مناسبت های ماه شعبان | فضیلت ماه شعبان

مناسبت های ماه شعبان | روز اول ماه شعبان 29 فروردین می باشد. از فضیلت ماه شعبان هر چه بگوییم کم است، که این ماه ماهی است که پیامبر اکرم آنرا ماه خودشان می دانستند و تمام آنرا روزه می گرفتند. از مناسبت های ماه شعبان می توان به تولد امام حسین (ع) و حضرت عباس به ترتیب در سوم و چهارم شعبان است.در ادامه درباره فضیلت ماه شعبان مطالبی آورده شده است که با هم می خوانیم. همچنین تمام مناسبت های ماه شعبان در این مقاله ذکر شده اند.

فضیلت ماه شعبان
بزرگان، پیوسته ماه شعبان را مقدمه ورود به «ضیافهٔ ‏الله‏» در ماه رمضان دانسته ‏اند. از این‏رو، کسب آمادگیهای فکری و روحی برای درک هر چه بیشتر فیض معنوی ‏از این «مهمانی خدا»، لازم است
«شعبان» هم، ماه دعا و ذکر و یاد و توجه و عبادت و استغفار است. بنده خاضع هر شبانه روز پنج نوبت، چراغ دل را به نوری می‏افرازد، تا فارغ از حجابها، جلوه ‏های آشکار یار را در وسعت آفرینش به تماشا برخیزد و سفر معنویت و عرفان را، ره توشه ‏ای بایسته فراهم آورد. از روشنایی تا روشنایی، پنج نوبت بلور نازک دل در خود می‏شکند تا در سایه عطوفت بی ‏مرز محبوب، پیوند گیرد و آینه تجلی نور خدا شود.
مناجات شعبانیه، سهمی از این ره توشه دارد که امامان معصوم علیهم السلام بر خواندن آن استمرار داشته ‏اند. خوان رحمت الهی در ماه شعبان گسترده‏ تر است، و «مناجات»، وسیله حضور در کنار این مائده معنوی است. نمازگزاران و متهجدان و نیایشگران، در محرابی می ‏ایستند که همه عارفان و سالکان و پیامبران و امامان، مقیم و معتکف آن بوده ‏اند. اهل دعا، پیمانه از بحر بیکران رحمت خدا می ‏کشند و مستانِ سر خوشِ باده ‏های سحرگاهی و شبهای پر ستاره و روشن از تهجد و سجودند.
آنکه به «نماز» می‏ایستد و به «دعا» می‏نشیند، بر سفره رزق روح نشسته است و روزی رحمت و استجابت در محراب عبودیت او نازل می‏شود.
«مناجات شعبانیه»، درخواست «روشنایی دل» از خدایی است که هم «نور» است، هم فروغ آفرین. شعبانیه، گامی در زدودن «حجاب» از چهره «جان» است، تا جلوه ربوبی، در این آینه بهتر انعکاس یابد و نجوای او در ضمیرهای روشن به گوش دل رسد. در مناجات شعبانیه، با امامان معصوم همنوا می‏شویم تا همه ایام عمر را در سایه نیایش مبارک گردانیم.
«برکت»، خیر و نیکی ماندگار و پایدار در یک چیز است. «مبارک» بودن یک روز یا یک ماه یا یک مکان و ساعت و لحظه، به سرشاری آن از اینگونه نیکی‏های جاودانه است و شعبان و رمضان از همین رو «مبارک» است. آنان که در این ماه‏ها، دست نیکی به سوی دیگران دراز می ‏کنند و گام یاری به سوی منزل محرومان بر می ‏دارند و زبان خیرخواهی به نفع مستمندان می‏گشایند، در همین دنیا بار سفر آخرت خویش را می‏بندند و برای آن «روز نیاز»، ذخیره سازی می‏ کنند.

