آفتاب

Tenet 2020موضوع فیلم تنت (Tenet) درباره دو جاسوس بین‌المللی حرفه‌ای است که برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم، درگیر ماجرا و توطئه‌ای پیچیده می‌شوند؛ از جمله یک فناوری بی‌مانند که امکان وارونگی زمان را به بشر داده‌ است...

واکنش متفاوت منتقدان هالیوود پس از تماشای «تنت»
مانند قرص زاناکس!
در حالی که به تازگی به منتقدان اجازه داده شد تا به صورت رسمی نقدهای «تنت» کریستوفر نولان را منتشر کنند، این فیلم برای منتقدان تجربه متفاوتی بوده است.
.به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، گای لاج منتقد ورایتی پس از تماشای «تنت» در یادداشتی نوشته: این فیلم پیش از پاندمی جهانی کووید-۱۹ هم داشت به عنوان بزرگ‌ترین رخداد سینمایی سال مطرح می‌شد و جدیدترین پروژه کریستوفر نولان توانسته بود توجه خیلی‌ها را جلب کند اما پیامدهای پاندمی برای این فیلم و اکران آن در چنین دورانی از اضطراب و بی‌نظمی، آن را حتی جالب‌تر کرده است.
اما این در عین حال فقط یک فیلم هم هست: فیلمی بزرگ، زیبا و به شدت لذت‌بخش که برای مخاطبانی که مدت‌هاست نیازمند یک منظره فرار باشکوه و ساخته شده در مقیاس آی‌مکس هستند، مسرورکننده خواهد بود.
لزلی فلپرین از هالیوود ریپورتر این فیلم را به قرص زاناکس تشبیه کرد: مانند زاناکس، این فیلم باعث می‌شود حس غوطه‌ور بودن بکنید، حیرت‌زده بشوید و تا حدودی منظره‌های آن شما را آرام کنند. اما در عین حال سر شما آنقدر حس می‌کند در ابرهاست که تنها راهی که دارید این است که آرام بمانید و سعی کنید ذهن‌تان را مانند یک بالن که توسط امواج دریایی و هوای داغ تکان می‌خورد، این سو و آن سو ببرید.
جسیکا کلنگ منتقد نیویورک تایمز فیلم جدید نولان را «برداشت زمان‌شکن او از جیمز باند» خطاب کرد: الان دنیا دنبال فیلمی می‌گردد که بتواند ناجی باشد و «تنت» همین فیلم است. نولان با غول‌هایی از جمله «تلقین»، «میان‌ستاره‌ای» و «دانکرک» گیشه‌های تابستانی را نجات داده و سه‌گانه «شوالیه سیاه» او هم شراکت بین برادران وارنر و دی‌سی را نجات داد.
نیکولاس باربر از بی‌بی‌سی نوشت: تماشا کردن «تنت» مثل این می‌ماند که چند بلاکباستر را همزمان تماشا کرده باشید. این فیلم زیر بار تمام خطوط داستانی و مفاهیمی که داخل آن گنجانده شده له می‌شود و عملا یک فیلم جیمز باند است که فقط در نیم ساعت آخر خود «بازگشت به آینده ۲» و «لبه فردا» را هم چپانده است.
کاترین شوارد از گاردین اما نظر مثبتی راجع به «تنت» نولان نداشت و نوشت: این فیلمی نیست که ارزش شجاعت روانی رفتن به پرده بزرگ برای تماشا را داشته باشد، مهم نیست چقدر هم این کار امن باشد. حتی مطمئن نیستم که بعد از پنج سال، این فیلم ارزشش را داشته باشد که بخواهید شب بیدار بمانید تا آن را از تلویزیون تماشا کنید.

وبگردی