علی دایی، افتخار در دنیا و بایکوت در داخل

نشریه معتبر «فورفورتو» گزارشی را درخصوص ۱۰ گلزن برتر تیم های ملی فوتبال دنیا منتشر کرده؛ جایی که سال هاست علی دایی بدون رقیب جایگاه نخست را در اختیار دارد...

نشریه معتبر «فورفورتو» گزارشی را درخصوص ۱۰ گلزن برتر تیم های ملی فوتبال دنیا منتشر کرده؛ جایی که سال هاست علی دایی بدون رقیب جایگاه نخست را در اختیار دارد؛ با این تفاوت که حالا بعد از مدت ها بازیکنی رتبه نخست او را تهدید کرده و او کسی نیست جز کریس رونالدو، کاپیتان تیم ملی پرتغال و مهاجم یوونتوس ایتالیا. گلزنی های پیاپی کریس رونالدو، به خصوص در سال ۲۰۱۹ باعث شد تا بار دیگر بحث آقای گلی جهان در قامت تیم های ملی تبدیل به سوژه جذاب رسانه های دنیا و همچنین کنفدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) لقب بگیرد.

رونالدو؛ علی دایی را به نسل جدید معرفی کرد

شهریار فوتبال ایران بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان از تیم ملی خداحافظی کرد و بعد از آن با حضور در سایپا تحت عنوان مربی- بازیکن به کار حرفه ای خود در زمین مسابقه پایان داد. دایی که ۱۳ سال پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کرده بود، توانست در ۱۴۹ مسابقه ملی ۱۰۹ بار دروازه رقبا را باز کند، اما از آخرین گل ملی او تا این لحظه بیش از ۱۳ سال گذشته است و طبعا نسل جدید هواداران فوتبال شناخت زیادی از او ندارند. مجله «فورفورتو» درباره درخشش علی دایی در اروپا از گلزنی او مقابل چلسی نوشته است: «هنگامی که هرتابرلین در یک بازی گروهی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۹ با نتیجه ۲ بر یک چلسی را شکست داد، گلزن ترین بازیکن بین المللی برای تیم آلمانی کارساز بود که بالاتر از فرانک لبوف بلند شد و دروازه چلسی را باز کرد. علی دایی، مهاجم ایرانی، توانست دوبار برای تیمش گلزنی کند».

گفتنی است در همان فصل بود که کاپیتان تیم ملی ایران موفق شد در ورزشگاه سن سیرو دروازه میلان را باز کند تا سالی توفانی را در هرتابرلین پشت سر بگذارد. حالا با گلزنی های پیاپی رونالدو، گل های علی دایی و تاریخچه ورزشی زندگی او برای تازه وارد های علاقه مند به فوتبال بازخوانی می شود که فوتبالیستی از قاره آسیا بوده که به فاصله هشت سال، دو جام جهانی را تجربه کرده و با حضور در تیم های بایرن مونیخ و هرتابرلین و همچنین راهیابی به فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۹۹ افتخارات زیادی را کسب کرده است. برای نسل جدید هوادارای، یادآوری نام علی دایی افتخار بزرگی برای فوتبال ایران محسوب می شود.

میانگین بازی ملی و گلزنی توسط رونالدو شکسته نمی شود

رونالدوی پرتغالی اولین بازی ملی خود را برای تیم ملی کشورش در سال ۲۰۰۳ انجام داد و حالا بعد از گذشت ۱۶ سال حضور در تیم ملی (چهار سال بیشتر از دوران ملی دایی) به چندقدمی تصاحب عنوان برترین گلزن دنیا رسیده است. گفتنی است علی دایی طی ۱۳ سال و ۱۴۹ مسابقه ملی توانست ۱۰۹ بار گلزنی کند، اما کریس رونالدو طی ۱۶ سال و با پشت سرگذاشتن ۱۶۴ مسابقه ملی توانسته ۹۹ بار گلزنی کند. همچنین یکی از گل های علی دایی در دوران بازی های خود حساب نشد؛ ماجرا از این قرار بود که علی دایی در یکی از دیدار های انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی توانست از روی نقطه پنالتی دروازه کره شمالی را باز کند که با پرتاب نارنجک از سوی تماشاگران ایران، این مسابقه نیمه تمام رها شد تا یک گل دایی پرپر شود. با علم به اینکه رونالدو بتواند در مسابقات یوروی پیش رو و همچنین دیدار های تدارکاتی ۱۰ گل بزند و به رکورد دایی برسد، نمی تواند از لحاظ میانگین بازی ملی و تعداد گل زده از دایی عبور کند.

