ایستگاه آخر: روسیه

ستارگان بزرگ جام جهانی روسیه، شاید در زمان برگزاری این تورنمنت در قطر، خانه نشین شده باشند.

ستارگان بزرگ جام جهانی روسیه، شاید در زمان برگزاری این تورنمنت در قطر، خانه نشین شده باشند. فوتبال به پایان دوران مسی - رونالدو نزدیک می شود و ستاره های بزرگی که زیر سایه این دو بودند هم در سال های پایانی بازی خودشان هستند. در ادامه نگاهی گذرا خواهیم داشت به بازیکنانی که شاید روسیه، آخرین ایستگاه جهانی آنها در بازی های ملی باشد.


کریستیانو رونالدو

کریستیانو در ٣٣سالگی به روسیه رسیده است. پزشکان می گویند بدن او مانند ٢٥ساله هاست؛ اما حتی با قبول این نظر هم نمی توان شانس چندانی برای حضور کریس در قطر قایل شد و این آخرین شانس ستاره پرتغالی ها برای فتح جام جهانی است.

کریستیانو با همین تیم فاتح یورو شده، اما جام جهانی داستان متفاوتی خواهد داشت. بهترین بازیکن جهان در سه سال اخیر، با توجه به گروه نه چندان دشواری که دارد سعی می کند آمار گل های زده خود در جام های جهانی را بهبود ببخشد و برای همین ما هم باید مانند کی روش دعا کنیم که کریس در بازی مقابل ایران در روز خوبش نباشد.رابرت لواندوفسکی

آمار گل های زده او از ستاره های دهه اول قرن بیست ویک به مراتب بالاتر است. او یک مهاجم چند بعدی با دیدی بسیار خارق العاده است.

اما حضور مسی و رونالدو باعث شد هیچ وقت بین برترین های جهان که هر فصل فقط یک جا غیر از مسی و رونالدو دارد، قرار نگیرد. او بزرگ ترین بازیکن تاریخ فوتبال لهستان است و این کشور اگر می خواهد در جام ٢٠٢٢ حاضر باشد، باید منتظر معجزه ای دیگر مانند لوا در خط حمله اش باشد. لواندوفسکی به گروه بزرگی از اسطوره های فوتبال می پیوندد که هرگز موفق نشده افتخار ملی بزرگی کسب کند.

او باید شکرگزار باشد که مانند بیل و گیگز در کشوری به دنیا نیامده که حتی برای رسیدن به جام جهانی هم شانسی ندارند.

آندرس اینیستا

زننده گل قهرمانی اسپانیا در جام ٢٠١٠، در سال ٢٠١٨ آخرین تورنمنت بزرگ زندگی اش را تجربه می کند. او بعد از جام جهانی به ژاپن می رود و از صفحه اول فوتبال دور می شود. این آخرین فرصت برای آندرس است و او امیدوار به اینکه با درخششی خیره کننده از سطح اول فوتبال خداحافظی کند. چیزی شبیه به نوع خداحافظی زیدان در شمایلی دیگر. او از معدود اسپانیایی هاست که کاتالان ها و سایر اقوام اسپانیا روی دوست داشتنش توافق دارند. با وجود اینکه اصالتا کاتالانی نیست، چندباری برای تیم ملی نمادین کاتالونیا هم به میدان رفته است. اما این اتفاق باعث نشده مانند پیکه در استادیوم های دیگر هو شود.لوکا مودریچ

ستاره کروات خط هافبک رئال مادرید که نقشی بزرگ در موفقیت های اخیر کهکشانی ها داشته است. او متعلق به نسلی است که در قهرمانی اروپا هت تریک کردند، اما کمدش از افتخارات ملی خالی است. با وجود خط هافبک بی نظیر کرواسی، همچنان نمی توان شانس خیلی زیادی برای این تیم قایل بود. مودریچ دوست دارد در آخرین جام جهانی اش کاری کارستان کرده باشد و کشورش را دوباره پس از سال ٩٨ به تیم ملی امیدوار بکند. ماریو مانژوکیچ، دیگر هم تیمی او هم آخرین حضورش در جام جهانی را تجربه خواهد کرد.سرخیو راموس

اسطوره کهکشانی ها که در چهار قهرمانی این تیم در پنج سال اخیر لیگ قهرمانان نقشی کلیدی داشته است. او یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و تنها کاپیتانی است که سه بار پیاپی جام نقره ای لیگ قهرمانان را بالای سر برده است. امسال او این شانس را دارد که به عنوان کاپیتان کاری را تکرار کند که کاسیاس در سال ٢٠١٠ انجام داد. راموس به شدت امیدوار است آخرین جام جهانی اش با تیم ملی اسپانیا به همراه فتح جام طلایی این تورنمنت همراه باشد. او می تواند با فتح این جام، به یکی از دست نیافتنی ترین کاپیتان های تاریخ فوتبال تبدیل بشود.