اهمیت میزبانی جام جهانی، جنگ سرد سیاست و اقتصاد

کسب میزبانی جام جهانی یکی از پیچیده ترین پروسه های ممکن را دارد و کشوری که می خواهد به این مهم دست پیدا کند، باید از قدرت سیاسی و دیپلماتیکش نهایت استفاده را ببرد.

کسب میزبانی جام جهانی یکی از پیچیده ترین پروسه های ممکن را دارد و کشوری که می خواهد به این مهم دست پیدا کند، باید از قدرت سیاسی و دیپلماتیکش نهایت استفاده را ببرد. لابی های زیادی انجام می شود و برای خریدن رای کشورهای ممتنع خرج های هنگفتی می کنند. در مورد تمام میزبانی های جام جهانی در طول تاریخ مناقشات زیادی شکل گرفته و همواره کشور میزبان به عدم رعایت اخلاق متهم شده اند. این مورد حتی در مورد کشوری مثل آلمان که کسی توقع فساد در آن را ندارد هم رخ داده و برای کسب میزبانی مبالغی به عنوان رشوه به نمایندگان برخی کشورها پرداخت کرده بودند. اما این میزبانی چه ره آوردی دارد که کشورها حاضرند برای به دست آوردن آن هر کاری انجام بدهند؟ سود حاصل از برگزاری این تورنمنت برای میزبانان چقدر است و آیا از منظر اقتصادی برگزاری جام جهانی به صرفه هست یا نه؟ در ادامه، همه این موارد را بررسی می کنیم.

دولت روسیه عنوان کرده برای تامین شرایط میزبانی و برگزاری بازی ها با بالاترین کیفیت ممکن، تاکنون چیزی حدود هفت میلیارد دلار خرج کرده است. این هزینه ها عمدتا برای زیرساخت ها و امکانات سخت ا فزاری برگزاری جام بوده است. سایت فیفا اعلام کرده که ١٢ استادیوم ورزشی در یازده شهر با ظرفیت ۵۵۰ هزار نفر در روسیه میزبان بازی ها هستند. ٢٧ هتل جدید، ١٣ بیمارستان و ١٢ ایستگاه برق برای برگزاری بهتر مسابقات ایجاد شده است و برای بازسازی یا ساخت ١٠ استادیوم ١٣ هزار نفر به کار گرفته شدند. برگزاری جام جهانی در روسیه ٢٠٠ هزار شغل ایجاد کرده است. با بالا رفتن قیمت کالاها به خاطر افزایش تقاضا، تولیدکنندگان و فروشندگان هم سود سرشاری نصیب شان می شود. صنایع دستی روسیه و تولیدکنندگان خرده هم حتی از این بازار بزرگ سهمی دارند و اوضاع شان در یک ماهه برگزاری بازی ها از این رو به آن رو خواهد شد. بخش مهمی از این خرج صرف زیرساخت ها شده و روس ها بعد از پایان رقابت ها هم می توانند از این ساخته ها استفاده کنند. پیش بینی می شود در طول برگزاری مسابقات، دومیلیارد و سیصد میلیون دلار توسط توریست ها وارد روسیه شود و رشد اقتصادی سرزمین تزارها یک تا دو درصد افزایش پیدا کند. همچنین استفاده از شیوه خرید با کارت اعتباری چهل درصد در این کشور بیشتر از قبل می شود. اینها درآمد و تاثیر مستقیم توریست ها برای روسیه در زمان برگزاری جام جهانی هستند. موسسه اقتصادی مککنزی می گوید سود نهایی روسیه از برگزاری جام جهانی بیش از ١٣میلیارد دلار خواهد بود. اما از طرفی دیگر برخی پیش بینی ها پا را از این هم فراتر می گذارند. طبق گزارشی جدید از آسوشیتدپرس درباره تاثیر اقتصادی مسابقات جام جهانی، رشد تولید ناخالص داخلی روسیه می تواند در یک بازه ١٠ ساله از ٢٠١٣ تا ٢٠٢٣ به ٢٦ تا ٣٠,٨ میلیارد دلار برسد. همچنین روسیه بعد از جام جهانی دچار تورمی دو تا سه درصدی خواهد شد.

