کدام شب برای امامان همانند شب قدر برای پیامبر است

کدام شب برای امامان همانند شب قدر برای پیامبر است | در احادیث امام بزرگوارمان آمده است که شب نیمه شعبان فضیلتی به اندازه شب قدر دارد. به مناسبت نیمه شعبان 97 که مصادف است با چهارشنبه 12 اردیبهشت، در زیر مقاله ای درباره این شب عزیز و فضائل آن آورده شده است.

شب نیمه شعبان بسیار پر فضیلت است و در باب فضیلت شب نیمه شعبان روایات مختلفی از ائمه معصوم (ع) ذکر شده است. شب نیمه شعبان از چنان اهمیتی برخوردار است که هم ردیف و هم پای شب های قدر قرار دارد و از این موقعیت می توان چون شب های قدر ماه مبارک رمضان برای کسب خیرات و برکات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای کسب فیض داشت.
از جمله برکات شب نیمه شعبان، ولادت با سعادت امام زمان (عج) است که در سحر چنین شبی در سال 255 هجری قمری در سامرای واقع شد.

فضیلت شب نیمه شعبان از زبان پیامبر (ص)
در بحار الانوار در مورد اهمیت شب نیمه شعبان از زبان پیامبر اکرم (ص) این گونه روایت شده است: من شب نیمه شعبان خوابیده بودم که جبرائیل به نزدم آمد و گفت: ای محمد! آیا در این شب می خوابی؟
گفتم: ای جبرائیل! مگر این شب چه شبی است؟
جبرائیل گفت: این شب، شب نیمه شعبان است. ای محمد برخیز! پس مرا از بستر خواب بلند نمود و آن گاه مرا به بقیع برد و گفت: سرت را بلند کن و به آسمان بنگر.
شب نیمه شعبان شبی است که درهای آسمان در آن باز می شود: درهای رحمت. در «رضوان»، در «مغفرت»، در «فضل»، در «توبه»، در «نعمت»، در «جود» و در «احسان»؛ و خداوند به عدد موها و پشمهای گاو و گوسفند مردم را از آتش جهنم آزاد می کند، زمان مرگ را در آن ثبت کرده و به مدت یک سال روزی ها را تقسیم می کند؛ و هرچه را که در تمام سال اتفاق می افتد فرو می فرستد. محمد! کسی که این شب را با گفتن «الله اکبر»، «سبحان الله» و «لا اله الا الله» و دعا و نماز و قرآن خواندن و انجام اعمال مستحب و استغفار کردن زنده نگه دارد بهشت منزل و استراحتگاه او خواهد بود و گناهان گذشته و آینده اش بخشیده می شود.
در حالی نزدت آمدم که تمام فرشته ها در آسمان پاهایشان را جفت کرده اند عده ای تسبیح می کنند، عده ای در رکوع، عده ای در سجود و گروهی ذکر می گویند. شبی است که کسی دعا نمی کند مگر این که مستجاب می شود، کسی چیزی نمی خواهد مگر این که به او داده می شود، کسی درخواست مغفرت و بخشش نمی کند، مگر این که بخشیده می شود، کسی توبه نمی کند مگر این که توبه اش پذیرفته می شود. کسی که از خیر این شب محروم شود، از خیر بزرگی محروم شده است.

تاکید امام علی (ع) نسبت به شب نیمه شعبان
امیرالمؤمنین (ع) می فرمود: در شگفتم از کسی که چهار شب از سال را به بی تفاوتی می گذراند. آن چهار شب عبارتند از: شب عید فطر، شب عید قربان، شب نیمه شعبان و اولین شب از ماه رجب.

امام صادق (ع) فرمود:
وقتی نیمه شعبان می شود هاتفی از افق اعلی ندا می دهد که ای زائران قبر حسین، شما در حالی به شهر و دیار خود برمی گردید که مورد بخشش الهی قرار گرفته اید و ثواب و اجر این زیارت شما را خداوند متعال و پیامبرش به عهده گرفتند.
اگر کسی در یکی از این سه شب، قبر حسین بن علی (ع) را زیارت کند خداوند متعال گناهان گذشته و آینده او را می آمرزد. راوی عرض می کند: فدایتان شوم این سه شب، کدام شبها هستند؟ امام (ع) فرمودند: شب عید فطر، شب عید قربان و شب نیمه شعبان.
اگر کسی در یک سال حسین بن علی (ع) را در شب نیمه شعبان و شب عید فطر و شب عرفه زیارت کند خداوند متعال برای او هزار حج و هزار عمره مقبول ثبت می کند و نیز هزار نیاز دنیایی و آخرتی او نیز برآورده خواهد شد.
‏محمدبن ابی نصر بزنطی می گوید از امام رضا (ع) پرسیدم: در کدام ماه قبر شریف اباعبدالله الحسین (ع) را زیارت کنیم؟ حضرت فرمودند: در نیمه رجب و نیمه شعبان.

