آفتاب

ابگوشتسلام و صد سلام خدمت تمامی بانوهای عزیز و بسیار محترم مامی فودی های نازنین. خیییلی خیییلی مسرور و شادم که در خدمت شما بزرگواران و دوستان خوبم هستم.امیدوارم روز بسیار خوب و شاد توام با خوشی و سرزندگی و عاقبت بخیری را همراه با نگاه پر مهر خداوند داشته باشید. خب اماده می شویم که با هم همراه شویم و پیش برویم برای اموزش این غذای لذیذ و بسیار بسیار خوشمزه و سنتی گرم به نام ابگوشت که مطمئن هستم همه ی شما ها خیلی خییلی دوسش دارین و با خوردن ان حسابی لذت خواهید برد. پس با اجازه شما دوستان گلم اماده می شویم برای شروع دستور پخت این غذای بی نهایت لذیذو سنتی. خب اماده ااااااااید ؟؟؟

مرحله اول تهیه ابگوشت لذیذ:

در مرحله اول برای تهیه این ابگوشت بی نظیر ابتدا یک عدد پیاز بزرگ را به خوبی می شوریم و به قطعاااات کوچک و ریزی خرد خرد می کنیم و سپس در یک تابه به همراه مقداری روغن روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار می دهیم تا سرخ رنگ و طلایی رنگ شود و سپس بعد از حدود چندین دقیقه از سرخ شدن پیازها به ان ها نمک و فلفل و زردچوبه را به خوووبی اضافه می کنیم و هم  می زنیم تا پیاز ها با مواد مخلوط شود و یکدست گردد. سپس در ادامه بعد از اماده شدن پیاز داغ به ان رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا یکدست شود و بعد از چندین دقیقه ازروی اجاق گاز برمیداریم

 مرحله دوم تهیه ابگوشت لذیذ:

در مرحله دوم تهیه ابگوشت نوبت به اضافه کردن نخود و لوبیا به مواد می باشد که به این ترتیب حدود 10 قاشق نخود و لوبیا را پاک کرده و می شوریم و به قابلمه پیاز داغ اضافه می کنیم و در ادامه حدود شش لیوان اب هم به داخل قابلمه اضافه کرده و حرارت اجاق گاز را هم بلند می کنیم تا اب بجوشد و بعد مواد دیگر را اضافه کنیم.

بعد از جوشش اب نوبت به اضافه کردن گوشت گوسفندی می رسد که به این صورت عمل می کنیم که بنا به مقدار خوردن مان و به دلخواه مقداری گوشت گوسفندی حدود 100 گرم ان را می شوریم و به داخل قابلمه ابگوشت اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا با مواد دیگر مخلوط گردد و سپس کمی شعله گاز را کم می کنیم تا مواد داخل قابلمه به ارامی پخته شود و اماده گردد.

 مرحله سوم تهیه ابگوشت لذیذ:

در مرحله سوم تهیه ابگوشت نوبت به اماده سازی سیب زمینی می شود که حدود سه الی چهار عدد سیب زمینی را داخل قابلمه کوچک جداگانه به همراه مقداری اب روی حرارت اجاق گاز قرار می دهیم تا سیب زمینی ها بجوشند و اماده و نرم گردند و در ادامه بعد از گذشت حدود نیم ساعت از اماده شدن و پخته شدن ابگوشت به ان سبزی مرزه برای خوش طعم و خوشمزه شدن ابگوشت اضافه می کنیم و خووب هم  می زنیم تا یکدست شود.

سپس زیر حرارت اجاق گاز را کم می کنیم تا با ملایمت بجوشد و ابگوشت ما اماده شود. و بعد از اماده شدن ابگوشت ان ها را داخل کاسه های ابگوشت خوری یا ظرف دیزی می ریزیم و نووووووش جاااااااان می کنیم. در کنار ابگوشت میتوانیم از سبزی خوردن تازه و یا ترشی بادمجان استفاده کنیم که بسیار لذیذ و خوشمزه هستش و یا از دوغ تازه و ماست و پیاز استفاده کنیم که با ابگوشت بسیار می چسبد و حسابی غذا رو خوشمزه میکند.

نکته: در صورت تمایل می توانیم به ابگوشت بنا به ذائقه خود کمی دنبه به همراه استخوان هم اضافه کنیم که هم غذا را خوشمزه می کند و هم باعث می شود اب ابگوشت کمی روغن بندازد و غذا را لذیذ کند.

در واقع ابگوشت غذای قدیمی و پر طرفدار و سنتی ما ایرانی هاست که از گذشته تا به امروز همیشه برسر سفره های ما ایرانی ها وجود داشته و دارد و کلی خاطره های قشنگ در کنار پدر بزرگ و مادر بزرگ های دوست داشتنی و عزیزمان با خوردن ابگوشت داریم. این غذای بسیار مفید و سودمند هم به راحتی قابل هضم بوده و بسیار برای سلامتی مفید و سودمند هستش و هم ارزش غذایی فراوانی دارد که در رشد و تقویت بچه ها بسیار مفید است به همین دلیل خوردن ان هفته ای دوبار توصیه می شود.
وبگردی