اعمال شب سیزدهم ماه رمضان | دعای روز سیزدهم ماه رمضان

اعمال شب سیزدهم ماه رمضان | هر شب از ماه رمضان اعمالی دارد که انجام آنها مستحب می باشد. در ادامه اعمال شب سیزدهم و چهاردهم ماه رمضان شرح داده شده است که با هم می خوانیم.

مستحب است در هریک از ماه رجب وشعبان و رمضان در شب سیزدهم دو رکعت نماز بخوانی درهر رکعت «حمد» یک مرتبه و «یس» و «تَبارَکَ المُلْکُ» و «توحید» بخوانی. و در شب چهاردهم هم چهار رکعت با دو سلام به همین صورت . درشب پانزدهم هم شش رکعت با سه سلام به همین صورت.
از حضرت صادق(ع) نقل است که هر کس چنین کند جمیع فضیلت این سه ماه را دریابد و جمیع گناهانش غیر از شرک آمرزیده شود.امام صادق (ع) فرمود: «خداوند به این امت سه ماه ارزشمند عطا کرد که به امت های قبل نداده بود و آن ماهها، رجب، شعبان و ماه رمضان است و سه شب نیز به این امت عنایت کرد که به امت های پیشین نداده بود و آن شب های سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه است و همچنین سه سوره (بافضیلت و پرمحتوا) به این امت عطا کرد که به امّت های سابق نداده بود و آن سوره های «یس»، «مُلک» و «توحید» است، از این رو هر کس که میان این سه فضیلت جمع کند، میان بهترین عطاهای این امّت جمع کرده است»
از امام (ع) سوال شد: «چگونه می توان میان آنها جمع کرد؟» فرمود: «در لیالی بیض (سه شب مزبور) در این سه ماه نماز بخواند. به صورتی که در بالا ذکر شد.»

شب سیزدهم ماه مبارک رمضان، نخستین شب از لیالی بیض (یعنی شب های روشن) است که اعمالی برای آن ذکر شده است. به گزارش جی پلاس، این اعمال به شرح زیر است:
۱ـ غسل.
۲ـ چهار رکعت نماز (هر دو رکعت به یک سلام) که در هر رکعت یک مرتبه حمد و ۲۵ مرتبه سوره توحید را بخواند.
۳ـ دو رکعت نماز که در شب سیزدهم ماه رجب و شعبان نیز خوانده می شود; در هر رکعت، بعد از سوره حمد سوره های یس، ملک، و توحید را بخواند. در شب چهاردهم نیز این نماز به چهار رکعت در دو سلام خوانده می شود.
۴ـ خواندن دعای «مجیر» در شب های سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم.

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان
بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ علی کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقی وصُحْبهِٔ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّهَٔ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک وکثافت وشکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنی ها وتوفیقم ده در آن برای تقوی وهم نشینی با نیکان به یاریت ای روشنی چشم مستمندان.