آفتاب

مهندس علی روغنی؛ مدیر ارشد مالی پیکسار و توئیتر«علی روغنی» فارغ التحصیل رشته ام بی‌ای از «دانشگاه استنفورد» به عنوان شریک در «Y combinator» که یک «شتاب دهنده ایده» است، فعالیت می‌کند.

«علی روغنی»  در ایران به دنیا آمد و در شهر دالاس تگزاس در ایالات متحده آمریکا بزرگ شد. مهاجرت خانواده «علی روغنی» موجب شد که وی دبیرستان خود را در مدرسه St. Mark تگزاس به پایان برساند. پس از آن او برای تحصیلات دانشگاهی به کالیفرنیا رفت و کارشناسی را در رشته روابط بین‌الملل و کارشناسی ارشد را در رشته MBA از دانشگاه استنفورد دریافت کرد.
 
«علی روغنی» از همان سال‎های ورود به دنیای تکنولوژی توانست پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند. او به مدت ۹ سال در قسمت مالی استودیوی انیمیشن‌سازی پیکسار، شرکتی که استیو جابز پیش از بازگشت به اپل بنا نهاده بود، کار کرد و شش سال مدیریت ارشد مالی آن را بر عهده داشت.
 
کمپانی پیکسار یکی از شرکت‌های تخصصی در زمینه انیمیشن است که با ترکیب‌کردن فناوری روز و استفاده از هوش و خلاقیت به اهداف خود رسیده است. این کمپانی با ارائه داستان اسباب‌بازی‌ها برای نخستین بار فیلم انیمیشنی با ویژگی‌های کامپیوتری ساخت.
 
«علی روغنی» از سال ۲۰۰۸ به کمپانی توییتر پیوست و با ارتباط گسترده خود توانست راه همکاری متقابل را میان توییتر و اپل ایجاد کند. او رفته‌رفته در توییتر برای خود اعتبار کسب کرد و در نهایت به جایگاه رده ‌بالای مدیر ارشد عملیاتی توییتر رسید. «علی روغنی» را در توییتر به نام آقای همه‌کاره (Mr. Fix It) می‌شناختند، او در هر کاری سعی در مشارکت و کمک کردن داشت و تاثیرات بسیاری در روند رو به رشد توئیتر از خود به جای گذاشته است.
 
در سال ۲۰۱۲ خبر‌های بسیار روشنی از همکاری اپل و توییتر، تیتر اخبار شده بود. این خبر‌های خوش، حاکی از سرمایه‌گذاری‌های چندین میلیاردی اپل در توییتر بود. اپل، توییتر را در میان قابلیت‌های اصلی و هسته‌ای تلفن‌های همراه خود قرار داد و توییتر نیز همکاری‌های متقابلی انجام داد. نکته این‌که بیش‌ترین سهم ارتباط میان این دو کمپانی را «علی روغنی» برعهده داشت.
 
«علی روغنی» که تا سال ۲۰۱۳ مدیر اجرایی و مدتی مدیر امور مالی توییتر بود در شکل‌گیری پلتفرم تبلیغات توییتر نقش مهمی ایفا کرد. «علی روغنی» در سال ۲۰۱۴ توییتر را ترک کرد و همان سال وارد کمپانی Y Combinator شد. این شرکت یکی از موفق‌ترین نمونه‌های شتاب‌دهنده شناخته می‌شود که تاکنون استارت‌آپ‌های فراوانی را به مرحله بازدهی رسانده است.
 
مدیر عامل Y Combinator طی یک اطلاعیه در وبلاگ این شرکت عضویت «علی روغنی» را خبر داده و نوشته: من مفتخرم عضویت «علی روغنی»را به عنوان یکی از شرکای نیمه وقت به Y Combinator را اعلام کنم. او بیشتر تمرکز خود را به کمک و راهنمایی استارت آپ‌هایی که در حال اتمام چرخه آموزشی هستند، خواهد گذاشت و من مطمئنا همگی از آشنایی و برخورد با او لذت خواهند برد. اگر چه ما به طور سنتی در کمک به شرکت‌های نوپای بسیاری تمرکز کرده‌ایم، اما شرکت‌های موفق ما مطمئنا در موضوعاتی همچون مقیاس گذاری عملیات، مدیریت رشد بیش از حد، ساخت تیم مدیریت و ... کمک می‌خواهند.»
 
با پیوستن «علی روغنی» به Y Combinator، این شرکت ۲۵ شریک نیمه‌وقت و تمام‌وقت در اختیار دارد.Y Combinator پروژه‌های سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های مختلف را مد نظر دارد و به همین دلیل «علی روغنی» را به عنوان فردی شایسته به این سمت منصوب کرده است. سام آلتمن یکی از بنیان گذاران Y Combinator در توییتی گفته است که «علی روغنی» شریک شگفت‌انگیزی برای مجموعه‌ی آن‌ها است و در بزرگ‌تر کردن Y Combinator به آن‌ها کمک می‌کند.
 
در خصوص فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، «علی روغنی» در مصاحبه با Techcrunch اعلام کرد این شرکت هیچ اعتقادی برای حضور به عنوان یک سرمایه‌گذار ثانویه و جانبی نداشته و ندارد، البته هیچ محدودیتی هم برای پیشتازی در سرمایه‌گذاری‌ها تحت شرایط مناسب وجود نخواهد داشت. همچنین «علی روغنی» مدیرعامل پروژه‌ی «Continuity» به ارزش یک میلیارد دلار است.
وبگردی