تلويزيون مجهز به کنترل از راه دور و يا دستگاه‌هاى پخش و ضبط مجهز به کنترل از راه دور نمونه‌هايى از دستگاه‌هايى هستند که از infrared استفاده مى‌کنند. مکانيزم تبادل اطلاعات بين دستگاه remote و گيرنده بدين صورت است که دستگاه کنترل از راه دور داراى فرستنده IR و گيرنده نيز مجهز به گيرنده IR مى‌باشد (البته اين تنها يک ارتباط يک‌طرفه است)، اما درمورد تلفن‌هاى موبايل نحوه ارتباط بدين شکل است که با بهره‌گيرى از امواج راديويى (RF) تماس با ايستگاه‌هايى موسوم به call sites انجام مى‌پذيرد، فرکانس‌هاى راديويى مورد استفاده در محدوده بين فرکانس‌هاى مايکروويو و UHF قرار دارد.


نسل جديد موبايل‌ها و دستگاه‌هاى قابل حمل به‌گونه‌اى طراحى گرديده‌اند که بتوانند بدون آنکه ارتباط کابلى داشته باشند ازطريق اتصالات بدون سيم با ساير تجهيزات نظير کامپيوترهاى شخصى و مراکز تلفن سوئيچينگ ارتباط برقرار نمايند. بدين ترتيب اين امکان به‌وجود مى‌آيد تا کاربر ضمن حرکت در اطراف محل کار يا زندگى خود بتواند کنترل‌هاى لازم را روى دستگاه‌ها و تجهيزات خود داشته باشد.


ماهواره‌ها به‌عنوان سيستم‌هاى بدون سيم با استفاده از امواج راديويى ارتباط خود را برقرار مى‌کنند. سيستم‌هاى تعيين موقعيت جغرافيايى (Global Positioning Systems-GPS) ازجمله سيستم‌هايى هستند که با بهره‌گيرى از ماهواره‌ها مى‌توانند موقعيت جارى کاربر را با خطاى پنجاه فوت تعيين نمايند.