کهن  الگوی انتقام در روسیه

همانطور که آلمان و برزیل در کسب افتخارات جام جهانی دوشادوش هم حرکت می کنند و در همین روسیه امکان دارد آلمان با قهرمانی، برزیل پرافتخار را پشت سر بگذارد، در گروه بندی جام جهانی هم در گروه های E و F کنار هم قرار گرفته اند.

همانطور که آلمان و برزیل در کسب افتخارات جام جهانی دوشادوش هم حرکت می کنند و در همین روسیه امکان دارد آلمان با قهرمانی، برزیل پرافتخار را پشت سر بگذارد، در گروه بندی جام جهانی هم در گروه های E و F کنار هم قرار گرفته اند. اتفاقی که می تواند باعث وقوع یک فینال زودرس در روسیه شود. اگر هر کدام از دو تیم آلمان یا برزیل در گروه شان دوم شوند و دیگری اول، متاسفانه در مرحله یک هشتم باید با یکی از این دو تیم خداحافظی کنیم. دو تیمی که امسال شانس های اول و دوم قهرمانی معرفی شدند. اما اگر اتفاق خاصی نیفتد و این دو تیم آماده طبق پیش بینی ها بتوانند به عنوان سرگروه صعود کنند، دیگر تا فینال به هم نخواهند خورد. دو تقابل اخیر برزیل و آلمان در جام های جهانی برمی گردد به فینال ٢٠٠٢ و نیمه نهایی ٢٠١٤. اولی را طلایی پوشان با درخشش رونالدو بردند و برنده جام شدند. اما در بازی دوم این آلمان بود که در خانه حریف، مقابل چشمان ده ها هزار تماشاچی برزیلی و میلیون ها بیینده تلویزیونی، برزیل را به خاک و خون کشید. از همان لحظه آتشی بزرگ به پا شد که زبانه های آن تا روسیه کشیده شده. خیلی از فوتبال دوستان از تقابل مسی و رونالدو در فینال امسال حرف می زنند و آن را بزرگ ترین و جذاب ترین رخداد ممکن معرفی می کنند. ضمن احترام به نظر دوستان و اعتراف به این مساله که تقابل مسی و رونالدو در فینال جام جهانی اتفاقی بی نظیر است، اما باید گفت که اول از همه خیلی به نظر نمی رسد که شاهد چنین رخدادی باشیم (با توجه به نحوه تقابل تیم ها در مرحله حذفی) و دوم اینکه از تقابل دو فوق ستاره فوتبال جذاب تر، بازی برزیل و آلمان در فینال خواهد بود. از هر طرف که حساب کنیم این بازی حرف های بیشتری برای گفتن دارد.

تقابل برزیل با آلمان تقابل دو ملت است. یکی زخم خورده و دیگری فاتح. تقابلی است که در آن انگیزه قدرتمند انتقام موج می زند. کهن الگویی مخرب و منفی اما فوق العاده هیجان انگیز. کافی است به فهرست انبوه قصه ها و فیلم هایی که با محوریت انتقام نوشته یا ساخته شده اند نگاه کنیم تا بفهمیم آدم ها برای گرفتن انتقام چه کارهایی که نمی کنند. حالا اگر قصه انتقام برزیل از آلمان در فینال رخ بدهد که چه بهتر. فینالی که البته می تواند چیزهای زیاد دیگری را هم روشن کند. می تواند پرافتخارترین تیم جهان را عوض کند یا از آن طرف برزیل را تا مدت ها از دسترس سایر تیم ها دور کند.