آفتاب

آش رشتهآش رشته جزو شناخته شده ترین و خوش طعم ترین آش های ایرانی است. ما از قدیم الایام با آش رشته و دور همی های خانوادگی خاطرات زیادی داریم. آش رشته در هوای سرد خیلی میچسبد و فصل پاییز و زمستان بهترین زمان برای طبخ این آش محبوب هست.

مواد لازم برای تهیه آش رشته

نخود1پیمانه
لوبیا چیتی1 پیمانه
نمکبه میزان لازم
عدس1 پیمانه
برنج1/4 پیمانه
بلغور1/4 پیمانه
پیاز،ریز خرد شده1/2 پیمانه
روغن3 قاشق سوپخوری
زرد چوبه2 قاشق مربا خوری
سبزی خرد شده800-850 گرم(تره 250 گرم،اسفناج 150 گرم، جعفری 200 گرم،گشنیز 150 گرم،ترخون 50 گرم)
آرد گندم2 قاشق سوپخوری
رشته آش100-150 گرم
نعنا خشک1 قاشق سوپخوری
کشک2 پیمانه
زعفران دم کرده1 قاشق مربا خوری
سیرداغ ، نعنا داغ ، پیاز داغبرای تزئین

مراحل طبخ آش رشته

  1. نخود و لوبیا را با مقداری آب وبدون نمک از روز قبل خیس کنید ، بعد آنها را دور بریزید.دوباره آب اضافه کنید وبگذارید بپزند.اواخر طبخ نمک اضافه کنید .عدس را شسته وبا مقداری آب ونمک بپزید.
  2. برنج وبلغور را شسته وبه مدت 2 ساعت بدون نمک خیس کنید.
  3. پیاز را با روغن داخل قابلمه تفت دهید تا طلایی شود . زرد چوبه وکمی نمک اضافه کرده ،مخلوط کنید.
  4. برنج وبلغور را با همان آبی که خیس کرده اید در قابلمه بزرگ بریزید و 5 لیتر (20 پیمانه) آب اضافه کرده وبگذارید برنج وبلغور با حرارت ملایم بپزند.
  5. تره ،جعفری و ترخون را اضافه کنید وبگذارید به مدت نیم ساعت بپزد .حبوبات پخته شده را اضافه کنید و در صورت سفت بودن آش ، آب جوشیده اضافه کنید .اسفناج وگشنیز را نیز اضافه کنید.
  6. پس از 20 دقیقه آرد را داخل 1/4 پیمانه آب سرد حل کنید و به مواد اضافه کنید وگاهی هم بزنید تا آش جا بیفتد.
  7. رشته آش را 3 قسمت کرده و به  آش اضافه کنید و گاهی هم بزنید تا رشته نیز بپزد. نعنا خشک را روی آش بپاشید ، زیر قابلمه را خاموش کنید و دم کن روی قابلمه آش بگذارید و 5 دقیقه صبر کنید تا نعنا روی آش دم بکشد.
  8. کشک را با حرارت ملایم گرم کنید .مقداری از کشک را برای تزئین کنار بگذارید و باقی آن را با آش مخلوط کنید و در ظرف سرو بکشید.
  9. مقداری از کشک را که برای تزیین جدا کرده اید را با زعفران دم کرده مخلوط کنید .روی آش را با نعنا داغ ، سیر داغ ، پیاز داغ ،کشک ساده و زعفرانی تزئین کنید .وبگردی