مناسبت های ماه شعبان
روز دوم ماه شعبان: آغاز وجوب روزه
روز سوم ماه شعبان: ولادت امام حسین علیه السلام

روز چهارم ماه شعبان: ولادت حضرت عباس علیه السلام

روز پنج ماه شعبان: ولادت امام زین العابدین علیه السلام

روز نهم ماه شعبان: عقیقه برای امام حسین علیه السلام

روز دهم ماه شعبان: توقیع امام زمان علیه السلام برای شیعیان

روز یازدهم ماه شعبان: ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام

روز نیمه ماه شعبان: ولادت حضرت بقیهٔ الله الاعظم صلوات الله علیه
فرخنده میلاد دوازدهمین پیشوای معصوم، حضرت حجهٔ بن الحسن المهدی، امام عصر و زمان - عجل الله تعالی فرجه - گلشن ‏‎ گل‏‎ فروز‏‎ مهر گیتی‏‎ آل محمد (ص)، مصلح الهی و طلایه دار رهایی بشر.
در فضیلت و اعمال ماه شعبان آمده است که شعبان ماه بسیار شریفی است و منسوب است به حضرت سید انبیاء صَلَّی اللَّه عَلیه وَ اله و آن حضرت این ماه را روزه می داشت و وصل می کرد به ماه رمضان و می فرمود شعبان ماه من است هر که یک روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت او را واجب شود.
از حضرت صادق (ع) روایت است که چون ماه شعبان داخل می شد حضرت امام زین العابدین (ع) اصحاب خود را جمع می نمود و می فرمود:
ای گروه اصحاب من می دانید این چه ماهی است این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) می فرمود شعبان ماه من است، پس روزه بدارید در این ماه برای محبّت پیغمبر خود و برای تقرّب به سوی پروردگار خود بحقّ آن خدایی که جان علیّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد می کنم که از پدرم حسین بن علی (ع) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤ منین (ع) که هر که روزه دارد شعبان را برای محبّت پیغمبر خدا و تقرّب بسوی خدا دوست دارد خدا او را و نزدیک گرداند او را به کرامت خود در روز قیامت و بهشت را برای او واجب گرداند.
بدرستی که رسول خدا (ص) هرگاه د هلال ماه شعبان را می دید امر می فرمود مُنادی را که ندا می کرد در مدینه:
ای اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَاله بسوی شما.
می فرماید آگاه باشید بدرستی که شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسی را که یاری کند مرا بر ماه من یعنی روزه بدارد آن را. امام صادق (ع) فرمود : که امیرالمؤ منین (ع) می فرمود که فوت نشد از من روزه شعبان از زمانی که شنیدم منادی رسول خداصَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَاله ندا کرد در شعبان و فوت نخواهد شد از من تا مدتی که حیات دارم ان شاء الله تعالی. پس می فرمود که روزه دو ماه که شعبان و رمضان باشد توبه و مغفرت است از خدا.
و نیز از حضرت صادق (ع) منقول است که از آن جناب سؤ ال کردند از فضیلت روزه رجب فرمود چرا غافلید از روزه شعبان راوی عرض کرد: یابن رَسول الله چه ثواب دارد کسی که یک روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب اوست. عرض کرد: یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست فرمود تصدّق و استغفار هر که تصدّق کند در ماه شعبان حق تعالی آن را تربیت کند.
کاش کاهش چشمگیر خطاها و تخلفات و شکایت ها و نزاعها که در این ماه‏ها جلوه ‏گر است، تا ماههای دیگر هم دامن بگستراند و همه ایام، در «طهارت» و «آرامش»، مانند ایام شعبان و رمضان گردد.
زیانکار، کسی است که رمضان بگذرد و او در «کوره روزه» نگدازد و پاک نشود. خسران زده کسی است که ماه مغفرت بر او بگذرد و غفران الهی شامل حالش نشود و حالش تحول نیابد. مگر ما چه قدر فرصت «تجدید دیدار» با «فطرت» داریم؟ مگر در طول سال، چند «شب قدر» داریم؟ ماهیِ جان در دریای «یاد خدا» ست که حیات می‏یابد. و گرنه دلهای جدا از خدا، مشتی گوشت است، سخت‏ تر از سنگ!...

روز هجدهم ماه شعبان: وفات حسین بن روح نوبختی نایب امام زمان علیه السلام

روز نوزدهم ماه شعبان: جنگ بنی المصطلق