آفتاب

اکبر جوجه، محبوب مازندرانیاولین بار رستورانی به نام اکبر جوجه این غذا را طبخ کرد و از آن زمان این غذای خوشمزه مازندرانی را به اسم اکبر جوجه می‌شناسند.

اکبر جوجه، مواد اولیه ساده‌ای دارد که شامل جوجه مرغ، رب انار و کره می‌شود و در کنار آن برنج زعفرانی و سس انار قرار می‌گیرد. مهم‌ترین نکته درباره این غذا، نحوه طبخ ویژه آن است که نتیجه‌ای منحصربه‌فرد و فوق‌العاده خلق می‌کند. اولین بار رستورانی به نام اکبر جوجه این غذا را طبخ کرد و از آن زمان این غذای خوشمزه مازندرانی را به اسم اکبر جوجه می‌شناسند. غذای لذیذ و نوستالژیک اکبر جوجه در کنار سس انار، یک لیوان دوغ، ماست، زیتون و دیگر مخلفات شمالی، تجربه سفر به شمال کشور را برایتان تکمیل می‌کند.

مواد لازم برای چهار نفر

    یک جوجه مرغ: ۱ کیلوگرم
    لیمو ترش: ۲ عدد
    پیاز: ۱ عدد
    هویج: ۱ عدد
    روغن مایع: ۱ لیوان
    فلفل دلمه ای: ۱ عدد
    روغن زیتون: ۱ قاشق غذاخوری
    زعفران: ۳ قاشق غذاخوری
    نمک، فلفل سیاه، پودر زنجبیل و زردچوبه: به مقدار لازم
    برنج زعفرانی: برای سرو

مواد لازم برای سس

    سیر: ۲ حبه
    رب انار: نیم پیمانه
    گردو: ۱ قاشق غذاخوری
    روغن زیتون: ۲ قاشق غذاخوری
    زعفران: ۲ قاشق

طرز تهیه

۲ عدد از لیموترش‌ها را نصف کنید و پس از جدا کردن هسته‌های آن‌ها، آب آن‌ها را بگیرید و داخل یک کاسه متوسط بریزید. کمی نمک و فلفل سیاه هم به آن اضافه کنید.

فلفل دلمه‌ای‌های خردشده، روغن زیتون و ۱ قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده را به مواد قبل اضافه کنید و هم بزنید. سپس جوجه مرغ را داخل کاسه بیندازید و آن را کامل به مواد آغشته کنید. روی جوجه مرغ را سلفون بکشید و به‌مدت ۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا مزه‌دار شود.

یک قابلمه را پر از آب سرد کنید و آن را روی حرارت بالای گاز قرار دهید. زردچوبه، زنجبیل، فلفل سیاه و نمک را به آب اضافه کنید. هویج‌های حلقه‌حلقه شده و پیاز را داخل قابلمه بریزید و صبر کنید تا آب به جوش بیاید. سپس ۲ قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده را به‌همراه جوجه مرغ مزه‌دار شده به آب جوش اضافه کنید. سپس اجازه دهید که آب دوباره به جوش بیفتد. حدود ۱۰ دقیقه پس از به جوش‌آمدن آب، جوجه را از آب دربیاورید و داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافه آن کشیده شود.

در یک قابلمه دیگر به‌قدری روغن سرخ‌کردنی بریزید که مرغ بتواند به‌طور کامل در آن غوطه‌ور شود. قابلمه را روی شعله کم گاز بگذارید تا روغن کاملا گرم شود. جوجه را داخل روغن بیندازید و در قابلمه را ببندید تا آب بیندازد و با بخار آب و روغن، کاملا سرخ و مغزپخت شود.

برای تهیه سس مخصوص، رب انار، گردو و سیر رنده‌شده و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و در یک کاسه کوچک بریزید. سپس برای رقیق شدن آن، زعفران دم‌کرده را به آن اضافه کنید. اکبر جوجه را با برنج زعفرانی و سس مخصوص سرو کنید.

نکات مهم

مهم‌ترین تفاوت اکبر جوجه با جوجه زعفرانی در این است که این غذا پیاز و زعفران ندارد، اما شما می‌توانید برای خوش‌طعم کردن اکبرجوجه، طبق دستور تهیه بالا به آن، پیاز و زعفران اضافه کنید.

جوجه حتما باید با پوست، پخته و سرخ شود.

قبل از سرخ کردن جوجه، حتما خرده‌های پیاز را از آن جدا کنید، زیرا پیاز خیلی زود می‌سوزد و بر طعم و زیبایی ظاهری اکبر جوجه تاثیر منفی می‌گذارد.

در میانه زمان سرخ شدن اکبر جوجه، می‌توانید به آن، زعفران دم‌کرده، نمک، فلفل سیاه و کمی آبلیمو اضافه کنید تا مزه بهتری به خود بگیرد.

جوجه باید به‌مدت ۱ تا ۲ ساعت در روغن، روی حرارت کم پخته و سرخ شود.

برنجی که با اکبرجوجه سرو می‌شود، پلو زعفرانی کته است. برای پخت این پلو، وقتی که آب برنج در حال حباب‌زدن است، زعفران دم‌کرده را اضافه کنید.

منبع: برترین ها