آفتاب

The Invisible Guest 2016داستان این فیلم درباره ی فردی به نام آدریان دوریا یک تاجر ثروتمند است که به واسطه‌ی شرکت پیشرفته‌اش و موفقیت‌‌های زیادش در بازارهای آسیا با وکیلی کار کشته به نام گوودمن آشنا می‌شود. او از گوودمن می‌خواهد یک دفاعیه‌ی معتبر در برابر پرونده‌ای عجیب و مرموز برایش آماده کند و…

هر زمان که خواستید علیه یک نفر، نقشه‌ای طراحی کنید؛ این نکته را در نظر داشته‌باشید که ممکن است، فردِ مقابل از شما باهوش‌تر باشد حتی اگر اینطور به نظر نرسد. “مهمان نامرئی” به سراغ مفهوم قضاوت رفته‌ است. یک اثر جدی از سینمای اسپانیا که تاثیرش تا مدت‌ها بعد از تماشای آن در ذهن باقی‌ می‌ماند.
یکی از دلایل جذابیت فیلم، این است که مخاطب چندبار به شدت غافلگیر می‌شود و متوجه می‌شود فریب خورده‌است. در اوسط فیلم با اینکه مخاطب پذیرفته معمای فیلم پیچیده است و از این لحظه به بعد را نباید به راحتی باور کند اما باز هم دچار شوک و غافلگیری می‌شود طوریکه در اواخر فیلم با ضربه‌ی پایانیِ بسیار جالبی رو‌به‌رو می‌شود که بعید می‌دانم کسی بتواند آن را از قبل حدس بزند.
فیلم به ما می‌فهماند که قضاوت کار دشواری است اما لزوما کسانی که بی‌طرف هستند در قضاوت بهتر عمل نمی‌کنند. قاضی و وکلا از روحیاتِ افرادِ درگیر ماجرا هیچ نمی‌دانند. برای همین افرادی که درگیر اتفاق بودند بهترین قاضی‌ها بودند. اما خوب همانطور که منطق حکم می‌کند افرادِ  درگیر ماجرا اتفاقا به خاطر همین بی‌طرف نبودن، ممکن است حقیقت را برملا نکنند. برای همین “قضاوت” به یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا تبدیل می‌شود. کلمه‌ی قضاوت درون‌مایه‌ی خیلی از فیلم‌های بزرگ است.فیلم مهمان نامرئی هم یکی از بهترین فیلم‌ها برای به چالش کشیدن این مفهوم است.

وبگردی