آفتاب

آنتونی ها‌پکینز؛ بازیگر، نقاش و آهنگسازآنتونی هاپکینز برای نقش پدری که دچار فراموشی شده در فیلم «پدر» توانست جایزه بفتا را از آن خود کند. او نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش نخست نیز است.

آنتونی هاپکینز در مراسم بفتا توانست در سن هشتاد و سه سالگی جایزه بهترین بازیگر مرد نقش نخست را برای «پدر» بدست آورد. سر آنتونی هاپکینز، پیش از این که بازیگر باشد، نقاش و آهنگساز است، او از تأثیرگذارترین چهره‌های هنری انگلستان است.
روزنامه گاردین پیش از مراسم بفتا در مقاله‌ای بیست نقش‌آفرینی برتر آنتونی هاپکینز را برشمرده است. بیست نقش آفرینی برتر آنتونی هاپکینز عبارتند از:
 
۱- پدر (۲۰۲۰)، آنتونی
داستان فیلم «پدر» این گونه است که یک مرد با افزایش سن از همه کمک‌های دخترش امتناع می‌ورزد. اما همانطور که سعی می‌کند شرایط متغیر خود را درک کند، شروع به شک به عزیزان، ذهن خودش و حتی تار و پود واقعیت خود می‌کند. شخصیت هاپکینز یک مرد موذی و در عین حال بسیار مستقل است که هر چه سنش بالاتر می‌رود پذیرش هر نوع کمکی از سوی دخترش به نام «آن» با بازی «کولمن» را رد می‌کند. هاپکینز بهترین نقش آفرینی کارنامه کاری خود را ارائه داده که شجاعانه، دردناک و بی‌نهایت دلشکننده است.


۲- سکوت بره‌ها (۱۹۹۱)، دکتر هانیبال لکتر
کلاریس دانشجوی جوانی است که در کادر سازمان اف بی آی به کار و تحصیل اشتغال دارد. روزی به او خبر می‌دهند که قاتل خطرناکی، چند زن را اینجا و آنجا کشته و پوست تن آن‌ها را کنده است. یکی از روسای کلاریس او را مامور رسیدگی به این پرونده می‌کند و در آغاز او را به دکتر هانیبال لکتر معرفی می‌کند. هاپکینز برای آماده شدن بازی در نقش هانیبال لکتر٬ پرونده‌ی بسیاری از قتل‌های سریالی را مورد بررسی قرار داد. او همچنین به زندان‌های مختلفی رفت و اطلاعات زیادی را درباره‌ی محکومین به قتل‌های وحشیانه کسب کرد و حتی در دادگاه تعدادی از آن‌ها نیز شرکت کرد. هاپکینز در کمتر از ۲۵ دقیقه هانیبال لکتر را به یک پدیده فرهنگ پاپ تبدیل کرد.


۳- بازمانده روز (۱۹۹۳)، جیمز استیونز
«بازمانده روز» برداشتی درخشان از رمانی به همین نام نوشته «کازو ایشیگورو» است. زمان وقوع داستان بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۴۰ انگلستان است. در «بازمانده روز» آنتونی هاپکینز نقش «استیونز» پیشخدمت وفادار و نجیب «دارلینگتون هال» را بازی می‌کند. تمام دنیای او در مسؤولیت‌هایی که اربابش بر عهده‌اش گذاشته خلاصه می‌شود. وفاداری کورکورانه و اعتقاد بی‌چون و چرا به اربابش، شخصیت «استیونز» را طوری شکل داده است که وجودش هیچ گونه رابطه انسانی میان زیردستان خود را نمی‌پذیرد.


۴-تیتوس (۱۹۹۹) در نقش تیتوس آندرونیکوس
داستان فیلم برداشتی از نمایشنامه‌های «شکسپیر» است. «تیتوس» با پیروزی از جنگ باز می‌گردد، اما آینده‌ای آشفته برای خود و خانواده اش به وجود می‌آورد. آنتونی هاپکینز گفته:«تیتوس هم به شاه لیر و هم به هانیبال لکتر ارجاع داشت، شخصیت دیگری با ذائقه‌ای فراتر در غذاخوردن». نقد‌ها به طور کلی مثبت بود، منتقد تایمز نوشت: «فیلم، بهترین استدلال ممکن را برای یک درام احمقانه را فراهم می‌کند، بدترین مطلقی است که به فکرمان خطور می‌کند.»


