آفتاب

مهندس سالار کمانگر، از مدیران ارشد اجرایی گوگل«سالار کمانگر» یکی از جوانترین افرادی است که در شرکتی به بزرگی و عظمت گوگل توانسته به سمت‌های مدیریتی بالا از جمله مدیر عاملی یوتیوب دست یابد.

برترین‌ها: «سالار کمانگر» در سال ۱۳۵۵ در شهر تهران متولد شد و پس از انقلاب سال ۵۷ خانواده وی به آمریکا مهاجرت کردند. با توجه به مهاجرت آن‌ها به شهر Merced ( یکی از شهرهای کالیفرنیا) سالار به دبیرستان همان شهر رفت و جز موفق‌ترین دانش‌آموزهای مدرسه قرار گرفت. این موفقیت را می‌توان جز اولین دست‌آوردهای سالار کمانگر دانست. پس از فارغ‌التحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت و موفق شد مدرک لیسانس رشته بیولوژی را از این دانشگاه دریافت کند.
 «سالار کمانگر» در حالی که در استنفورد حضور داشت همیشه سعی داشته صنعت پیشرفته‌ای را پیدا کند که بعد از فارغ التحصیلی وارد ان شود و در عین حال به آن علاقه داشته باشد بنابراین لیستی از علایق خود را ترتیب اثر می‌دهد و عواملی که برای او هیجان انگیز هستند را می‌نویسد. او تصمیم گرفت به دنبال سه شرکت، چون گوگل، اسک جیوز و دایرکت هیت برود و بعد از ارائه رزومه و پر کردن فرم درخواست سعی کرد راهی حتمی برای پذیرش در مصاحبه پیدا کند و ثابت کند که می‌تواند یک کارمند با ارزش و نمونه باشد.
یکی از معاوین سابق گوگل به نام «سرگئی برین» در سال ۱۹۹۹ به دانشگاه استنفورد بازگشته بود و سعی داشت که از طریق دانشجویان برای پیوستن به گوگل آن‌ها را راهنمایی و با آن‌ها صحبت کند و اطلاعات تماس خود را به ان‌ها بدهد.
«سالار کمانگر» بعد از طی چند هفته و تجزیه و تحلیل چشم انداز رقابتی، همراه با جستجو را آغاز کرد و اطلاعاتش را برای «سرگئی» فرستاد و بعد از چند هفته «سرگئی» و تیمش از او مصاحبه‌ای به عمل آوردند و در نهایت او استخدام شد.
 او در مصاحبه‌ای درباره غیر مرتبط بودن رشته‌ی تحصیلی خود با کاری که انجام می‌دهد گفته است: اوایل که به مدرسه می‌رفتم، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می‌پروراندم، تا اینکه زمانی را به تماشای طبابت پزشکان اختصاص دادم. از آن به بعد بسیار مشتاق شدم که دانشمند شوم. بعد‌ها وقتی دو هفته به صورت پاره‌وقت در گوگل مشغول شدم، فهمیدم که اعمالی که این کار من را با آن‌ها درگیر می‌کند، به من انرژی می‌دهد. درسی که من آموختم این بود که تنها تصور و خیالی که از یک کار داریم کافی نیست و باید از اینکه یک حرفه به صورت روزانه هیجان و انگیزه لازم را فراهم می‌کند، مطمئن شویم.»
او در سمت نظارت بر طرح کسب و کار آغاز به فعالیت می‌کند و در همان سال اول یعنی سال ۲۰۰۰ اولین طرح کسب و کار گوگل را راه اندازی می‌کند همچنین در کنار وظایف گذشته مسئولیت عملیات حقوقی و مالی را هم عهده دار می‌شود.
«سالار کمانگر» به عنوان مدیر اجرایی سرویس ایمیل گوگل (جی‌میل) و نسخه‌ی وب جستجوی گوگل بود. اما شاید مهم‌ترین فعالیتی که «سالار کمانگر» و تیم او انجام دادند سرویس گوگل ادز بود. طریقه‌ی کار این سرویس به این شکل است که با پرداخت هزینه‌ای مدیران کسب‌وکار‌ها می‌توانند وب‌سایت خود را در صدر نتایج جستجو‌ها به اندازه‌ی که پول می‌دهند نمایش دهند. طبق آماری که وجود دارد امروزه ۹۶ درصد از درآمد‌های گوگل از این سرویس است. با همفکری که وجود داشت و با رشد سریع این سرویس او خیلی سریع توانست به ۱۰ مهندس برتر جوان گوگل تبدیل شود.
پس از ۱۰ سال فعالیت در گوگل در سن ۳۲ سالگی بعد از برکناری «چاد هورلی» که دوران تقریبا ناموفقی در یوتیوب داشت به عنوان مدیرعامل این کمپانی بزرگ منصوب شد و تا سال ۲۰۱۴ در این جایگاه ماند. همچنین علاوه بر آنچه تاکنون گفته شد او وظایف مدیریت سیستم‌های جی میل، پیکاسا و گوگل تی وی را هم عهده دار بوده است. او، این روز‌ها یکی از مدیران ارشد اجرایی شرکت گوگل است.
«جان یوشایی» یکی از نویسندگان و سردبیران وب‌سایت فوربز در باره او نوشته است: «طبیعی نیست که شخصی به عنوان نهمین کارمند شرکت گوگل استخدام شود و به این حد در کار خود موفق باشد. این شرکت هم‌اکنون بیش از ۳۰۰۰۰ هزار کارمند دارد. پشت‌کار و علاقه‌ای که «سالار کمانگر» نسبت به کار خود دارد مهم‌ترین ویژگی او می‌تواند باشد. گوگل ممکن بود دیرتر از آن چیزی که فکرش را می‌کرد به این رشد از درآمد برسد، اما با تفکر و ذهنیت چنین شخصی خیلی زودتر به آن چیزی که هدف بود رسید.»

بیشتر بخوانید:

آرش فردوسی از بنیانگذاران شرکت «دراپ باکس»

مهندس امید کردستانی، مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل گوگل

منبع: برترین ها
وبگردی