توصیه های غذایی مهم برای ورزشکاران

تغذیه نقش اساسی در تاثیرگذاری ورزش دارد و ورزشکاران باید ارتباط بین این دو را به خوبی درک کنند. ورزش و تغذیه در کنار هم می تواند سلامت فرد را تضمین کنند.رعایت توصیه های زیر در زمینه تغذیه ورزشی می تواند به ورزشکاران کمک کند تا سریعتر به اهداف خود برسند. در ادامه به ذکر چندی از این آموزه ها پرداخته ایم. بیشتر بخوانید:

1ـ صبحانه سالم بخورید:
اگر می خواهید صبح ورزش کنید سعی کنید زودتر بیدار شوید و یک ساعت قبل از ورزش صبحانه بخورید. مطالعات نشان داده است که خوردن کربوهیدرات قبل از ورزش می تواند کارایی ورزش شما را افزایش دهد و باعث می شود که بتوانید طولانی مدت تر ورزش کنید. در صورتیکه قبل از ورزش غذا نخورید احتمال دارد که احساس ضعف کنید. در صورتیکه بین صبحانه شما و ورزش یک ساعت فاصله نباشد بهتر است صبحانه سبک تری بخورید. صبحانه خوب برای ورزشکاران شامل شیر کم چرب، آبمیوه، موز، ماست و پنکیک می شود. می توانید نیم ساعت قبل از ورزش یک لیوان قهوه بنوشید چرا که سوخت و ساز را افزایش می دهد.
2ـ میزان غذا مهم است
بهتر است قبل از صبحانه در خوردن غذا زیاده روی نکنید. اگر می خواهید غذای مفصلی بخورید سه تا چهار ساعت قبل از ورزش غذ بخورید. یک تا سه ساعت بعد از ورزش یک میان وعده کوچک بخورید.
3ـ میان وعده خوب مصرف کنید:
بسیاری افراد می توانند درست قبل از شروع ورزش یا حین ورزش میان وعده بخورند. باید ببینید که از خوردن میان وعده به هنگام ورزش چه حسی دارید. کاری که بیشتر بر روی شما تاثیر مثبت می گذارد انجام دهید. اگر ورزش شما بیش از یک ساعت به طول بیانجامد خوردن میان وعده قبل از ورزش کافی نیست و باید حین ورزش کربوهیدرات مصرف کنید.
مواد غذایی زیر برای مصرف حین ورزش مناسب است: موز، سیب، میوه های تازه، ماست، اسموتی، گرانولا کم چرب، ساندویچ کره بادام زمینی.
4ـ بعد از ورزش غذا بخورید:
برای اینکه عضلات ریکاوری داشته باشند و گلیکوژن بدن تامین شود بعد از ورزش غذایی که کربوهیدرات و پروتئین دارد مصرف کنید.
این خوردنی های گزینه های مناسبی هستند: ماست و میوه ، کره بادام زمینی، شیر کاکائو کم چرب، اسموتی، گوشت بوقلمون و سبزیجات.
5ـ آب و مایعات بنوشید:
نوشیدن مایعات را فراموش نکنید. قبل، حین و بعد از ورزش شما به مایعات احتیاج دارید. قبل از ورزش حداقل دو تا سه لیوان آب بنوشید. هر 15 تا 20 دقیقه ورزش نیز یک لیوان آب بنوشید. البته مصرف آب بستگی به وزن بدن نیز دارد. آب بهترین گزینه است. به یاد داشته باشید که شدت و مدت ورزش می تواند بر تغذیه تاثیر بگذارد.
سلامت نیوز