۵-مرد فیل نما (۱۹۸۰) در نقش دکتر فردریک تریوز

«مرد فیل نما»، برگرفته از زندگی واقعی «جوزف کری مریک» موجود عجیب الخلقه‌ای است که در نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم میلادی در انگلستان زندگی می‌کرد. هاپکینز در نقش دکتر فردریک تریوز شمایل یک پزشک حاذق و استاد دانشگاه با تمام جزئیات ریز و درشت را ارائه می‌دهد. با یازی بی نظیر هاپکینز و ریز بینی‌اش تنها نکته‌ی مثبت فیلم است.


۶-دو پاپ (۲۰۱۹) در نقش پاپ بندیکت شانزدهم
در پشت دیوار‌های واتیکان، پاپ بندیکت محافظه کار و پاپ فرانسیس، باید یک زمینه مشترک پیدا کنند تا به یک الگوی جدید برای کلیسای کاتولیک برسند.«دو پاپ» تا حد زیادی به بازیگران اصلی خود متکی است. فیلم درواقع یک نمایش دونفره از آنتونی هاپکینز و «جاناتان پرایس» به‌عنوانِ دوتا از سنگین‌وزن‌ترین، کاریزماتیک‌ترین و مبهوت‌کننده‌ترین بازیگرانِ کارکشته‌ی سینمای دنیا است.


۷- سرزمین سایه‌ها (۱۹۹۳) در نقش سی. اس لوئیس
 «سرزمین سایه‌ها» یک داستان عاشقانه است درباره فراغ و غم. سی. اس. لویس نویسنده عاشق یک زن جوان و پسرش شده، اما عشق خود را تا زمانی که از سرطان درحال مرگ است، انکار می‌کند. هاپکینز در این فیلم در کنار «دبرا وینگر» دیدنی است.


۸-پیکاسوی نجات یافته (۱۹۹۶) در نقش پیکاسو
«پیکاسو» نابغه‌ی هنرمندی است که عادت بیمارگونه‌ای به سوء استفاده از زنان دارد. تا این که با «فرانسلواز ژیلو»، دختری که چهل سال از او جوان‌تر است، آشنا می‌شود. بازی هاپکینز در نقش پیکاسو دیدنی است.  


۹-شعبده بازی (۱۹۷۸) در نقش کورکی ویترز
 فیلم بر اساس رمانی است از «ویلیام گلدمن» که توانست نگاه منتقدان را جذب کند. یک اقتباس درست در ژانر وحشت که در گیشه هم موفق بود. هاپکینز در نقش کورکی شعبده باز بسیار ترسناک است و زمانی که «فتس» کنترل اوضاع را برعهده می‌گیرد نگاه او به حقیقت بسته می‌شود..


۱۰-سریع‌ترین ایندین دنیا (۲۰۰۵) در نقش برت مونرو
فیلم «سریعترین ایندین دنیا» در ژانر بیوگرافی بر اساس زندگی موتور سوار مشهور نیوزلندی، «بارت مونرو» ساخته شده است. مونرو رکورد‌های سرعت متعددی در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به نام خود ثبت کرده است. نقش مونرو را آنتونی هاپکینز به خوبی ایفا کرده است. این فیلم به پرفروش‌ترین فیلم داخلی نیوزلند تبدیل شد.


۱۱-لبه تیغ (۱۹۹۷) در نقش چارلز مورس
داستان فیلم درباره یک مرد ثروتمند و دو همراهش است که سردرگم و بدون تجهیزات در یک حادثه هوایی در جنگلی سرگردان شده و مجبور می‌شوند برای بقا تلاش کنند. در همین حال یک خرس قوی هم در پی آن هاست.


۱۲-شکست (۲۰۰۷) در نقش تئودور کرافورد
 فیلم سینمایی «شکست»، داستان یک وکیل است که سعی دارد در شغلش پله‌های موفقیت را طی کند، هنگام گرفتن رد یک جنایت، با حریفی غیر منتظره روبرو می‌شود. هاپکینز در نقش تئودور کرافورد یک وکیل کمال گرا، سختکوش و باهوش خوش می‌درخشد.


