آفتاب

«کیوان بیک‌پور» مدیر عامل و یکی از دو بنیانگذار «پریسکوپ»«کیوان بیک‌پور» مدیر عامل و یکی از دو بنیانگذار «پریسکوپ» - آخرین نوآوری هیجان آور دیجیتال - است.

«کیوان بیک‌پور» در سال ۱۹۸۸ در خانواده‌ای ایرانی در میلی، ولی در حومه سانفرانسیسکو به دنیا آمد. او سال‌های رشد خود را در همان ناحیه گذراند و تحصیلات دبستانی و دبیرستانی خود را نیز در همانجا دنبال کرد. «کیوان بیک‌پور» در سال ٢٠١٠ در رشته کامپیوتر از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شد.
 
او پیش از فارغ التحصیلی در سال ٢٠٠٩ یک شرکت طراحی کامپیوتری به نام Terriblyclever Design  تاسیس کرد که تولید کننده نرم افزار‌های آموزشی برای دانشگاه‌ها بود. کاربرد‌های سودمند این نرم افزار‌ها سبب شد تا Design Terriblyclever به وسیله Blackboard شرکتی که در فناوری آموزشی تخصص دارد و در واشنگتن دی سی مستقر شده است خریداری شود. بعد از این معامله «بیک پور» به سمت مدیر ارشد اجرایی آن شرکت منصوب گردید. «کیوان بیک‌پور» مدتی در این شرکت کار کرد و در آنجا با «تایلر هانسن»، که بعد‌ها اپلیکیشن پریسکوپ را طراحی کرد، آشنا شد.
 
در سال ۲۰۱۳ «کیوان بیک‌پور» در سفری به استانبول ترکیه، از نزدیک شاهد اعتراضات مردم بود. در آنجا به این فکر افتاد که بسیار جالب خواهد بود اگر همه بتوانند در مرکز اتفاقات حضور داشته باشند، آن را حس کنند و به صورت مستقیم آنچه را روی می‌دهد با کسانی که در کشور دیگری هستند، به اشتراک بگذارند.
 
«کیوان بیک‌پور» و «برنشتاین» بر این ایده تمرکز کردند و در این زمینه اپ‌هایی ساختند. پس از مدتی «واسرمن» و «هانسن» نیز به آن‌ها پیوستند. آن‌ها به فکر ایده bounty افتادند؛ bounty سرویسی بود که تصاویری از یک رویداد یا محل را یک‌جا جمع‌آوری می‌کرد. بعد‌ها این ایده به ایده پریسکوپ تبدیل شد.
 
اپلیکیشن پریسکوپ به کاربران اجازه می‌دهد تا زاویه دید لنز دوربین خود را با دنیا به اشتراک بگذارند. پریسکوپ به شما امکان می‌دهد ویدیو‌های خود را از هر جا و در هر زمان، پخش کنید و با کسانی که آن‌ها را می‌بینند، در ارتباط باشید. «کیوان بیک‌پور» هدف کمپانی خود را تجربه دورنوردی عنوان می‌کند.
 
پریسکوپ مراحل تکامل خود را با کوشش «کیوان بیک‌پور» و «جو برنستاین»، دوست نزدیک و بنیانگذار دیگر شرکت در سال ٢٠١٤ پیمود. پخش اینترنتی رایگان رقابت جنجالی «فلوید می‌ودر» مشت زن معروف آمریکایی و «مانی پاکیو» حریف سرشناس فیلیپینی او از طریق این نرم افزار و همچنین روایت بی واسطه ناآرامی‌های بالتیمور آمریکا چنان معروفیت و محبوبیتی برای این نرم افزار به همراه داشت که توئیتر در سال ٢٠١٥ با پرداخت رقمی در حدود ١٠٠ میلیون دلار پریسکوپ را حتی پیش از راه اندازی رسمی آن خریداری کرد. «کیوان بیک‌پور» عقیده دارد پریسکوپ یک مکمل مورد نیاز برای توییتر است. زمانی که پریسکوپ قرارداد خود را با توییتر امضا کرد، تنها هفت کارمند داشت.
 
با توانایی پریسکوپ در پخش هر چیز و از هر کجا، پرسش اساسی که مطرح می‌شود تاثیر بالقوه این نرم افزار در ارتباط با سرقت حقوق معنوی مورد تخطی قرار نگیرند. بیک پور می‌پذیرد که این یک پرسش به جاست و این مسئله باید بدقت مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد، به نحوی که حقوق معنوی مورد تخطی قرار نگیرند. پریسکوپ با تهیه کنندگان محتوایی مانند HBO و انجمن ملی بسکتبال NBA برای جلوگیری از پخش بی اجازه تولیدات حمایت شده مشغول گفتگو و همکاری است.
 
«کیوان بیک‌پور» که دور از مقر توییتر، تیم ٢٤ نفری پریسکوپ را در سانفرانسیسکو مدیریت می‌کند، می‌گوید: «پریسکوپ ابزاری است که می‌تواند بنیان گذار حقیقت و هم اندیشی باشد. اگر من بتوانم آنچه را که هم اکنون در بالتیمور در حال وقوع است از دیدگاه یک نفر دیگر به طور خام و دستکاری نشده بببینم، این یعنی حقیقت و البته رسالت پریسکوپ از هنگام انعقاد قرارداد با توئیتر تغییر نکرده است.»
 
تاثیرگذاری پریسکوپ که قادر است مردم را به پشت صحنه رویداد‌ها ببرد از هم اکنون در صنعت تفریحات احساس شده است. کیوان بیک پور در اشاره به تاثیر دگرگون کننده نرم افزار ابداعی خود می‌گوید: «فکری که ما را به خود مشغول داشته این است: آیا در حال ساختن چیزی هستیم که  شیوه ارتباط میان مردم را تغییر خواهد داد؟ »

برترین ها
وبگردی