آفتاب

خورش قرمه سبزی نذریگرچه قورمه سبزی به اندازه خورش قیمه در میان غذا‌های نذری فراوانی ندارد، اما به هر حال شاید بتوان آن را جزو سه غذای معمول نذری روز‌های محرم به شمار آورد.

قورمه سبزی یکی از غذا‌های خوشمزه سنتی ایرانی است که معمولا در همه‌ی خانه‌ها به روش‌های مختلفی تهیه شده و مورد پسند اکثر افراد خانواده قرار می‌گیرد.

گرچه قورمه سبزی به اندازه خورش قیمه در میان غذا‌های نذری فراوانی ندارد، اما به هر حال شاید بتوان آن را جزو سه غذای معمول نذری روز‌های محرم به شمار آورد. برخی مواقع با رعایت نکات ریز می‌توان قورمه سبزی خوشمزه‌تری تهیه کرد که به همین سبب در این مطلب نکات مهم در تهیه قورمه سبزی را آماده کرده‌ایم که امیدواریم بعد از خواندن این مطلب بتوانید غذایی خوشمزه و باب میل همه تهیه کنید. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ۱۰۰ نفر:

    گوشت گوسفندی: ۸ کیلو گرم
    لوبیا قرمز: ۲ کیلو گرم
    سبزی خورشتی: ۱۰ کیلوگرم
    لیموعمانی: ۱ کیلو گرم
    پودر لیمو عمانی به مقدار لازم
    پیاز: ۱۰ کیلو گرم
    نمک و فلفل به مقدار لازم
    زردچوبه به مقدار لازم
    برنج: ۱۵ کیلو گرم


طرز تهیه:

برای طرز تهیه قورمه سبزی ابتدا از روز قبل لوبیا‌ها را بشویید و در آب خیس کنید.

گوشت گوسفندی را هم قلیه‌ای خرد کنید؛ و بشویید. سبزی قورمه خرد شده را داخل قابلمه‌ای بریزید و اجازه بدهید کمی آب آن کشیده شود سپس مقداری روغن جامد داخل آن بریزید و اجازه بدهید کمی سرخ شوند.

دیگ یا قابلمه‌ی مورد نظر پخت قورمه سبزی را آماده کنید و پیاز‌ها را خرد کنید و با روغن تفت بدهید سپس گوشت‌ها را اضافه کنید و تفت بدهید اجازه بدهید گوشت و پیاز با هم سرخ شوند.‌

می‌توانید اکنون به مواد گوشت زردچوبه اضافه کنید؛ و بعد سبزی‌ها را اضافه کنید و با هم مخلوط کنید، اکنون لوبیا‌ها را اضافه کنید و آب روی آن بریزید تا حدی که قورمه سبزی به راحتی در آن بپزد.

بعد از گذشت ۱ ساعت لیمو عمانی‌های سوراخ شده و در آب قرار داده شده را داخل آن بریزید تا داخل خورش بجوشد.

اجازه بدهید گوشت و لوبیای خورش بپزند در این هنگام نمک و فلفل را به آن اضافه کنید تا به خورد مواد بروند.

بگذارید خورشت جا بیفتد نیم ساعت آخر پخت پودر لیموعمانی را روی خورش بپاشید و آن را به آرامی مخلوط کنید که گوشت‌ها داخل خورش خرد نشوند و روغن خورش به زیر خورش نرود. در مرحله‌ی پایانی ادویه قورمه سبزی نذری که دارچین است مقداری را با روغن تفت بدهید و به خورش اضافه کنید و خیلی کم بپزد.

نکاتی برای تهیه قورمه سبزی:

    اگر گشنیز سبزی قورمه را زیاد بریزید خورش کمی شیرین‌تر می‌شود. بعضی‌ها اصولاً آن را حذف می‌کنند. سبزی‌های اصلی قورمه سبزی تره و جعفری و شنبلیله است. میزان تره باید خیلی زیاد باشد و شنبلیله کمتر باشد، زیرا باعث تلخی آن می‌شود.
    در مخلوط سبزی قورمه، با توجه به فصل، اسفناج یا برگ چغندر می‌ریزند. در فصل زمستان از اسفناج استفاده کنید اسفناج به خورش لعاب می‌دهد.
    زمانی که ۱ کیلو سبزی قورمه سبزی خریدید ۱ کیلو تره هم اضافه بخرید.
    سرخ کردن زیاد سبزی قورمه سبب تلخی آن می‌شود.
    می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن قورمه‌سبزی در ابتدا مقداری ترخون به سبزی قورمه سبزی خود بیافزایید.
    توجه داشته باشید که پیاز‌ها را بسیار خرد کنید، چون که نباید در خورشت سبزی نذری بعد از پخته شدن آن اثری از پیاز وجود داشته باشد.
    اگر علاوه بر لیمو عمانی درسته از پودر لیمو عمانی هم اضافه کنید خورش خوش طعم‌تر می‌شود. بعضی‌ها علاوه بر لیمو عمانی درسته از آبلیمو ترش یا آبغوره استفاده می‌کنند.
    در بعضی از مناطق به جای لوبیا قرمز از لوبیا چیتی یا لوبیا چشم بلبلی استفاده می‌کنند. استفاده از لوبیا چشم بلبلی، پختن قرمه سبزی نذری را راحت‌تر می‌کند و به علت پخته شدن سریع تر، به زمان کمتری نیاز دارد.
    اگر می‌خواهید قورمه سبزی شما روغن بیاندازد بهتر است برای سرخ کردن سبزی از روغن جامد استفاده کنید.
    در پایان پخت قورمه سبزی حتما به خورشتتان زعفران اضافه کنید.
    لیمو عمانی دو نوع روشن و تیره دارد. برای قورمه سبزی بهتر است از نوع لیمو عمانی تیره رنگ استفاده شود.
    بهتر است سبزی خورشت قورمه سبزی خیلی ریز خرد شود، چون به این ترتیب خورشت بهتر جا می‌افتد. آب را به صورت یک جا به خورشت اضافه نمایید. اگر سبزی قورمه سبزی درشت خرد شده باشد خورش هر چه بجوشد جا نمی‌افتد. اندازه‌ی خرد شدن آن باید تا حدی باشه که سبزی‌های قابل شناسایی نباشند.
    همیشه نیم ساعت مانده به پایان پخت روغن خورشت را اضافه و شعله را کم کنید تا آب اضافی بخار شده و خورشت قورمه سبزی جا بیافتد.
    برای مواد لازم برای قورمه سبزی برای ۲۰۰ نفر، را می‌توانید میزان مواد لازم برای ۱۰۰ نفر را ۲ برابر کنید.

برترین ها
وبگردی