چشم‌انداز آتى به تجهيزات اينترنتى به‌طور فزاينده‌اى تجارت الکترونيک را دگرگون و متأثر خواهد ساخت. در گذشته برنامه‌ريزى‌هاى اقتصاد اينترنتى در جهان براساس PCهاى Desktop بنا گرديده بود. درحالى که امروزه به مدد فن‌آورى‌هاى جديد دستگاه‌هاى ساده‌تر، کوچکتر و قابل حملى را که موسوم به تجهيزات موبايلى مى‌باشند نظير Screen،Smart Phones PDA ،Phonesها (Personal Digital Assistants)، سيستم‌هاى اطلاع‌دهنده ديجيتالى ردياب در اتومبيل‌ها و "set-top box"ها عرضه شده‌اند. عرضه اين تکنولوژى در بازار اثرات متقابلى را روى راه‌حل‌هاى ارائه‌شده در بازار کسب‌وکار الکترونيکى گذاشته است.


هرچند هيچيک از آنها جايگزين PCها نخواهند شد اما به‌طور وسيعى در زمينه‌هاى رد و بدل اطلاعات نقش مهم و فراگيرى را ايفا مى‌نمايند.


دستگاه‌هاى مذکور چه بصورت اتصالات سيمى و يا بدون سيم (wireless) پاسخگويى به نيازمندى‌هاى اطلاعاتى و مخابراتى را در سطح جهان به‌عهده خواهند داشت.


درمورد تکنولوژى wireless شرکت‌هاى مختلف ازجمله Ericson،Motorola،Nokia و Phone.com متقاعد شدند تا اقدام به تعريف پروتکلى به‌نام WAP نمايند.


WAP - Wireless Application Protocol


اين پروتکل مجموعه‌اى از پروتکل‌هاى ارتباطى است که جهت استاندارد کردن دستگاه‌هاى Wireless تعريف گرديده‌اند. دستگاه‌هايى نظير cellular telephone و گيرنده‌هاى راديويى که مى‌توانند جهت دستيابى به اينترنت به‌کار رفته و خدماتى نظير پست الکترونيکي، وب، گروه‌هاى خبرى و Internet Relay Chat را ارائه مى‌دهند.


رعايت پروتکل استاندارد WAP امکان برقرارى ارتباط بين سازندگان تجهيزات فوق را فراهم نموده است. لايه‌هاى پروتکل WAP شباهت‌هايى به لايه‌هاى هفت‌گانه، استاندارد پيشنهادى ايزو دارند که به شرح ذيل تدوين گرديده‌اند:


1- (WAE) Wireless Application Environment
2- (WSL) Wireless Session Layer
3- (WTSL) Wireless Transport Layer Security
4- (WTP) Wireless Transport Layer


بکارگيرى تکنولوژى فوق که موسوم به "pervasive computing" مى‌باشد زمينه بازار تجارى وسيعى را فراهم نموده است. اين بازار براى شرکت‌هاى ارائه‌دهنده خدمات انفورماتيکى درآمد و سود بيشترى را دربر خواهد داشت. شرکت‌هايى که به‌منظور افزايش بهره‌ورى روى تجارت الکترونيکى سرمايه‌گذارى نموده‌اند تا فعاليت‌هاى خود را براساس تکنولوژى مذکور توسعه دهند و درنهايت سود بيشترى را کسب نمايند بهره‌گيرى از اين تکنولوژى را در دستور کار خود قرار داده‌اند. از سوى ديگر مصرف‌کنندگان نيز با کاهش پيچيدگى‌هاى کار با PCها به تسهيلات کيفى بيشترى دست خواهند يافت.


در اين راستا شرکت‌هاى سرشناس نتايج خوبى را پيش‌بينى مى‌کنند ازجمله شرکت Gartner Group پيش‌بينى مى‌نمايد تا سال ۲۰۰۲ در کشورهاى توسعه‌يافته متجاوز از ۲۵درصد از کارکنان يعنى بيش از ۱۰۸ ميليون کارمند در رابطه با مسؤوليت‌ها و وظايف خود معمولاً در خارج از اداره و يا شرکت خود مشغول به‌کار خواهند بود. و نيز مؤسسه IDC-International Data Corporation پيش‌بينى مى‌نمايد که حدود نيمى از ترافيک شبکه‌هاى اينترنت در تسخير برنامه‌هاى کاربردى هوشمندى قرار خواهند گرفت که تکنولوژى Pervasive Computing را مورد استفاده قرار مى‌دهند.


به‌منظور ايجاد و بکارگيرى سايت‌هاى وب از نوع بدون سيم (Wireless) جهت بهره‌گيرى از آنها در فرآيندهاى تجارى لحظه‌اي، مراکز خدمات اينترنت بدون سيم، شرکت‌ها و سازمان‌هاى بزرگ و شرکت‌هاى نرم‌افزارى اقدام به ارائه خدمات کاربردى بدون‌سيم يا WASP-Wireless Application Service Provider نموده‌اند.


راه‌حل‌هاى ارائه‌شده توسط اين مراکز به‌گونه‌اى است که استانداردهاى لازم جهت تعامل با وسايل مبتنى‌بر موبايل ازجمله دستگاه‌هاى زير، را دارا مى‌باشد:


- Web enabled phones
- PDAs
- two-way wireless messaging devices
- one-way pagers


بکارگيرى تکنولوژى سيستم‌هاى ارتباطى بدون سيم، پيچيدگى‌هاى تکنولوژى سيستم‌هاى ارتباطى با سيم را کاهش داده و درنتيجه تمرکز کارى روى زمينه اصلى تجارت را فراهم مى‌آورند. اوراکل ازجمله شرکت‌هاى ارائه‌دهنده اين تکنولوژى است و در ليست مشتريان خود در اين زمينه به شرکت‌هاى Screaming Media،Evite و Food.com اشاره مى‌نمايد.


و بانک‌هاى اطلاعاتى Oracle8/database و Oraclei AS wireless Edition با قابليت امنيت بالا و مقياس‌پذيرى (scalability) افزوده‌اى را در اين زمينه معرفى مى‌نمايد. ضمانت فعاليت بيست و چهار ساعته و بدون تعطيلى يکى از گارانتى‌هاى اين قبيل سايت‌ها محسوب مى‌گردد. اين قبيل مراکز استانداردهاى جارى و متداول ازجمله زبان‌هاى:


VoiceXML ،TTML ،Palm HTML ،Page text format ،CHTML ،HDML ،HTML (جهت تلفيق صدا در سيستم‌هاى کاربردى مبتنى بر وب)، و WML-Wireless Makeup Language اين زبان اسکريپت جهت ارسال اسناد به‌شيوه‌اى مناسب جهت نمايش و ذخيره‌سازى روى تلفن‌هاى همراه و وسايل بى‌سيم مورد استفاده قرار مى‌گيرد. دستگاه‌هايى که داراى پهناى باند محدود و سحنه نمايش کوچکى هستند و قابليت اتصال به "Small link" ارائه شده توسط عرضه کنندگان دستگاه‌هاى ارتباطى بدون سيم را پشتيبانى مى‌نمايد.