در یک ازدواج مومنانه چه ملاک هایی را باید در نظر گرفت؟

استاد حوزه و دانشگاه گفت: کسی که اهل خدا و پیغمبر است نسبت به همسر خویش متعهد بوده و در سخت ترین شرایط به او خیانت نمی کند

حجت الاسلام و المسلمین حامد قربان زاده، استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مقوله دین در اتنخاب همسر اظهار داشت: آنچه در روایات و احادیث ما آمده نشان از این دارد که فرد دین دار نسبت به مسائل مختلف زندگی دیدگاه خدایی دارد و خداوند را ناظر بر اعمال خود می داند و به طور کلی چنین فردی مورد اعتماد بوده و توانایی اداره زندگی اولیه را با توکل بر خدا دارد.

وی بیان کرد : بحث ازدواج با فرد دین دار با یک آدم خشکه مذهب کاملا متفاوت است و فرد دین دار علاوه بر رعایت مسائل و آموزه های اسلام خود را ملزم به رعایت اخلاق خوش اسلامی می کند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه فردی که اهل نماز و روزه است وفای به عهد دارد، تصریح کرد : شخص معتقد دارای همت بلندی است و تمام سعی خود را در جهت به دست آوردن رزق و روزی و ایجاد یک زندگی خوب همراه با آسایش برای همسرش انجام می دهد و به طور کلی نسبت به امانتی که در اختیار دارد وفای به عهد کرده و از آن خوب نگهداری می کند.

وی ادامه داد : ملاک اصلی در بحث ازدواج دین بوده و این مسئله خیلی از مطالب دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد، زیرا فرد مومن هیچ گاه به همسرش خیانت و عهدشکنی نمی کند و همچنین کسی که در انجام واجبات دینی مراقبت وی‍‍‍ژه ای دارد ودر تابستان گرم روزه می گیرد با الطبع در برابر مشکلات و سختی های زندگی صبورانه عمل می کند و سر تسلیم فرو نمی آورد .

حجت الاسلام قربان زاده اضافه کرد : یکی از اصحاب پیامبر زندگی خود را رها کرده و در گوشه ای به عبادت خدا پرداخت و هنگامی که این خبر به گوش رسول الله رسید ایشان سریع خود را به این فرد رسانده و به او متذکر شدند که من پیامبر علاوه بر دعا و مناجات به خانواده ام خدمت می کنم و برای گذران زندگی کار و تلاش می کنم تا آسایش را برای آن ها فراهم کنم. این مطلب نشان دهنده اهمیت نوع دین داری در زندگی و نوع برخورد پیامبر به عنوان الگوی ما مسلمانان نسبت به خانواده است .

وی ابراز داشت : اگر کسی در زندگی از روی سهل انگاری و غیر عمد واجبات دینی را به درستی انجام ندهد با داشتن همسری خوب و سازنده به راه راست بر می گردد ولی اگر این فرد از روی عمد اهل نماز و دین نباشد این فرد می تواند مشکلات عدیده ای را در زندگی زناشویی ایجاد کند.

این کارشناس مذهبی گفت : بنابر روایات اهل بیت در بحث ازدواج سختگیری هایی باید انجام شود که به طور مثال با فرد شراب خوار نباید ازدواج کرد؛ زیرا این فرد به خدا متعهد نبوده و به همین خاطر به بنده های خدا هم خیانت می کند.

حجت الاسلام قربان زاده در پایان یاد آور شد: بنا بر روایات ازدواج با فرد بداخلاق نهی شده است و همه این ها به یک مقوله بسیار مهمی ارجاع داده می شود که آن مسأله کفو بودن برای ازدواج است، یعنی یک فرد در زمینه های دینی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سایر زمینه ها در حد و اندازه خود همسر بگزیند و از برخی آرمان ها و آرزوهای بلند در امر ازدواج دوری و خودداری کند.