این سود اقتصادی پر ریسک، تنها دلیل کشورها برای این تلاش بی وقفه نیست. بهره برداری های سیاسی یکی از دلایل توجیه کننده برای این همه تلاش است. به خصوص در مورد روسیه و قطر، استفاده سیاسی نسبت به بهره برداری اقتصادی از اولویت برخوردار است. در سال هایی که داعش در فرانسه در حین برگزاری دیدار تیم ملی این کشور با آلمان اقدام به بمب گذاری و گروگان گیری می کند، روسیه قبول می کند بیش از یک ونیم میلیون نفر بدون ویزا وارد کشورش شوند یک نمایش اقتدار برای پوتین است و جایگاه سیاسی او را به عنوان مرد اول جهان تثبیت می کند. در مورد قطر هم اوضاع مشخص است. این کشور می خواهد موجودیت خودش را به عنوان یک قدرت منطقه ای تثبیت کند. برگزاری تورنمنتی مثل جام جهانی در یک کشور به این کوچکی سابقه نداشته و قطر با این کار یک رزمایش اقتدار بزرگ برگزار خواهد کرد. بخش بسیار مهمی از این جنگ سرد برای به دست آوردن میزبانی جام جهانی همین مسائل سیاسی است. نگاه مردم به کشوری که جام جهانی برگزار می کند به شکل دیگری است و سیاستمداران از محبوبیت فوتبال برای رسیدن به اهداف خودشان استفاده می کنند. یکی از دلایل اعتراضات چند هزار نفره در برزیل در خلال برگزاری جام جهانی همین مساله بود که معتقد بودند دولت در حال بهره برداری سیاسی از این بازی هاست و سیاستمداران می خواهند به واسطه فوتبال ضعف های خود در زمینه سیاست داخلی و اقتصاد را پوشش بدهند.

یکی از مسائل مهم اینجاست که روسیه و قطر در راه کسب میزبانی جام جهانی، کشورهایی مثل انگلستان و امریکا را شکست دادند. این دو کشور با توجه به زیرساخت هایی که در اختیار دارند می توانند بدون کوچک ترین هزینه ای میزبانی جام جهانی را عهده دار شوند. اما روسیه، قطب مخالف امریکا در جهان یکی از میزبانی ها را مال خود کرد و قطر کوچک هم موفق شد یکی دیگر از میزبانی ها را بگیرد. نتیجه این اتفاقات این شده که نیروهای اطلاعاتی امریکا و انگلیس به صورت جدی به موضوع فساد در فیفا ورود کردند و پلاتینی و بلاتر جایگاه شان را از دست دادند. اینها همه نشان دهنده یک جنگ پنهان در خفا برای جبران از دست دادن میزبانی توسط رقبا بود.

به موضوع اقتصاد بازمی گردیم. در این دوره از جام جهانی فیفا برای تیم قهرمان ٣٨میلیون دلار پاداش در نظر گرفته است. بیش از هر زمان دیگری تا امروز. در حقیقت فیفا برای این دوره از مسابقات ٤٠٠ میلیون دلار فقط برای جوایز کنار گذاشته است. فیفا برای برگزاری این مسابقات ٧٩١میلیون دلار به روسیه پاداش می دهد. پاداشی به مراتب بیشتر نسبت به دوره های گذشته که گسترش تجارت فوتبال را به ما یادآوری می کند. در جدول منتشرشده می توانید پاداش هایی که میزبان های مختلف از فیفا دریافت کرده اند را با هم مقایسه کنید.

برای اینکه بدانیم در روسیه چه اتفاقی رخ خواهد داد و چه مقدار پول جابه جا خواهد شد، باید نگاهی تاریخی به ماجرای درآمد کشورهای میزبان جام جهانی بیندازیم. گردش مالی فیفا و برزیل در جام جهانی به چیزی حدود ١٥میلیارد دلار رسید. آفریقای جنوبی به درآمدی حدود ٧میلیارد دلار دست پیدا کرد. اختلاف رقم معنادار بین برزیل و آفریقای جنوبی، به استقبال کم توریست ها در مسافرت به قاره آفریقا برمی گردد. هرچند که درآمدهای تلویزیونی و اسپانسرینگ فیفا در این دوره بیشتر از دوره پیشین شده بود، اما مساله عدم جذب توریست به میزانی که پیش بینی می شد کار آفریقایی ها را سخت کرد. جام جهانی آلمان از نظر اقتصادی موفق ترین جام تاریخ بوده است. آلمانی ها با هزینه هایی به مراتب پایین تر از کشورهایی مثل برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و کره - ژاپن موفق شدند درآمد فوق العاده ١٤میلیارد دلاری را ثبت کنند. این کشور زیرساخت های لازم برای برگزاری این مسابقات را داشت و هیچ استادیومی برای دولت آلمان تبدیل به «فیل سفید» نشد. در کشورهای روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی، تعدادی از ورزشگاه ها فقط برای جام جهانی ساخته شدند و در آینده هیچ استفاده خاصی از آنها نشد و نخواهد شد. ورزشگاه هایی با هزینه سرسام آور ساخت و نگه داری که نبود آنها در آلمان باعث شد سود خوبی نصیب ژرمن ها بشود. کره و ژاپن هم در این بین موفق شدند به یک سود مالی خوب برسند و فوتبال شان را هم متحول کردند. برخی کارشناسان اقتصادی البته چنین سودهایی را تکذیب می کنند و می گویند هزینه های سرسام آور و پیش بینی نشده در این راه آنقدر زیاد هستند که به جام جهانی نتوان به عنوان یک پروژه سودده نگاه کرد. این دسته از کارشناسان معتقدند که جام جهانی یک سرمایه گذاری برای کشورهاست تا طی یک دوره بلندمدت اقتصادشان را دچار تغییر کنند.