میدان سرخ مسکو، زیر پای ایرانیان

تیم ملی فوتبال ایران که این روزها خود را برای آغاز جام جهانی و دیدار خود در روز جمعه برابر مراکش آماده می کند، در مسکو با استقبال خوب هواداران ایرانی و فارسی زبانان مواجه شده است

تیم ملی فوتبال ایران که این روزها خود را برای آغاز جام جهانی و دیدار خود در روز جمعه برابر مراکش آماده می کند، در مسکو با استقبال خوب هواداران ایرانی و فارسی زبانان مواجه شده است. هر جای شهر که پا می گذارید، هواداران ایرانی را با پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران می بینید. میدان سرخ مسکو این روزها زیر پای ایرانیان است. هر زمان که به این میدان می روید صدای «ایران، ایران» به گوش می رسد. تماشاگران پرشور ایرانی اکثراً با خانواده ها به روسیه آمده اند. همچنین بسیاری از فارسی زبانان کشورهای آسیای میانه مانند ازبکستان و تاجیکستان نیز با لهجه شیرین خود در میان هواداران ایرانی خودنمایی کرده و نسبت به تیم ملی فوتبال ایران و هواداران ایرانی ابراز علاقه می کنند.
روسیه از جمله کشورهایی است که در آن ایرانی ها کمتر دچار مشکل «زبان» می شوند چرا که به هر جای روسیه پا بگذارید، فارسی زبانانی از کشورهای آسیای میانه آماده کمک به ایرانیان هستند.
تمرین 4 بازیکن تیم ملی زیر نظر کادر پزشکی
اما تیم ملی در شرایطی تمرینات خود را دنبال می کند که مصدومیت چهار بازیکن و شرکت نکردن آنها در تمرین روز گذشته نگرانی هواداران فوتبال ایران را در پی داشته است. در حالی که تیم ملی برنامه آماده سازی خود را برای دیدار برابر مراکش آماده می کند، سایت فدراسیون فوتبال اعلام کرده اشکان دژاگه، رامین رضاییان، وحید امیری و مهدی ترابی در تمرین تیم ملی شرکت نکردند. این چهار بازیکن پس از دیدار برابر لیتوانی و پس از مشکل فیزیکی جزئی، در زمین تمرین حاضر نشدند و زیر نظر کادر پزشکی تیم ملی تمرین ریکاوری را انجام دادند. این بازیکنان تحت ارزیابی دائمی کادر پزشکی تیم ملی قرار دارند و پس از تأیید ارزیابی مثبت از سوی تیم پزشکی انتظار می رود در چند روز آینده به زمین تمرین برگردند.
ترس ایران از غیبت طارمی در دیدار با مراکش
روزنامه مارکا نشریه مشهور مادریدی اعلام کرد که تیم ملی ایران ترس از این دارد که مهدی طارمی مهاجم الغرافه را برای بازی اولش مقابل مراکش نداشته باشد. طارمی در دیدار دوستانه ایران با لیتوانی مصدوم شد و اکنون در تمرینات شرکت نمی کند. ضمن اینکه انتظار می رود کارلوس کی روش با توجه به اینکه سعید عزت اللهی در نخستین بازی محروم است، به جای او روزبه چشمی یا امید ابراهیمی را بازی دهد. گفتنی است سایت «البطوله» مراکش خبر مصدومیت جزئی ۴ بازیکن ملی پوش ایرانی را بازتاب داد و عنوان کرد که ایران قبل از دیدار با مراکش از چند مصدومیت رنج می برد.
سردار؛ زلاتان یا مسی
سایت «tbrfootball» گزارشی را درباره استعدادها و پدیده هایی که شهرت چندانی ندارند و می توانند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بدرخشند نوشت. سردار آزمون، مهاجم تیم ملی کشورمان و عضو باشگاه روبین کازان یکی از این پدیده ها بود. این سایت انگلیسی زبان درباره سردار نوشت: «آزمون بازیکن ایرانی است که رسانه ها او را مسی ایران نامیدند. البته خود سردار ترجیح می دهد او را با زلاتان ایبراهیموویچ مقایسه کنند.»
