آفتاب

چرا رابرت دنیرو استثنایی است؟رابرت دنیرو بدون شک یکی از ماندگارترین بازیگران تاریخ سینماست و همه ما از تماشاچی مبتدی گرفته تا منتقد سینما، دلیلی برای دوست داشتنش داریم.

رابرت دنیرو (Robert De Niro) بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی ‏در تاریخ 17 آگوست 1943 (25 مرداد 1322) در نیویورک به دنیا آمد. وی به خاطر خجالتی بودن و جثه کوچکش به Bobby Milk معروف بود.

مادرش شاعر و پدرش در عرصه هنری هیجان‌نمایی انتزاعی فعال بود پدرش از تبار ایتالیایی-ایرلندی بوده و مادرش از نسل آلمانی، ایرلندی، انگلیسی، فرانسوی، هلندی. پدربزرگ و مادربزرگ وی از جمله مهاجران ایتالیایی به آمریکا بودند.

پدر و مادر رابرت که با همدیگر در یک کلاس هنری آشنا شده بودند، زمانی که فرزندشان سه ساله بود از یکدیگر طلاق گرفتند. رابرت توسط مادرش و در محله «ایتالیای کوچک» در منهتن نیویورک بزرگ شد. محل زندگی پدرش نیز فاصله کمی با آنها داشت از این رو بود که رابرت بیشتر اوقات خود را نزد پدرش می‌گذراند.

ازدواج
رابرت دنیرو در سال 1976 با داین ابوت ازدواج کرد. آنها یک پسر به نام رافائل دارند. دنیرو از رابطه ی قبلی خود درنا د نیرو را نیز به عنوان فرزند سرپرستی می کرد. آن ها در سال 1988 از یکدیگر جدا شدند. دنیرو دو فرزند دوقلو به نام های آرون کندریک و جولیان هنری دنیرو دارد که آن ها حاصل لقاح مصنوعی و به طریق مادر جایگزین که توسط توکی اسمیت در سال 1995 صورت گرفت، هستند.

دنیرو در سال 1997 با گریس هایتاور ازدواج کرد و در سال 1998 فرزند آن‌ها به نام الیوت به دنیا آمد. آن‌ها در سال 1999 با یکدیگر به اختلافاتی رسیدن و رابرت دنیرو درخواست طلاق داشت اما این اتفاق در نهایت نیفتاد و در سال 2004 از نو پیمان ازدواج بستند. در سال 2011 نیز فرزندی به نام هلن گریس از طریق رحم اجاره‌ای به دنیا آمد.

دنیرو علاوه بر 6 فرزندش دارای 4 نوه می‌باشد که یکی از دخترش درنا و 3 تای دیگر از پسرش رافائل حاصل شده‌اند.

رابرت در 10 سالگی اولین نقشش را در تئاتری در نقش شیر در جادوگر اوز بازی کرد ولی بعدا برای پیوستن به یک گروه خیابانی، تئاتر را کنار گذاشت. در 16 سالگی بازی در نمایش خرس اثر چخوف، او را به دنیای بازیگری برگرداند تا او اولین چک دستمزدش را به عنوان بازیگر دریافت کند.

بابی پس از آموزش‌های لازم، کار حرفه‌ای خود را در زمینه بازیگری به طور نامنظم در برادوی و بعضا تبلیغات تجاری برای تلوزیون آغاز کرد. اولین نقش او در فیلم سه اتاق در منهتن در سال 1965 بود که به عنوان سیاهی لشگر و به عنوان مشتری رستوران در یکی از سکانس‌های فیلم ظاهر شد و در همان سال موفق به دریافت پیشنهاد بازی در یک نقش کوچک در فیلم میهمانی عروسی شد.

اولین موفقیت بابی در برابر دوربین با فیلم Bloody Mama در سال 1970 به دست آمد. این فیلم درهای ورود بابی را به هالیود گشود و او توانست به بزرگترین مرکز فیلمسازی جهان وارد شود.

رابرت دنیرو بدون شک یکی از ماندگارترین بازیگران تاریخ سینماست و همه ما از تماشاچی مبتدی گرفته تا منتقد سینما، دلیلی برای دوست داشتنش داریم. این بازیگر ۷۷ ساله، تعداد زیادی فیلم فوق‌العاده در کارنامه‌اش دارد که هرکدام از آن‌ها به تنهایی می‌توانست برای یک بازیگر شهرت ابدی به همراه داشته باشد.

دنیرو برای پدرخوانده، ۳ ماه در سیسیل زندگی کرد

دلایل زیادی برای دوست داشتن سری پدرخوانده وجود دارد و یکی از آن‌ها بهره بردن از سه اعجوبه بازیگری، مارلون براندو، رابرت دنیرو و آل پاچینو است. دنیرو در دومین فیلم سری پدرخوانده در نقش ویتو کورلئونه جوان ایفای نقش می‌کرد.
هرچند رابرت دنیرو در آن زمان بازیگر حرفه‌ای و مشهوری بود، اما برای نزدیک شدن به ویتو کورلئونه به سیسیل سفر کرد و برای ۳ ماه آنجا زندگی کرد. در این مدت دنیرو زبان، لهجه، آداب و رسوم و ویژگی‌های رفتاری مردم آن منطقه را آموخت و با اعتماد به نفس بیشتری جلوی دوربین قرار گرفت.

