آفتاب

خورش خلالخورش خلال بادام، یکی از غذا‌های سنتی، لذیذ و مجلسی استان کرمانشاه است که برخی آن را به‌عنوان بهترین خورش ایرانی می‌شناسند.

یکی از مهم‌ترین مواد اولیه خورش خلال بادام کرمانشاهی، روغن حیوانی یا روغن کرمانشاهی است که طعم و عطر بی‌نظیری به این غذا هدیه می‌کند. این خورش مانند دیگر خورش‌های ایرانی با برنج سرو شده و همراه با سبزی خوردن، انواع ترشی و سالاد شیرازی به سر سفره آورده می‌شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

    خلال بادام: ۲۰۰ گرم
    گوشت گوسفندی: ۶۰۰ گرم
    زرشک سیاه: نصف پیمانه
    پیاز: یک عدد
    رب: ۳ قاشق غذاخوری
    هل و چوب دارچین: به مقدار لازم
    زعفران: به مقدار لازم
    گلاب: به مقدار لازم
    نمک، زردچوبه و فلفل: به مقدار لازم
    روغن مایع: به مقدار لازم
    روغن کرمانشاهی: به مقدار لازم
    خلال پسته: برای تزئین
    پلوی زعفرانی و سالاد شیرازی: برای سرو

طرز تهیه

آماده‌سازی خلال بادام و زرشک: خلال‌های بادام را از یک شب قبل در آب و مقداری گلاب خیس کنید تا نرم و خوشمزه شوند. زرشک سیاه را نیز همراه با آب در ظرف بریزید و هر ساعت، آب آن را عوض کنید. آب زرشک را سه بار عوض کنید تا رنگ تیره زرشک از بین برود.

گوشت را با مقداری آب در یک قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید. کف قهوه‌ای و تیره رنگ گوشت را جدا کنید و پس از آن، گوشت را در آبکش بریزید و آن را بشویید. این مرحله برای این انجام می‌شود تا خورش خلال بادام شما، شفاف باشد.

مقداری روغن مایع و روغن کرمانشاهی را در یک قابلمه مناسب بریزید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا داغ شوند. پیاز را در قابلمه بریزید و کمی تفت دهید تا نرم شود.

گوشت، زردچوبه، فلفل و دیگر ادویه‌جات را به به پیاز‌ها اضافه کنید و خوب هم بزنید. گوشت را تفت دهید تا رنگ آن عوض شود.

سه پیمانه آب در قابلمه بریزید و درب آن را ببندید تا گوشت به آرامی بپزد.

کمی روغن در یک ماهیتابه بریزید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا داغ شود. سپس خلال بادام از قبل خیس کرده را به همراه زعفران دم‌کرده در روغن بریزید و کمی تفت دهید. ۲ پیمانه آب در ماهیتابه بریزید و اجازه دهید تا خلال‌ها بپزند.

خلال‌ها را در آبکش بریزید و به همراه دارچین به قابلمه گوشت نیم‌پز شده (حدود ۹۰ دقیقه پس از پخت گوشت) اضافه کنید. گوشت و خلال‌ها را برای ۳۰ دقیقه دیگر بپزید.

در یک ماهیتابه کمی روغن بریزید و روی شعله متوسط گاز بگذارید تا داغ شود. سپس رب گوجه فرنگی را در آن بریزید و تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود. رب گوجه فرنگی را به قابلمه خورش اضافه کنید.

لیمو امانی‌ها را در خورش بریزید. خورش را بچشید و به آن به اندازه کافی نمک بزنید. سپس چند عدد هل و در صورت تمایل در آن کمی آبغوره بریزید. در ۳۰ دقیقه آخر پخت، گلاب و زعفران دم‌کرده را به خورش اضافه کنید.

در پایان، زرشک را در یک ماهیتابه با کمی روغن تفت دهید و روی خورش بریزید و اجازه دهید که خورش، چند قل دیگر بخورد. چوب دارچین را در آخر از قابلمه خورش دربیاورید.

خورش خلال بادام آماده است، آن را در کاسه‌های کوچک بکشید و روی آن را با خلال پسته و بادام خام تزئین کنید. خورش را با پلوی زعفرانی و سالاد شیرازی به سر میز بیاورید.

نکات مهم

توجه داشته باشید که گوشت خورش خلال بادام باید به قطعات ریز برش داده شود و نباید به اندازه گوشت قیمه‌ای باشد.

از پیاز قرمز برای طبخ خورش استفاده کنید؛ زیرا پیاز سفید طعم شیرینی به غذای شما می‌دهد.
در کرمانشاه گاهی دو بار گوشت را در آب می‌جوشانند تا تمام کف قهوه‌ای و تیره رنگ آن جدا شود و بافتی شفاف‌تر پیدا کند.
پیاز را کاملا ریز خرد کنید یا رنده کنید. دقت کنید که پیاز نباید در یک خورش خلال بادام کرمانشاهی اصیل دیده شود.
اگر خلال‌ها را به همراه گوشت در قابلمه بپزید، رنگ خورش شما شفاف نمی‌شود.
بهتر است از چوب دارچین به جای پودر دارچین استفاده کنید، زیرا پودر دارچین باعث کدر شدن رنگ خورش خلال بادام می‌شود.

زرشک سیاه متعلق به کرمانشاه است و بهتر است برای طبخ این خورش استفاده شود؛ اما اگر به آن دسترسی ندارید از زرشک قرمز استفاده کنید. توجه کنید که استفاده از مقدار زیادی زرشک، خورش را تیره می‌کند، پس در ریختن زرشک زیاده‌روی نکنید.

اگر به روغن کرمانشاهی دسترسی ندارید، از کره معمولی استفاده کنید.
وبگردی