اعمال روز نوزدهم فروردین | روز شمس الشموس چیست؟

اعمال روز نوزدهم فروردین | هر سال در 19 فروردین خورشید در موقعیتی قرار می گیرد که مردم اعتقاد دارند که همه حاجتها بین ساعت یازده صبح تا یازده شب برآورده می شوند. این روز را روز شمس الشموس می نامند. در ادامه راجع به اعمال این روز بیشتر بخوانید...

نوزده فروردین روز «شرف الشمس» است و راجع به این روز توجهات زیادی هست و اعمال و آداب خاصی برای این روز آمده است و جزو معدود اعمالی است که به ماه شمسی ارتباط دارد و در کتب ذکر و دعا آمده است که: سالی یکبار شرایط مهیا می شود تا موکلین خورشید به زمین آیند. لذا امکان انجام این اعمال در سال فقط یک بار است. آن هم فقط در شرف خورشید که خورشید در آن زمان نسبت به سایر کواکب روی زمین قدرت بیش تری دارد.

روز 19 فروردین ماه روز انجام عمل است اما ساعات مختلفی برای آن ذکر شده است. ازطلوع خورشید تا غروب خورشید ذکر شده است.
نقش شرف شمس که روی نگین و یا عقیق حکاکی می شود، آداب خاصی دارد، شامل پنج اسم اعظم خداوند است که آن ها را کلمات مبارکه «الله؛ جمیل؛ رحمن؛ مومن؛ نور» گفته اند و به جای نقش از پنج حرف اول آن ها به صورت «ا.ج.ر.م.ن» می توان استفاده کرد.
از مخفف این حروف کلمه ی «مرجان» به دست می آید که ارزش ابجدی 294 دارد. این عدد مضاربی دارد که نشان از «سبعاًمن المثانی» و 7 آسمان و خلقت در 6 روز است: 294=7×7×6.
از ابوذر غفاری درباره آیه ی 19 تا 22 سوره ی الرحمن «مرج البحرین یلتقیان، فبایءالاء ربکما تکذبان، بینهما برزخ لایبغیان، یخرج منهما اللؤلؤ والمرجان» آمده است که: «بحرین» علی و فاطمه، سلام الله علیها، هستند و «لؤلؤ و مرجان» حسن و حسین، علیهماالسلام، می باشند. مضمون این روایت نیز از امام صادق علیه السلام، نیز آمده است.
دعای شرف الشمس در روز 19 فروردین هر سال برای برآورده شدن حاجات نوشته می شود، از طلوع تا غروب آفتاب فرصت دارید دعا را بنویسید و در زیر آن حاجاتتان را بیان کنید و در قرآن قرار دهید. ان شاءالله حوائجتان برآورده خواهد شد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم
اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ العِصّیِ بالالَفِ المُقّوِم بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر بالسِّلمِ بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم بِالهاءِ المَشقُوقَه بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم اَن تَقضِی حاجَتِی.

این نقش 13 حرف دارد 4 حرف از تورات 4 حرف از انجیل و 5 حرف از قرآن کریم می باشد.
که هر کس این را نقش کند و همراه نگه دارد از خطرات زمین و آسمان و آفات چسمی و روحی محافظت از حیوانات موزی و هوام ( مار و گزندگان و...) و حفظ از حیوانات درنده ( شیر و پلنگ و...) و حفظ از ستمکاران و دشمنان (ملوک و حکام و جن و...) و جلب رزق و روزی و... در کل خاصیت این نقش زیاد است و فقط شما در 19 برج حمل ( فروردین ) ساعت شمس می توانید این نقش را بکشید در روزهای دیگر اگر رسم شود تاثیری ندارد.

نحوه نقش کردن این نقش مکرم :
1- آداب عمومی اذکار ( طهارت . توجه و ... )
2- حتماً در وقت شرف شمس نوشته شود ( درجه 19 برج حمل ساعات شمس )
3- از سمت راست شروع به نوشتن کنید
4- هر حرف با یک بار حرکت قلم نوشته شود و با قلم بر روی نوشته بر نگردید
5- با مشک و زعفران بر روی نگین زرد یا ورق طلا یا کاغذ زرد حک و نوشته شود
6- این ذکر و نقش حاوی اسرار زیادی است سعی کنید از دیگران اسرارش را مخفی نگه دارید.
این نگین و سنگ حکاکی شده دارای خواص ذیل است:
گشایش امور و مشکلات.
باز شدن ابواب رزق و روزی.
عزت و مقام رفیع یافتن.
حفاظت از شر بلایا و دشمنان.
حفاظت اموال.
حفاظت در مقابل بدگویان زبان بند.
بخت گشای بسیار موثر.
جلب محبت و احترام و مجذوب نمودن افراد .
در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته 977، تألیف آیت الله حسن زاده آملی نیز مطالبی راجع به این شکل آمده است. از سنگ شرف الشمس برای: چشم زخم، گشایش امور، برآورده شدن آرزوها، افزایش رزق و روزی استفاده می گردد.

دو نکته مهم دیگر درباره شرف شمس
۱- اگر از نگین استفاده میکنید سعی کنید هر سال در ساعت ذکر شده و با آداب کامل بوسیله یک سوزن روی نقش کنده شده را دوباره خراش دهید.
۲- اگر روی کاغذ نوشتید آنرا باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه سال به آب روان بسپارید
اگر اسم اعظم خدا را نمیدانید
نوشته حضرت سلیمان را بنویسید که بر روی انگشترش بنا به روایات نوشته بود :
لا اله الا الله الملک الحق المبین
ولی اگر میتوانید بیشتر بنویسید آیه الکرسی را بنوسید که در روایات است فاصله آن با اسم اعظم همانند فاصله سفیدی چشم با سیاهی چشم است. یعنی با یک میلیمتر اختلاف همان اسم اعظم حساب میشود.
این دعا(شرف الشمس) در روز ۱۹ فروردین هر سال برای برآورده شدن حاجات نوشته می شود، از طلوع تا غروب آفتاب فرصت دارید دعا را بنویسید و در زیر آن حاجاتتان را بیان کنید و در قرآن قرار دهید. انشاء الله حوائجتان برآورده خواهد شد.