دنیرو برای گاو خشمگین ۳۰ کیلو وزن اضافه کرد و بوکس حرفه‌ای آموخت

در دنیای بازیگری تغییرات جزئی در ظاهر بازیگر برای ایفای یک نقش خاص امری عادی تلقی می‌شود، اما دنیرو پا را فراتر گذاشت. او برای بازی در نقش جیک لاموتا در درام-بیوگرافی گاو خشمگین رژیم غذایی سختی را برای چاق شدن رعایت کرد و در عین حال تمرینات دشواری برای حجیم شدن بدنش انجام می‌داد.
رابرت دنیرو همچنین برای این فیلم تمرینات اختصاصی برای یادگیری بوکس داشت و جالب است بدانید خود جیک لاموتا (بوکسوری که فیلم گاو خشمگین درباره زندگی اوست) دنیرو را تمرین می‌داد. دنیرو آنقدر این تمرینات را جدی گرفت که حتی پس از پایان فیلم‌برداری گاو خشمگین در چند تورنمنت رده پایین بوکس شرکت کرد.

کار کردن به عنوان راننده تاکسی

ممکن نیست علاقمند به سینما باشید و بازی دنیرو در فیلم راننده تاکسی را تحسین نکنید. این فیلم فوق‌العاده درباره یک راننده تاکسی به نام ترویس است که در سرش با مسائل زیادی سر و کله می‌زند.
دنیرو برای درک بیشتر شرایط نقشش پیش از فیلم‌برداری، آخر هفته‌های زیادی را به عنوان راننده تاکسی کار کرد تا برای خلق یکی از ماندگارترین شخصیت‌های تاریخ سینما مهیا شود.

کاهش ۱۵ کیلوگرمی وزن برای راننده تاکسی

ترویس شخصیت اصلی فیلم راننده تاکسی در کنار رنج بردن از مشکلات مختلف روانی، اوضاع مالی به سامانی هم نداشت.
این موضوعات و ویژگی‌های دیگر ترویس، اسکورسیزی و دنیرو را به این نتیجه رساند که او برای این نقش بیش از حد چاق و تندرست است. در نهایت دنیرو برای بازی در فیلم راننده تاکسی ۱۵ کیلوگرم کاهش وزن داشت.

به هم زدن نظم دندان‌ها برای فیلم تنگه وحشت

در این فیلم دنیرو قرار بود نقش یکی از پست‌ترین آدم‌های روی زمین را بازی کند. در فیلم تنگه وحشت، مکس کدی خلافکاری بود که به جرم تجاوز محکوم شده و حالا قصد انتقام از وکیلی را داشت که او را به زندان انداخته بود.
دنیرو پس از تحقیق و مشورت با تیم نویسنده فیلم، تصمیم گرفت ظاهرش را با برخی تغییرات به شخصیت مکس نزدیکتر کند. یکی از این تغییرات رفتن پیش دندانپزشک و نامرتب کردن دندان‌هایش بود. این پروسه پرهزینه و عجیب باعث باورپذیرتر بودن بازی دنیرو در تنگه وحشت شد.
این بازیگر برای این فیلم همچنین از برنامه غذایی و تمرینی خاصی بهره می‌برد تا اندامی شبیه‌تر به یک متجاوز انتقام‌جو داشته باشد. جالب است بدانید در حین این تمرینات دنیرو توانست درصد چربی بدنش را به عدد قابل توجه ۴% برساند.

ده‌ها سفر فقط برای یک نقش

برای بازی در فیلم شکارچی گوزن، دنیرو احتمالا یکی از وسیع‌ترین کار‌های تحقیقاتی را برای بازی در یک فیلم انجام داد. در این فیلم قرار بود دنیرو سوِیج و واکن نقش سه رفیق علاقمند به شکار گوزن را بازی کنند که هر سه در کارخانه فولاد کار می‌کنند. زندگی این سه رفیق البته پس از تجربه جنگ به کلی تغییر می‌کند.
دنیرو برای بازی در شکارچی گوزن، در شرایطی که در چند پروژه دیگر هم مشغول بود و وقت برای سر خاراندن نداشت، به نقاط مختلفی از آمریکا سفر کرد و از نزدیک زندگی کارگران صنعت فولاد را آموخت. تیم سازنده فیلم در شروع فیلم‌برداری از حجم وسیع اطلاعات دنیرو در مورد صنعت فولاد و جزئیات زندگی کارگرانش مبهوت مانده بود.

منبع: برترین ها ـ ستاره ها