کارلوس کی روش | موفقیت بزرگ یا ناکامی ناامیدکننده؟ | کارنامه کی روش

سرمربی پرتغالی به کار هشت ساله خود در فوتبال ایران پایان داده و به زودی به عنوان نفر اول نیمکت کلمبیا معرفی خواهد شد؛ با این حال سوال همه فوتبالدوستان بعد از این مدت این است که کی روش چه دستاوردی برای فوتبال ایران داشته است.

دکتر علی نقی مشایخی را بچه های دانشگاه شریف خوب می شناسند؛ فارغ التحصیل از دانشگاه MIT آمریکا در رشته دکترای مدیریت. او سال 1349در رشته مهندسی مکانیک، دوره کارشناسی را با احراز رتبه اول از دانشگاه شریف اخذ کرد. دکتر مشایخی پایه گذار دانشکده مدیریت دانشگاه شریف است و در این دانشکده، تفکر سیستمی و دینامیک های سیستم را تدریس می کند.

سال 93 بود که با او گفت وگویی درباره فوتبال و جام جهانی برزیل انجام دادیم. پاسخ او به این پرسش ما که چه تیمی قهرمان جام جهانی می شود جالب بود: «من دوست دارم برزیل به دلیل میزبانی و نوع فوتبال تکنیکی و زیبا قهرمان شود اما برای دنیا بهتر است که آلمان جام را بالای سر ببرد. قهرمانی آلمان در جام جهانی پیام بزرگی به دنیا می دهد. اینکه برنامه ریزی و مدیریت اصولی سرانجام پیروز می شود و به نتیجه خواهد رسید.»

با این مقدمه سراغ تیم ملی ایران برویم که حسرت قهرمانی اش در آسیا بعد از شکست دوشنبه شب مقابل ژاپن به 47 سال خواهد رسید. حالا این پرسش پیش روی ما قرار دارد که اگر فوتبال ایران قهرمان می شد، اتفاق ویژه ای برای فوتبال ایران رخ می داد یا این قهرمانی مسکنی برای دردهای عمیق فوتبال ایران بود که با یک قهرمانی برای مدت کوتاهی تسکین یابد؟

جام ملت های آسیا که به فینال رسیده، باز هم پیام روشنی به کشورهای آسیا و حتی دنیا ارسال کرد که موفقیت در فوتبال با شانس، بخت و اقبال اتفاق نمی افتد. این تورنمنت نشان داد که نابرده رنج، گنج میسر نمی شود و تیم هایی به موفقیت رسیدند که در سال های اخیر برنامه متفاوتی نسبت به دیگر کشورها داشتند. رشد تیم های کوچک آسیا محصول برنامه ریزی و تلاش چند ساله آنها بود که در این تورنمنت به ثمر نشست.

ژاپن، تیمی که ما را در فینال با سه گل شکست داد، از سال ها پیش روی فوتبال و باشگاه هایش برنامه ریزی ویژه ای داشته و نتایج این تیم در لیگ قهرمانان آسیا و تیم ملی این کشور انعکاس روشنی از اتفاقات خوبی است که در گذشته ژاپنی ها رقم زدند.

دیگر فینالیست جام یعنی قطر، سال ها پیش فیلیکس سانچز را از آکادمی لاماسیای بارسلونا استخدام کرد تا روی بچه ها و استعدادهای قطری کار کند. سانچز با همان بازیکنانی که در آکادمی اسپایر تربیت کرده بود، حالا به فینال جام ملت های آسیا رسیده و امارات میزبان را 4 بر صفر درهم کوبید. قطری ها با جمعیت اندک و نیروی انسانی محدود، باشگاه های خوب و حرفه ای ساخته اند و با سرمایه گذاری و به کار گرفتن مربیان خوب، فوتبال خود را به سطحی رسانده اند که بالاتر از امارات، عربستان، استرالیا، کره جنوبی و دیگر مدعیان قاره آسیا، در فینال معتبر ترین رویداد ملی فوتبال آسیا قرار گرفته باشند.