۱۳-نقاب زورو (۱۹۹۸) در نقش زورو
«نقاب زورو» روایت داستان «دیگو دلاوگا» یاهمان «زورو» مشغول مبارزه با فساد و بی عدالتی است که در مبارزه با «رافائل مونترو» شکست می‌خورد. مونترو همسر زورو را می‌کشد وفرزند نوزاد دیگو دلاوگا یعنی النا را با خود می‌برد. هاپکینز با مهارت‌ شمشیربازی فوق العاده‌اش عالی به نظر می‌رسد.


۱۴-خیابان چرینگ کراس شماره ۸۴ (۱۹۸۷) در نقش فرانک دوئل
 داستان این فیلم درباره یکی از خوانندگان متن‌های کمدی است که در آپارتمانش در نیویورک مشغول خواندن روزنامه است که تبلیغ یک کتابفروشی در لندن را می‌بیند و پس از آن ارتباطی خاص بین او و فرانک دوئل، فروشنده کتابی که در خیابان ۸۴ چرینگ‌کراس مشغول کار است، شکل می‌گیرد. این فیلم اقتباسی از کتاب «خیابان چرینگ کراس شماره ۸۴» است.


۱۵-آمیستاد (۱۹۹۷) در نقش جان کوئینسی آدامز
 هاپکینز با بازی در نقش رئیس جمهور «جان کوئینسی آدمز» نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شد و فیلم را از آن خود نمود. صحنه دادگاه بهترین صحنه فیلم است که هاپکینز شور و نبوغ نقش خود را به اوج می‌رساند.


۱۶-جاده‌ای به وِلویل (۱۹۹۴) در نقش دکتر جان
 «جاده‌ای به وِلویل» اقتباسی از رمان «کوراگسان بویل» به همین نام، که داستان دکتر جان هاروی کلوگ است. هاپکینز در نقش دکتر جان کلوگ، بشارت دهنده و مخترع به سختی در پشت گریم سنگین‌اش قابل تشخیص است.


۱۷- هواردز اند (۱۹۹۲) در نقش هنری جی ویلکاکس
 در این اثر اقتباسی از یک رمان، هاپکینز نقش هنری ثروتمند و سرکوبگر را ایفا می‌کند که پس از مرگ همسرش عاشق پرستار او، با بازی، «اما تامپسون» می‌شود. هنری همه را از خود پایین‌تر می‌بیند، اما همسرش با دانستن روابط او این نخوت او را از بین می‌برد.


۱۸-وقتی هشت بار زنگ می‌خورد (۱۹۷۱)، در نقش فیلیپ کالورت مامور مخفی
یک مامور بریتانیایی بنام فیلیپ، ماموریت دارد تا کشتی‌ که در نزدیکی سواحل اسکاتلند ناپدید شده است را پیدا کند.هاپکینز می‌توانست بیش از یک بار در نقش مأمور مخفی انگلیس، فیلیپ کالورت بازی کند و به یک ستاره اکشن تبدیل شود.


۱۹-دراکولای برام استوکر (۱۹۹۲) در نقش آبراهام ون هلسینگ
«دراکولای برام استوکر» از جمله مطرح‌ترین فیلم‌های مطرح سینمای جهان که با مضمون خون آشام‌های موجود رعب آور ساخته شده است. «دراکولای برام استوکر» در سه رشته موفق به دریافت جایزه از آکادمی اسکار شد و همچنین فروش بالای فیلم رکورد بیشترین فروش را برای یک فیلم اقتباسی به دست آورد، که تا آن زمان بی‏‌سابقه بود.


۲۰- ثور (۲۰۱۱) در نقش اودین
ثور نام جنگجوی قدرتمند و ولیعهد سرزمین آسگارد است. ثور با قدرت خارق‎ العاده‌ا‎ی خود برای زندگی در میان انسان‌ها به سیاره‎‌ی زمین تبعید می‌شود. آنتونی هاپکینز در نقش اودین، ​​حاکم یک چشم آسگارد، دانشمند افسانه‌ای است. هاپکینز در مصاحبه‌ای گفت: «من کمی شبیه اودین هستم.»

منبع: برترین ها