سایت انگلیسی: اسپانیا و پرتغال باید از ایران برحذر باشند
سایت انگلیسی زبان«nzherald»، گزارشی را درباره تیم ملی ایران در جام جهانی نوشته که در آن آمده: «شاید صعود ایران از مرحله گروهی جام جهانی با حضور اسپانیا (قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰) و پرتغال (قهرمان اروپا ۲۰۱۶) امری غیرممکن به نظر برسد اما این دو تیم اروپایی از ایران بر حذر هستند. چون این تیم در مرحله مقدماتی جام جهانی، در ۹ بازی هیچ گلی دریافت نکرده و بدون شکست به جام جهانی راه پیدا کرده است. ایران در تلاش است تا برای نخستین بار در تاریخش به مرحله بعد راه پیدا کند. در سال ۲۰۱۴ ایران جام جهانی را تنها با کسب یک امتیاز به پایان برد. تیم کی روش اکنون پیشرفت کرده و در تمام پست ها بهتر شده است. نصف تیم کنونی ایران در باشگاه های خارجی حضور دارند. کی روش علناً از فدراسیون ایران درخواست کرد تا برای آمادگی جام جهانی تدارک خوبی ببینند. پس از تلاش های زیاد ایران به عنوان تیم اول آسیا راهی روسیه شد.
قوچان نژاد: تمام فکر و ذکرم جام جهانی است
رضا قوچان نژاد مهاجم تیم ملی ایران با دو فصل حضور در هیرنفین اکنون خود را برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می کند. او قراردادش با هیرنفین تمام شده و می تواند بعد از جام جهانی به هر باشگاهی برود، ولی رضا در شرایط کنونی اصلاً به بعد از جام جهانی نمی اندیشد: «همه چیز را باز می گذارم و هر اتفاقی می تواند بیفتد. فصل را با هیرنفین به پایان بردم و اکنون فقط برای جام جهانی تمرکز می کنم تا ببنیم در آینده چه اتفاقی می افتد.»
قدوس: به سمت شگفتی سازی می رویم
سامان قدوس هافبک تیم ملی یکی از جذاب ترین بازیکنان فعلی ایران است، چون هنوز آن طور که باید شناخته نشده و همین مسأله او را جذاب تر هم می کند و حالا تسلط ناکافی او روی زبان فارسی هم به این جذابیتش اضافه کرده. قدوس درباره شرایط تیم ملی می گوید: «ما عزم مان جزم است و تیمی منسجم داریم. به کم و کاستی ها فکر نمی کنیم و تمام فکر و ذکر ما موفقیت و خوشحال کردن مردم و هواداران است. ما به سمت شگفتی سازی خواهیم رفت و تیم ما آنقدر خوب است که به نظرم می توانیم شانس صعود داشته باشیم.»
عزت اللهی: هواداران روس از ایران حمایت می کنند
سعید عزت اللهی، هافبک تیم ملی درباره هواداران ایرانی و انتظار آنان از تیم ملی به خبرنگار روسی سایت اکسپرس گفت: «هواداران ایران بسیار پرشور هستند و من فکر کنم با توجه به نزدیکی دو کشور ایران و روسیه، شاهد حضور هواداران زیادی در روسیه باشیم. هواداران ایران از ما می خواهند که تیم ملی در جام جهانی نمایش با عزت و درخورشایسته ای داشته باشیم. ما با تیم ملی در هر جای دنیا که بازی می کنیم، هواداران ما را تنها نمی گذارند و در ورزشگاه حضور دارند. در خیلی از جاها بازی کردیم و همیشه هواداران در کنار ما بودند و این بار در روسیه هم همین طور خواهد بود. حضور چند بازیکن ایرانی در فوتبال روسیه و همین طور رابطه خوب بین دو کشور باعث می شود که در جام جهانی هواداران کشور میزبان هم از ایران حمایت کنند که این هم نکته خوشحال کننده ای برای ما خواهد بود.»
فغانی: رؤیای ما قضاوت در فینال جام جهانی است
علیرضا فغانی داور بین المللی ایران که در جام جهانی 2018 دومین دوره حضورش در این تورنمنت معتبر را تجربه می کند، در گفت وگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد انتخابش به عنوان یکی از داورانی که قرار است در جام بیست ویکم سوت بزنند و آرزوهای خودش و تیم داوری ایران صحبت کرد: «رؤیای ما قضاوت در دیدار فینال جام جهانی است و برای تحقق بخشیدن به این رؤیا در حال تلاش هستیم. امیدواریم که یک داور آسیایی این شانس را داشته باشد که بتواند در دیدار فینال جام جهانی قضاوت کند. ما داوران بااستعداد زیادی داریم که با کیفیت داوری خوبی که دارند، می توانند در فینال این رقابت ها سوت بزنند. ما تجربه قضاوت در دیدار افتتاحیه را داریم و اکنون این شانس را داریم که با داوران دیگر نقاط جهان برای قضاوت در بالاترین سطح فوتبال چالش و رقابت کنیم.»