با همه این اتفاقات، فوتبال ایران هنوز اندرخم این موضوع است که سرمربی تیم ملی در این 8 سال به فوتبال ایران خیانت کرده یا خدمت؟ مساله فوتبال ایران فراتر از این است که یک مربی بتواند تحولی اساسی ایجاد کند. حتی اگر مربیان بزرگ تری هم در فوتبال ایران حضور داشتند، شاید با یک کار گلخانه ای بتواند تیم ملی را برای مدتی به سطح بالاتری برساند اما بعد از رفتن آن مربی سرنوشت فوتبال ایران چه خواهد شد؟

تیم ملی جای آموزش و پرورش بازیکن نیست و در یک فوتبال سالم که اقتصاد بیماری ندارد، باشگاه ها باید محل پرورش بازیکن باشند و از این راه درآمدزایی کنند. محصول باشگاه های هر کشوری را در تیم ملی آنها می بینیم. در فوتبال ایران که تیم های باشگاهی اش یک زمین صاف و درجه یک ندارند، باشگاه هایشان ورشکسته اند و هر سال یک باشگاه با محرومیت ای اف سی مواجه می شود، چگونه انتظار اتفاقی ویژه در تیم ملی داریم؟

کارلوس کی روش 8 سال پیش تیمی را تحویل گرفت که در رسیدن به جام جهانی ناکام مانده و در دو دوره جام ملت های آسیا با مربیان ایرانی حذف شده بود. در چنین فضایی فوتبال ایران به فکر یک ناجی بود تا دوباره حسرت جام جهانی بر دل هواداران نماند. از میان آرتور جورج، خاویر کلمنته، پل لگوئن، فاتح تریم، برونو متسو و بورا میلوتینوویچ، یکدفعه نام یک مربی بزرگ بیرون آمد: «کارلوس کی روش!»

خیلی زود این مربی برای دیدن امکانات ایران به تهران سفر کرد اما در ملاقات اول راضی به همکاری نشد. شاید جواب منفی او به این دلیل بود که در فدراسیون فوتبال، رییس وقت برای جلسه با گزینه هدایت تیم ملی، حتی به خودش زحمت نداده بود دمپایی هایش را دربیاورد و کفش رسمی برای ملاقات اول بپوشد. (به نقل از کی روش در ملاقات با یکی از مربیان لیگ برتری)

کی روش با جواب منفی از ایران رفت اما بالا بردن رقم قرارداد و مذاکره بهتر با مرد پرتغالی سرانجام به نتیجه نشست تا مردی که سابقه کار در مجلل ترین باشگاه دنیا- رئال مادرید- را داشت و موفقیت های منچستر یونایتد در مقطعی محصول ایده های او بود، هدایت تیم ایران را برعهده بگیرد. کی روش در 4 سال نخست کارش موفق شد ما را به هدفی که انتظار داشتیم برساند. صعود به جام جهانی 2014 برزیل و نمایش خوب ما در بازی با نیجریه و آرژانتین، انتظارت را از تیم ملی بالا برد اما چرا یک مربی بزرگ که ما را به هدف رسانده، در 4 سال دوم با این همه ماجرا مواجه می شود؟

این ما بودیم که سرمربی تیم ملی را بدبین کردیم؛ از رییس فدراسیون که با وعده هایی که به نتیجه نمی رسید و همواره سرمربی را در موضع طلبکار قرار می داد تا رسانه هایی که گاها براساس تصورات قبلی از تعامل با مربیان دیگر، انتظارات غیرحرفه ای و نادرستی از کی روش داشتند، در بدبینی سرمربی تیم ملی بی تاثیر نبودند. در این میان مسوولان فدراسیون بدون توجه به مشکلاتی که آهسته آهسته رشد می کرد، تنها سکوت کردند تا این مساله به یک سرطان حاد تبدیل شود. اگر همان روزی که سرمربی تیم ملی با پرسپولیس دچار تعارض شد و این ذهنیت به وجود آمد که برانکو قصد جانشینی کی روش را دارد، فدراسیون فوتبال نزد سرمربی تیم ملی به چوپان دروغگو تبدیل نشده بود و حرفش دل مربی تیم ملی را قرص می کرد، هیچ گاه دو قطبی کی روش - برانکو شکل نمی گرفت.