کرونا؛ صدرنشینی دایی را تمدید کرد

کریس رونالدو به خصوص در دو سال اخیر تعداد گل های ملی را به شکل عجیبی افزایش داد؛ هرچند رقبای ضعیف و بی نام ونشان نیز کمک شایانی به مهاجم یوونتوس کردند تا او به چندقدمی علی دایی برسد. رونالدو در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ توانست به ترتیب ۱۱ و ۱۳ گل وارد دروازه رقبا کند تا به رکورد ۸۴ گل ملی فرانتس پوشکاش مجارستانی برسد. ۱۵ گل زده در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باعث شد تا او حالا با ۹۹ گل در تعقیب دایی قرار بگیرد. مسابقات تدارکاتی یورو می توانست برگزار شود که با شیوع ویروس کرونا تمامی مسابقات فوتبال به تعویق افتاد و به تبع آن مسابقات یورو نیز در سال ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

با ادامه این روند حداقل می توان این طور گفت که احتمال اینکه رکورد علی دایی تا پایان سال ۲۰۲۰ شکسته نشود وجود دارد. همچنین با بالارفتن سن کریس رونالدو و عدم آمادگی اکثر بازیکنان به لحاظ دورشدن از شرایط مسابقه بعید نیست خللی در روند گلزنی کریس ایجاد شود. این طور می توان گفت که کرونا توفیق اجباری شد که رکورد دایی فعلا حفظ شود؛ هرچند کاپیتان سابق تیم ملی ایران نسبت به شکسته شدن رکوردش توسط رونالدو پیش تر در گفتگو با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا این طور گفته بود: «تا زمانی که این رکورد جهانی را در اختیار داشته باشم، احساس غرور می کنم و تصور می کنم برای تمام ایرانی ها این موضوع صادق است؛ همه آن ها از این موضوع خوشحال اند؛ درواقع این رکورد به من تعلق ندارد، بلکه متعلق به مردم کشورم است. از شکسته شدن رکوردم ناراحت و ناامید نخواهم شد، زیرا رکورد ها شکستنی هستند؛ این اتفاق برای رکورد من هم خواهد افتاد و خوشحالم که بازیکنی به بزرگی رونالدو آن را می شکند؛ واقعا او و نوع بازی کردنش را دوست دارم، رونالدو هنوز در اوج است و همیشه او را در جمع سه بازیکن اول جهان قرار می دهم و برای او آرزوی موفقیت می کنم».

دایی افتخار دنیا و در داخل؛ بایکوت مطلق!

با گلزنی های رونالدو، حالا بار دیگر نام علی دایی سر زبان ها افتاده است. اکثر رسانه های معتبر دنیا با دقت این ماراتن گلزنی یک طرفه را پیگیری می کنند. موضوع کنایه آمیز، اما جایی است که علی دایی را در دنیا به اسم یک بازیکن ایرانی می شناسند که افتخارش برای مردم این کشور است، اما در ایران شهریار فوتبال ایران نمی تواند در تیمی مربیگری کند!

دایی در آخرین گفت وگویش پیرامون اینکه ردصلاحیت شدنش توسط حراست وزارت ورزش باعث شد تا سرمربی تیم ملی نشود، این موضوع را به نوعی تأیید می کند. همچنین قوانینی برای انتخابات فدراسیون فوتبال ایران وضع می شود که شخصیت شناخته شده ای مانند دایی که بیش از ۲۰ سال در فوتبال کشور حضور داشته نمی تواند برای پست ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کند و واجد شرایط و صلاحیت قلمداد می شود. البته این به آن معنی نیست که علی دایی علاقه ای به احراز پست ریاست فدراسیون فوتبال داشته باشد، چون خودش پیش تر بار ها عنوان کرده علاقه ای به این سمت ها ندارد. او که به توصیه پدر مرحومش از انجام کار های سیاسی هم سر باز می زند، حالا، اما به دلیل به زبان آوردن جملاتی که رنگ وبوی سیاسی داشته و به مذاق عده ای خوش نیامده، مجبور است بیرون بنشیند و کاری به فوتبال نداشته باشد. این طور می توان گفت دایی در دنیا به عنوان نخبه ایرانی شناخته می شود، اما در داخل بایکوت است؛ تناقض تلخی که ادامه دارد.