آفتاب

«فرهاد محیط»؛ کارآفرین موفق ایرانی در حوزه آی تی«فرهاد محیط» دوم اسفند ۱۳۴۷ در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۷ ایران را به همراه خانواده اش ترک کرد، پس از چندین سال زندگی در فرانسه و انگلیس، در سن ۱۳ سالگی با خانواده اش به امریکا مهاجرت کرد.

«فرهاد محیط» در زمینه تحصیلی بسیار کوشا بود و در رشته‌های اقتصاد، ریاضی و همچنین کامپیوتر مدرک لیسانس گرفت. او کارشناسی ارشد ام بی‌ای را از «دانشگاه پنسیلوانیا» دریافت کرده است، پایان‌نامه تحصیلی‌اش را در زمینه طرح تجاری BizRate نوشت.

بیشتر بخوانید: مهندس پیر امیدیار؛ کارآفرین و بنیان‌گذار و رئیس شرکت eBay


 BizRate در سال ۱۹۹۶ شروع به کار کرد. که امکان رتبه‌بندی فروشگاه‌ها را بر اساس عملکرد و اعتبارشان نزد مشتریان ممکن می‌ساخت تا از این طریق بتوانند نشان مخصوص BizRate را دریافت کنند.
 در سال ۱۹۹۹،«فرهاد محیط» وب‌سایت جدیدی بنام Shopzilla را راه اندازی کرد و با مدیریت بسیار خوب او این وب‌سایت بسیار سود آور شد و در سال ۲۰۰۵ به مبلغ ۵۶۵ میلیون دلار به شرکت EW Scripps SSP فروخته شد.این وب‌سایت را می‌توان یکی از موفق‌ترین موتور‌های جستجوگر دانست که روزانه با حجم عظیمی از مشتری در سرتاسر جهان روبرو بوده است.
 در سال ۲۰۰۷، «فرهاد محیط» وب‌سایت DotSpots را پایه گذاری کرد. این وب‌سایت با هدف کمک به روزنامه‌ها جهت دستیابی به متون ویرایش شده توسط کاربران، با کیفیت عالی ایجاد شد. این وب‌سایت همچنین برای وبلاگ نویس‌ها و روزنامه نگاران امکان ارائه دیدگاه شان را به آسانی فراهم ساخته است.
دو سال پس از فروش وب‌سایت DotSpots وب‌سایت دیگری به نام Gripe را راه‌اندازی کرد. او این وب‌سایت را به اپ مخصوص وب‌سایت خود متصل کرد تا مشتریان از طریق گوشی‌های هوشمندشان ارتباط بیش‌تری با آن پیدا کنند. «فرهاد محیط» با این پیش‌فرض که کاربران دنیای مجازی با گوشی‌های هوشمند خود به راحتی می‌توانند ارتباط موثرتری با شرکت‌ها برقرار کنند، این اپ را ایجاد کرد.
کاربران در این اپلیکیشن می‌توانستند به آسانی نظرات خود را به ارائه‌کنندگان خدمات تجاری برسانند. او در تعریف این وب‌سایت جدید گفته بود: «هدف این وب‌سایت کمک به رسانه‌ها برای دستیابی به متون ویرایش‌شده توسط کاربران بود»؛ ایده‌ای که بسیار سریع بازدهی پیدا کرد تا «فرهاد محیط» مجددا به سراغ کارآفرینی دیگری برود.
 FLIPAGRAM از دیگر وب‌سایت‌های موفق «فرهاد محیط» است. این وب‌سایت یک برنامه قصه‌گویی دارد که کاربران آن می‌توانند با استفاده از تصاویر و ویدیوهایشان کلیپ‌هایی مشابه ویدیوکلیپ‌های حرفه‌ای بسازند. «فرهاد محیط» به ارتباط کاربر و فضای مجازی بسیار اهمیت می‌دهد.
«فرهاد محیط» در زمینه های مختلفی چون مدیریت تولید، تبدیل ایده به واقعیت، انتقال با پورتال ها (درگاه ها)، بهینه سازی سایت بر اساس الگوریتم، توسعه ی نرم افزاری، هدایت و ایجاد انگیزه در تیم های کاری و انجام کارها با لذت و اشتیاق تخصص دارد. «فرهاد محیط» علاوه بر فعالیت‌های کارآفرینی اش در زمینه کار‌های اجتماعی و بشر دوستانه نیز فعالیت دارد.
 «فرهاد محیط»می‌گوید کسی الگویش در زمینه تجارت نبوده است، اما اگر شما به دنبال کسی جهت الهام گرفتن برای خود هستید بهتر است از بین نویسندگان، هنرمندان یا فیلسوفان، و نه کسانیکه تنها به فکر پول هستند، افرادی را بعنوان الگو انتخاب کنید.
 «فرهاد محیط» همچون چهره‌های شناخته‌شده دنیای مجازی به نمایش ثروت خود عادت ندارد و عمدتا با پوششی عادی و لباس‌های ارزان‌قیمت در نشست‌ها و جلسات عمومی حاضر می‌شود. او می گوید:«من دوست ندارم که در جمعیت کثیر گم شوم. من شخصیتی منحصر به فرد هستم و مردم من را فراموش نخواهند کرد.»

برترین ها
وبگردی