آفتاب

«ماریا خرسند» یکی از مدیران مشهور صنعت آی‌تی جهان«ماریا خرسند» در زمان دانشجویی خود در دانشگاه فولرتون کالیفرنیا با همسر سوئدی الاصلش آشنا می‌شود و به دنبال ازدواج با او در سال ۱۹۸۷ به سوئد مهاجرت می‌کند.

«ماریا خرسند» متولد ۱۲ ژوئن ۱۹۵۷ در ساری است، او درپانزده سالگی به همراه خانواده‌اش به لس آنجلس مهاجرت می‌کند و بعد از گذراندن دوران لیسانس خود در رشته کامپیوتر تصمیم می‌گیرد مدرک فوق لیسانس خود را در داشگاه فولرتون کالیفرنیا ادامه دهد.
 
«ماریا خرسند» در زمان دانشجویی خود در دانشگاه فولرتون کالیفرنیا با همسر سوئدی الاصلش آشنا می‌شود و به دنبال ازدواج با او در سال ۱۹۸۷ به سوئد مهاجرت می‌کند.
 
او پیش از مهاجرت به سوئد در چند شرکت نفتی و کامپیوتری آمریکایی، چون شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس کار کرده بود و همین مساله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در شرکت بزرگ اریکسون استخدام شود و در ادامه کار با این شرکت بتواند از بنیانگذاران تکنولوژی بلوتوث شود.
 
بلوتوث یکی از تکنولوژی‌های معروف دنیا است که در سال ۱۹۹۴ تحول عظیمی در ارتباطات به خصوص موبایل به همراه آورد. تکنولوژی بسیار جذاب و پرسود که از مدیران ارشد و اصلی این پروزه «ماریا خرسند» بود. او در زمانی که عضو هیئت مدیره این شرکت بود، مدیریت پروژه بلوتوث را با بیش از ۲۰۰ مهندس و کارشناس بر عهده گرفت و با سیاست‌گذاری‌های درست خود، راه را برای همه‌گیر شدن این تکنولوژی هموار کرد و به همین دلیل او را مادر این تکنولوژی می‌دانند.
 
«ماریا خرسند» در پاسخ به اینکه چه چیزی باعث شد او به مدیریت پروژه بلوتوث برسد، می‌گوید: «کسی چیزی در این مورد به من نگفت؛ اما گمان می‌کنم بلندپروازی و اشتیاق من به دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات در این میان نقش داشته است.»
 
به دنبال این افتخار و گرفتن نشان‌های مختلف از اکادمی‌ها معروف، وی در سال ۲۰۰۱  توانست ریاست بخش لایسنس تکنولوژی اریکسون را از آن خود کند و همچنین مدیریت لایسنس تکنولوژی اریکسون و مدیریت شرکت دل را از سوی شرکت فناوری OMX عهده دار شود وخدمات بسیار عالی به شرکت ارائه ‌دهد که به دنبال آن منجر به محول شدن خدمات بخش بازار‌های مالی این شرکت به «ماریا خرسند» می‌شود.
 
جالب است بدانید ایشان عضو هیئت مدیره شرکت OMX هم بوده و بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۵، مدیر موسسه تحقیقات فنی SP بود. تحت مدیریت او، فروش SP به ۱.۵ میلیارد و تعداد مشاغل در فرآیند استراتژی به ۱۵۰۰ رسید.
 
 بیرگیتا بولین، رئیس هیات مدیره شرکت تحقیقات فنی SP که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است از انتصاب خانم «ماریا خرسند» به سمت مدیریت عاملی این شرکت بسیار خشنود بود و اعلام کرد سابقه فعالیت‌های بین‌المللی خانم «خرسند» و تجربه فراگیر او در این صنعت و نیز توانایی‌های رهبری وی در دوران تغییر تاثیری بزرگ بر عملکرد آینده شرکت در حوزه توسعه تحقیقات و فناوری خواهد داشت.  
 
«ماریا خرسند» از دستیابی به سطوح بالای مدیریتی در صنعت آی‌تی که اغلب تحت سیطره مدیران مرد قرار دارد، نمی‌هراسد و می‌گوید: «در شرکت اریکسون مدیران زن دیگری هم بودند و همچنین خارج از آن جا هم مدیران زن دیگری را می‌شناختم. اما اگر راستش را بخواهید، این مسئله یک لحظه هم ذهنم را به خود مشغول نمی‌کند.»
 
«ماریا خرسند» در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۴، به خاطر تلاش‌های با ارزش در کسب وکار نشان عالی افتخار را از دولت سوئد دریافت کرد و  سالهاست که مشاور وزارت ارتباطات این کشور می‌باشد. «ماریا خرسند» همچنین عضو شورای فناوری اطلاعات دولت بوده است. او در سال ۲۰۱۱ به عنوان عضو آکادمی علوم مهندسی انتخاب شد.

برترینها
وبگردی