل در یک ظرف مخلوط کنید، سپس تکه‌های ماهی را که شسته و خشک کرده‌اید در مواد بگذارید و اجازه دهید در این مواد بماند تا مزه‌دار شود. ماهی‌ها ر زیرو رو کنید.

۲. برنجی را که از قبل در آب و نمک خیس کردیم را در آبکش ریخته و آب آن را دور می‌ریزیم. برنج را در آب درحال جوش می‌ریزیم و تا اندازه‌ای که دانه‌ی برنج با ناخن نصف شود، آن را می‌جوشانیم. بعد برنج را آبکش می‌کنیم.

۳. کمی کره و دو قاشق غذاخوری آب در کف قابلمه بریزید. مقداری زعفران دم کرده هم اضافه کنید و قابلمه را روی شعله قرار دهید.

۴. نان لواش را برش داده و برای ته‌دیگ کف قابلمه که کره و زعفران ریخته‌اید بچینید. یک لایه برنج بریزید و بعد یک لایه سبزی خردشده اضافه کنید و این کار را لایه‌لایه ادامه دهید.

۵. حالا مقداری مخلوط آب و روغن یا کره آب شده‌ی داغ به برنج اضافه کنید و در قابلمه را گذاشته تا برنج بخار کند. بعد شعله را کم کنید تا برنج دم بکشد.

۶. در تابه روغن بریزید و ماهی‌هایی که مزه‌دار شده‌اند را در تابه بچینید و سرخ کنید. روغن اضافی ماهی‌ها را با دستمال روغن‌گیر اشپزخانه بگیرید.

۷. سبزی‌پلو را در ظرف مورد نظر سرو کنید. نوش جان! پیشاپیش سالی پُر از سلامتی و کامیابی برایتان آرزومندیم!