آفتاب

خورش ماشماش پتی خارش یا خورش ماش، یکی از غذاهای گیاهی محلی استان گلستان است که روش پخت سنتی آن، ثبت ملی شده است.

این خورش لذیذ و متفاوت به‌دلیل وجود اسفناج، کدو تنبل، چغندر قرمز، سیر، آب نارنج و ماش، سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف است. خورش ماش در شهرستان گرگان و روستاهای اطراف از جمله روستای زیارت، نومل، کلاجان سادات و قاجار و غیره از محبوبیت بالایی به‌خصوص در فصل بهار و زمستان برخوردار است. این خورش معمولا به‌همراه پلو کته و کوکو سیب‌زمینی سرو می‌شود.

مواد لازم برای چهار نفر

    ماش: ۲ پیمانه
    لوبیا چشم بلبلی: نصف پیمانه
    اسفناج: ۱۵۰۰ گرم
    کدو تنبل: ۱۵۰ گرم یا ۳ عدد لبوی کوچک
    سیر: ۴ حبه
    رب انار: یک قاشق سوپ‌خوری
    آرد سفید: یک قاشق سوپ‌خوری
    نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه

لوبیا را از شب قبل خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا نفخ لوبیاها گرفته شود. سپس آب لوبیا را خالی کنید، آن را در یک قابلمه آب تازه بریزید و روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا بپزد. ماش را نیز به‌صورت جداگانه در یک قابلمه آب، روی حرارت متوسط گاز بپزید. پس از پخت کامل ماش و کم شدن آب داخل قابلمه، مقداری آب سرد در قابلمه بریزید تا پوست ماش کنده شود و به روی آب بیاید. پوست ماش را با کفگیر از روی آب بردارید و دور بریزید.

اسفناج خرد شده را در قابلمه ماش بریزید و آن را برای چند دقیقه همراه با ماش بپزید. سپس آرد را در کمی آب سرد حل کنید و به‌همراه لوبیای پخته، سیر داغ، نمک، فلفل و زردچوبه به مخلوط اسفناج و ماش بیفزایید. شعله گاز را کم کنید. پس از حدود ۲۰ دقیقه، کدو حلوابی یا لبوی نگینی خرد شده را در خورش بریزید و اجازه دهید تا خورش جا بیفتد. سپس رب انار را در قابلمه بریزید. خورش اسفناج و ماش، پس از چند دقیقه آماده سرو است.

نکات مهم

به‌جای رب انار از آب نارنج تازه نیز می‌توان استفاده کرد.

اگر طعم ملس را دوست دارید، یک قاشق شکر را به‌ همراه آرد در خورش بریزید.

اگر به لبو و کدو حلوایی دسترسی دارید، می‌توانید از هر دوی آن‌ها در تهیه این خورش استفاده کنید.


منبع: برترین ها
وبگردی