فضیلت شب نیمه شعبان در کلام امام باقر (ع)
از امام صادق (ع) روایت شده که از امام باقر (ع) از فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد، ایشان فرمود:
«این شب پس از شب قدر برترین شب هاست. در این شب خدا فضل خود را بر بندگان سرازیر می کند و آنان را به بخشش و کرم خویش می آمرزد. پس در تقرب جستن به سوی خدای تعالی در آن بکوشید، که آن شبی است که خدا به ذات مقدس خود سوگند یاد کرده، که سائلی را از درگاه خویش با دست خالی بازنگرداند مادام که انجام معصیتی را درخواست نکند، و شب نیمه شعبان شبی است که حق تعالی آن را برای ما قرار داد و در عوض شب قدر که آن را مخصوص پیامبر (ص) فرمود، پس در دعای و ثنا بر خدای تعالی کوشش کنید. هر که در این شب ١٠٠ مرتبه سبحان الله، ١٠٠ مرتبه الحمدلله، ١٠٠ الله اکبر و ١٠٠ مرتبه لااله الا الله بگوید، خداوند گناهان گذشته او بیامرزد و حوایج دنیا و آخرت او را برآورده سازد، حتی اگر تقاضا نکرده باشد، ولی خداوند نیاز او را بدان امر بداند، باز هم خداوند نیاز او را برطرف سازد، از فضلی که بر بندگان خویش دارد.»

ملاقات با پیامبران الهی در شب نیمه شعبان
امام صادق (ع) فرمود: هر کس دوست دارد پیامبران الهی را از نزدیک ملاقات کند پس بر او لازم است تا در نیمه شعبان قبر حسین بن علی (ع) را زیارت کند؛ چرا که در چنین روزی ارواح پیامبران (ع) از خداوند متعال اجازه می گیرند تا به زیارت حسین (ع) مشرف شوند که خداوند متعال هم به آنها اجازه می دهد.

عرضه اعمال سالانه در شب نیمه شعبان
امام صادق (ع) فرمود: پدرم امام باقر (ع) می فرمود: من دوست دارم هر عمل صالحی را که انجام می دهم آن قدر در آن مداومت داشته باشم تا روحم به آن عادت کند. از این رو اگر به دلایلی عمل مستحبی را انجام ندادم در اولین فرصت آن را به جا می آورم تا نفسم به آن عادت کند. برترین عمل نزد خداوند متعال عملی است که بر آن مداومت شود.
سپس فرمود: تمام اعمال [یک هفته] در هر پنج شنبه و [تمام اعمال یک ماه] در اول ماه [بعد] و اعمال یک سال در نیمه شعبان [به خدمت ولی عصر آن زمان] عرضه می شود. پس اگر می خواهی عملی را به نفست عادت دهی آن را یک سال ادامه بده.


فضیلت شب نیمه شعبان از زبان میرزا جواد آقاملکی تبریزی
شب نیمه شعبان یکی از شبهای قدر و شب تقسیم روزی ها و مرگ هاست، چنانکه در اخبار مستفیضه وارد گردیده و در پاره ای از آنها چنین یاد شده که: خدای تعالی آن شب را شب امامان قرار داده، همچنان که شب قدر را برای رسول خدا (ص) قرار داده است و اشکالی نیست که قدر، بیش از یک شب باشد و این به مراتب تقدیر مقدرات متصور می گردد و احیاء در آن تأکید گردیده و اعمال و عبادات فاخره و بسیار ارزشمندی در آن وارد شده که ممکن است گفته شود در شبهای قدر و غیر آن، مانند آن یا افزونتر از آن وارد نشده است.
و از جمله آن شب، شبی است که در آن کسی تولد یافته که مانند او برای پاک ساختن زمین و فرج عمومی برای مؤمنین امم و برافراشتن پرچم های عدل خدا برای اهل زمین و جمع کامل بین سیاست دین و دنیا تولد نیافته است.

منبع: ستاره