در کنار سوءمدیریت در حل بحران ها، یک مساله دیگر هم وجود داشت. اینکه فوتبال ایران تا به حال با دو قطبی موفقی مثل کی روش- برانکو مواجه نشده بود و تجربه مدیریت این فضا را نداشت. ایجاد این رقابت برای فوتبال ایران می توانست خوب باشد. هم برای بازیکنان و مربیان، هم برای هواداران و هم برای منتقدان که رقابت جالبی میان همه آنها به وجود آمده بود. فوتبال با همین ماجراهایش به یک ورزش خاص تبدیل شده که مخاطبان جهانی دارد. اگر این رقابت نباشد، فوتبال سرسوزنی هیجان و جذابیت ندارد اما مدیریت فوتبال از این رقابت ترسید و مدیریت آن را بلد نبود.

واقعیت این است که هر شروعی پایانی دارد. کی روش در دو جام جهانی موفق بود و نتایج خوبی کسب کرد. میراث او در فوتبال ایران تا سال ها به یادگار خواهد ماند. او نشان داد فوتبال ایران ظرفیت کارهای بزرگ را دارد. وقتی فوتبال ایران با این باشگاه های بی امکانات و ورشکسته، با این مدیران که مدیریت فوتبال را بلد نیستند، دو بار به جام جهانی می رسد و مقابل تیم های بزرگ نتایج خوبی کسب می کند، حتماً ظرفیت پیشی گرفتن از ژاپن را دارد حتی اگر همین دو روز پیش به ژاپن باخته باشد. اگر باشگاه های ما امکانات قطر را داشتند، اگر همین پرسپولیس با پنجره بسته مواجه نمی شد، اگر ما هم آکادمی مثل اسپایر داشتیم، فوتبال ایران شاید با کی روش دروازه های بیشتری را فتح می کرد و امروز دغدغه ما قهرمانی در جام ملت های آسیا نبود بلکه با مربی بعدی در پی ماجراجویی تازه بودیم. زمان درباره کی روش به خوبی قضاوت خواهد کرد و شاید امروز از او ناراحت و دلخور باشیم اما در آینده بهتر درک می کنیم که او در این 8 سال برنده بود یا بازنده؛ برای پی بردن به کارهای کی روش باید صبر کنیم و پس از فرونشستن تب این روزها، قضاوتی منصفانه به عملکرد او داشته باشیم.

کارنامه کی روش
کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران در 35 سال مربیگری خود تنها 6 جام به دست آورد یعنی به طور میانگین تقریبا هر 6 سال یک جام. این درحالی است که او 8 سال سکان هدایت ایران را برعهده داشت و طبق کارنامه اش در این 8 سال باید حداقل یک جام می آورد اما بدون جام ایران را ترک کرد.
اولین تجربه سرمربیگری او در تیم ملی زیر 16 سال پرتغال بود، تجربه ای که همراه با موفقیت بود و نام او را بر سر زبان ها انداخت. این مربی پرتغالی دو بار در سال های 1989 و 1991 تیم زیر 20 سال پرتغال را به قهرمانی مسابقات جام جهانی زیر 20 سال رساند و نسل طلایی فوتبال پرتغال را معرفی کرد و بازیکنانی همچون لوییز فیگو، روی کاستا و ژوائو پینتو زیرنظر او به جهان فوتبال معرفی شدند. او ماجراجویی خود در رده باشگاهی به عنوان سرمربی را با قبول سرمربیگری تیم اسپورتینگ لیسبون پرتغال آغاز کرد و در دو فصلی که هدایت این تیم را برعهده داشت، یک قهرمانی در جام حذفی پرتغال و یک قهرمانی در سوپرجام پرتغال را برای این تیم به ارمغان آورد.