آفتاب

باچانگای گوشت؛ فست‌فود ترکیه‌ایباچانگای گوشت نوعی غذای ترکیه‌ای است، این غذا هم مثل مانتی و یا نخودپلو ترکیه‌ای طعم و ظاهر بی‌نظیری دارد. می‌شود گفت باچانگا نوعی فست فود و ساندویج به حساب می‌آید، اما از هر نظر سالم است.

باچانگای گوشت نوعی غذای ترکیه‌ای است، این غذا هم مثل مانتی و یا نخودپلو ترکیه‌ای طعم و ظاهر بی‌نظیری دارد. می‌شود گفت باچانگا نوعی فست فود و ساندویج به حساب می آید، اما از هر نظر سالم است. اصل این غذا با پنیر کاشر و تکه‌های گوشت خشک شده درست می‌شود، اما دسترسی به این مواد ممکن است در ایران چندان راحت نباشد؛ به همین علت ما دستور باچانگا را با گوشت چرخ کرده آموش می دهیم، به جای پنیر کاشر هم از هر نوع پنیر چرب  مثل چدار یا حتی پارمسان می‌توانید استفاده کنید.

مواد باچانگای گوشت داخل پنیر ترکی یوفکا پیچیده می‌شود و از این لحاظ شبیه پای اسفناج و پنیر است. نگران خمیر یوفکا نباشید، چون می‌توانید آن را به راحتی از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید. بعضی از این خمیر‌ها به شکل ورقه‌های مستطیلی بزرگ هستند که برای باچانگا باید آنها رو به شکل مثلث برش بزنید، اما اگه خمیر مثلثی شکل تهیه کنید قطعا کارتان راحت‌تر می‌شود.

مواد لازم برای باچانگای گوشت


خمیر یوفکا مثلثی: ۶ ورق
گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم
پنیر کاشر: ۲۰۰ گرم
فلفل دلمه‌ای قرمز: ۱ عدد
تخم مرغ: ۱ عدد
شیر: ۱/۴ پیمانه
نمک و فلفل: به مقدار لازم
روغن برای سرخ کردن: به مقدار لازم
پیاز: ۱ عدد

طرز تهیه باچانگای گوشت


مرحله اول: مواد میانی را آماده کنید


در تابه مقداری روغن بریزید، پیاز را نگینی خرد کنید و در روغن داغ بریزید، هنگامی که پیاز سبک شد گوشت را اضافه کنید و کامل هم بزنید تا گلوله نشود. زمان بدهید تا گوشت با پیاز کاملا ترکیب شود و تفت بخورد. در این فاصله فلفل دلمه‌ای را نگینی خرد و به تابه اضافه کنید، پنج دقیقه دیگر زمان بدهید تا فلفل دلمه‌ای نیز نرم شود؛ در نهایت نمک وفلفل بزنید و زمانی که تمام مواد ترکیب شدند شعله را خاموش کنید. مواد میانی باچانگای گوشت را کنار بگذارید تا خنک شوند.

مرحله دوم: باچانگای گوشت را با خمیر یوفکا بپیچید


تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط کنید و با چنگال خوب بزنید تا از حالت لختگی خارج شود. برس آشپزی را نیز آماده کنید، زیرا باید این مایع را داخل و روی باچانگا بکشید. خمیر یوفکا را روی یک سطح صاف قرار دهید به طوریکه راس خمیر به طرف خودتان باشد. ابتدا با استفاده از برس تمام سطح خمیر را با مخلوط شیر و تخم مرغ آغشته کنید، سپس یک لایه پنیر رنده به شکل مستطیل وسط خمیر قرار دهید؛ به طوری که از رأس و لبه‌های گرد خمیر چند سانتی متر فاصله داشته باشد.

در ادامه مخلوط گوشت و فلفل دلمه‌ای را روی پنیر قرار دهید، لبه گرد خمیر را به سمت داخل و روی مواد تا بزنید، سپس کناره‌ها را برگردانید تا به مواد برسید، در نهایت نیز قسمت بالایی را تا بزنید. روی خمیر را نیز با شیر و تخم مرغ کامل بپوشانید. این کار را برای ۶ خمیر انجام دهید. در یک تابه به مقدار کافی روغن بریزید و باچانگای گوشت را در آن سرخ کنید تا دو طرف خمیر قهوه‌ای شود. برای هر باچانگا دو دقیقه کافی است پس به هیچ عنوان از آن غفلت نکنید. بعد از اتمام سرخ کردن غذای شما آماده است و می‌توانید با سس دلخواه میل کنید. باچانگا باید داغ سرو شود.

نکات کلیدی برای تهیه باچانگای گوشت


– به جای گوشت چرخ کرده می‌توانید از تکه‌های گوشت پخته شده استفاده کنید.

– اگر از خمیر یوفکا گرد یا مستطیل استفاده می‌کنید آن را به شکل مثلث برش بزنید، اما چنان چه این مدل پیچیدن برایتان سخت است می‌توانید هر روش دلخواهی را به کار ببرید، فقط مراقب باشید مواد میانی بیرون نریزند.

باچانگای گوشت؛ غذای لذیذ بین‌المللی

– به جای سرخ کردن می‌توانید باچانگای گوشت را به مدت ۱۰ دقیقه در فر، دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید.

– اگر غذای تند دوست دارید یک عدد فلفل چیلی در گوشت تفت دهید.

ایران‌کوک