آفتاب

فیلم 47 Meters Down روندی را طی می کند که اغلب آثار " کوسه ای " طی دهه های اخیر طی کرده انددو دوست، که تعطیلات را در مکزیک میگذرانند برای اوقات فراغت به یک تور خطرناک به اعماق دریا می روند. طی یک نقص فنی آن ها در عمق دریا میان کوسه ها گیر می کنند...

« 47 متر پایین » عنوانی فیلمی است که در سال 2017 توسط کمپانی اینترتینمنت استودیو، روانه بازار شد.

داستان فیلم درباره دو خواهر به نامهای لیزا ( مندی مور ) و کیت ( کلر هولت ) است که به مکزیک می روند. طی این تعطیلات کیت تصمیم می گیرد تا در داخل یک قفس به زیر آب برود و کوسه ها را ببیند و لیزا هم که اخیرا رابطه اش با دوست پسرش پایان یافته، به دلیل اینکه حال او را بگیرد و ثابت کند که چقدر با شهامت است، تصمیم می گیرد همراه کیت به زیر آب برود اما در اعماق آب کوسه ها خیلی مهربان نیستند و...

نقد و بررسی فیلم 47 متر پائین ( Meters Down 47 ) - مووی مگ

تاریخ سینما پس از « آرواره ها » به کارگردانی اسپیلبرگ، آثار " کوسه محور " فراوانی را به خود دید که هیچکدام از آنها هم نتوانستند موفقیت فیلم « آرواره ها » را تکرار نمایند. در سالهای اخیر نیز حجم ساخت آثار در شبکه های ویدئویی که در آن کوسه به ملت حمله می کند گسترش فراوانی پیدا کرده اما در یکسال اخیر، سینما مجدداً به این ژانر توجه نشان داده و این حیوان درنده را به سینما بازگردانده، اما تفاوتی در میان محتوای آثار نسبت به سالهای قبل مشاهده نمی گردد.

« 47 متر پائین » با داستانی عجیب و غریب شروع می شود که طی آن یکی به واسطه تحت تاثیر قرار دادن دوست پسرش نزد کوسه ها می رود! پس از این مقدمه سرهم بندی شده، فیلم دو شخصیت اصلی زن را به داخل قفس فرستاده و به اعماق آب می فرستد و پس از گرفتار شدن آنان در این وضعیت، فیلم علناً هیچ تمهیدی برای ادامه داستان جز ظاهر و ناپدید شدن ناگهانی کوسه در نظر نمی گیرد تا بتواند حس ترس مخاطب را زنده نگه دارد.

از جمله دلایلی که باعث شده در چند دهه اخیر آثار مرتبط با " کوسه ها " نتوانند موفقیتی در سینما بدست بیاورند، تاکید سازندگان بر نمایش تمام و کمال این حیوان در طول فیلم بود بطوریکه شخصیت های داستان کوچکترین اهمیتی نیافته و به حال خود رها می شدند. این روند در فیلم « 47 متر پائین » نیز تکرار شده و شخصیت های انسانی فیلم نه تنها پرداختی ندارند بلکه دربرگیرنده مجموعه از تناقضات می باشند که معمولاً بدترین تصمیم و بدترین رویکرد در قبال فاجعه رخ داده را از خود به نمایش می گذارند. توجه سازندگان تنها معطوف به جناب کوسه بوده که گاه و بی گاه از راه می رسد و به جز نمایان شدن دندان هایش، کار خاصی برای انجام دادن ندارد چرا که می دانیم تمام فعالیت های اصلی او قرار است در دقایق پایانی رخ دهد!

پس از اینکه خواهران به داخل آب می روند، تدوین فیلم نیز هنر خود را رونمایی کرده و فاصله بُرش میان صحنه های فیلم را به کمتر از یک ثانیه می رساند تا احیاناً مخاطب نتواند خیلی به جزئیات کوسه ای که در فیلم وجود دارد توجه نماید. علاوه بر تدوین غیرطبیعی که به راحتی می تواند سبب سردرد مخاطب گردد، فیلمبرداری فیلم نیز در نوع خود جالب است. دوربین در « 47 متر پائین » بارها و بارها صحنه ای را به تصویر می کشد که جناب کوسه در حال هجوم مستقیم به سوی دوربین است و سپس این نماکات می خورد و اتفاق ویژه ای هم رخ نمی دهد! تکرار این وضعیت حتی از جذابیت های کوسه به عنوان یک حیوان خشن و نه چندان مهربان نیز کاسته است!

در میان بازیگران فیلم نیز دیدن مندی مور حس و حال عجیبی را در مخاطب تداعی می کند. خواننده - بازیگری که سالها پیش قرار بود یک ستاره در سینما باشد اما هرگز نتوانست انتظارات را برآورده کند و رفته رفته برخلاف دوستانش از صفحه اول صفحات هنری حذف گردید و حالا در آثاری حضور پیدا می کند که به سختی می توان آنها را در خاطر سپرد. مندی مور در « 47 متر پائین » فاقد شخصیت پردازی است و بهرحال شخصیت اصلی داستان هم کوسه است که باعث شده دیگر بازیگران در زیر سایه حضور او قرار بگیرند و فرصتی برای ارائه یک بازی درخشان از خود نداشته باشند.

وبگردی