در سر کی روش چه می گذرد؟

سه روز، فقط سه روز تا روز سرنوشت برای تیم ملی ایران باقی مانده است. ایران جمعه ساعت 19:30 در اولین بازی خود در جام جهانی 2018 روسیه به مصاف مراکش می رود.

سه روز، فقط سه روز تا روز سرنوشت برای تیم ملی ایران باقی مانده است. ایران جمعه ساعت 19:30 در اولین بازی خود در جام جهانی 2018 روسیه به مصاف مراکش می رود. کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی ایران، دیدار با مراکش را مهم ترین بازی ایران در روسیه می داند. نتیجه گرفتن در این دیدار می تواند ایران را به تاریخ سازی مقابل اسپانیا و پرتغال، دو غول فوتبال جهان، امیدوار کند. مهم ترین دغدغه کارلوس کی روش در این روزها انتخاب ترکیب اصلی است. کی روش در دو سال اخیر نشان داده در هر بازی می تواند حریف را غافلگیر کند و حدس زدن ترکیب اصلی ایران کار ساده ای نیست. با وجود این ، می توان با توجه به بازی دوستانه تیم ملی مقابل ترکیه و وضعیت اردوی تیم ملی، درباره ترکیب ایران در بازی با مراکش پیش بینی کرد.
وضعیت روشن دروازه
کارلوس کی روش برخلاف چهار سال پیش، این بار درباره دروازه بان ابهامی ندارد. جام جهانی 2014 با تصمیم غافلگیرکننده کی روش در درون دروازه همراه شد؛ علیرضا حقیقی از رحمان احمدی و دانیل داوری سبقت گرفت و در هر سه بازی ثابت بازی کرد. این بار اما کی روش دروازه بان خود را از ماه ها قبل انتخاب کرد. علیرضا بیرانوند قطعا شماره یک ایران در روسیه خواهد بود. رشید مظاهری و امیر عابدزاده هم ذخیره های بیرانوند هستند.
قلب خط دفاعی
خط خوردن سیدجلال حسینی معادلات قبلی را به هم زد. مرتضی پورعلی گنجی، نفر اصلی این پست خواهد بود. از بین پژمان منتظری، مجید حسینی، روزبه چشمی و محمد خانزاده، یک بازیکن با پورعلی گنجی یک زوج تشکیل می دهد. ترکیب بازی با ترکیه و تمجید درخور توجه کی روش از روزبه چشمی که او را مدرن ترین مدافع 10 سال اخیر خواند، نشان می دهد باید منتظر زوج پورعلی گنجی-چشمی بود.
دفاع های کناری
در دفاع راست، احتمالا رامین رضاییان بازیکن ثابت ایران در بازی با مراکش خواهد بود. خط خوردن وریا غفوری شانس رضاییان را بالا برد. پژمان منتظری و محمد خانزاده دیگر بازیکنانی هستند که توان بازی در پست دفاع راست را دارند. کی روش در جام جهانی 2014 برای بالابردن توان دفاعی تیم، از منتظری در دفاع راست استفاده کرد. شاید در این جام از رضاییان در بازی با مراکش و از منتظری در دو بازی بعدی استفاده شود. در دفاع چپ، اما و اگری وجود ندارد و میلاد محمدی بازیکن ثابت است. درصورتی که برای میلاد مشکلی پیش بیاید، گزینه دوم حاج صفی است.
هافبک های دفاعی
ایران معمولا با دو هافبک دفاعی بازی می کند. محرومیت سعید عزت اللهی در بازی اول، کمی دست کی روش را بسته است. به احتمال فراوان، زوج احسان حاج صفی- امید ابراهیمی در میانه میدان قرار بگیرد. احتمال استفاده از زوج حاج صفی- شجاعی هم وجود دارد. در دو بازی بعدی با پایان محرومیت عزت اللهی شاید تغییراتی در این پست ایجاد شود.
هافبک بازی ساز
یکی از مشکلات کی روش این پست است. او چهار گزینه پیش روی خود می بیند؛ اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، کریم انصاری فرد و سامان قدوس. دژاگه با توجه به مصدومیت قبلی خود، صددرصد آماده نیست. شجاعی و قدوس نیز شاید گزینه های اول کی روش نباشند. به همین دلیل در چند بازی از انصاری فرد که یک مهاجم است، در این پست استفاده شد. دژاگه اگر از نظر بدنی مشکل نداشته باشد، در ترکیب بازی با مراکش قرار می گیرد.
هافبک های کناری
چهره شاخص تیم ملی ایران در سمت راست خط میانی توپ می زند؛ علیرضا جهانبخش، آقای گل لیگ هلند. درباره ثابت بازی کردن جهانبخش هیچ بحثی وجود ندارد. در سمت چپ هم گزینه اصلی مهدی طارمی است. بااین حال طارمی در بازی دوستانه با لیتوانی، کمی آسیب دید و درباره رسیدنش به بازی اول با مراکش کمی تردید وجود دارد. اگر مصدومیت طارمی جدی نباشد، او و جهانبخش دو هافبک کناری ایران در بازی با مراکش خواهند بود. وحید امیری، مهدی ترابی و سامان قدوس هم نفرات ذخیره این پست اند.
مهاجم
ایران با یک مهاجم بازی خواهد کرد و شانس سردار آزمون از رضا قوچان نژاد و کریم انصاری فرد کمی بیشتر است. بااین حال، این پست از آن پست هایی است که معمولا کی روش در آن تغییرات زیادی انجام می دهد و احتمالا به همه مهاجمان ایران در جام جهانی، بازی خواهد رسید.
بازیکنان چندپسته
برای بازی با مراکش می توان از بازی علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، احسان حاج صفی و علیرضا جهانبخش صددرصد مطمئن بود. رامین رضاییان، روزبه چشمی، امید ابراهیمی و سردار آزمون نیز به ترکیب اصلی خیلی نزدیک اند. مهدی طارمی و اشکان دژاگه اگر آسیب دیده نباشند، دیگر نفرات اصلی خواهند بود. پژمان منتظری، کریم انصاری فرد و مسعود شجاعی نفراتی اند که در صورت تغییر در این ترکیب 11نفره، بیشترین شانس را برای بازی دارند. کی روش در دیدارهای انتخابی به صورت مرتب ترکیب اصلی ایران را تغییر می داد و نشان داد که فقط به 11 بازیکن اعتقاد ندارد. او عنوان کرد در آسیا فقط یک تیم می تواند ایران را شکست دهد و آن هم نفرات ذخیره تیم ملی اند. در این میان، حضور چند بازیکن با قابلیت بازی در پست های مختلف مثل پژمان منتظری، محمد خانزاده، روزبه چشمی، احسان حاج صفی، کریم انصاری فرد، مسعود شجاعی، مهدی طارمی، اشکان دژاگه، سامان قدوس و... این امکان را به سرمربی پرتغالی می دهد که دست باز تری داشته باشد. احتمال اینکه کی روش بخواهد مربیان حریف را غافلگیر کند و با ترکیبی غیرقابل پیش بینی به میدان برود، وجود دارد. او پیش از این گفته بود مراکش را به خوبی می شناسد، مراکش اما شناختی از ایران ندارد. سرمربی تیم ملی آخرین بازی تدارکاتی ایران را هم پشت درهای بسته برگزار کرد تا ترکیب، تاکتیک و سیستمش لو نرود. رسیدن به اینکه در این روزها چه در سر کی روش می گذرد، کار ساده ای نیست. باید 72 ساعت دیگر هم صبر کرد.