مهمترین اتفاقات سیاسی سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ همراه بود با وقایع گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی. اما در نگاهی به این سال و مهم ترین وقایع آن می توان آن را سال خسته شدن جهان از جنگ های نظامی نامید.

سال 2018 همراه بود با وقایع گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی. اما در نگاهی به این سال و مهم ترین وقایع آن می توان آن را سال خسته شدن جهان از جنگ های نظامی نامید. در این سال کشورهای جهان و سازمان ملل، بارها از افزایش خشونت ها در جهان ابراز نگرانی کردند، از عربستان خواستند به جنگ یمن پایان دهد، تلاش کردند بین دو کره آشتی برقرار کنند و جنگ در افغانستان را پایان بخشند.

این سال همچنین سال آغاز جنگ های تجاری بود؛ جنگی که دونالد ترامپ با کلید زدن جنگ تعرفه ها به راه انداخت. نگاهی داریم به مهم ترین وقایع سال میلادی که آخرین روزهای آن را سپری می کنیم:

آسیا

رژه دو ملت با یک پرچم

9 فوریه: کره شمالی و کره جنوبی، دو سال پس از قطع مذاکراتی که داشتند، 9 ژانویه مذاکرات فشرده ای را با هدف رفع خصومت های فیمابین و همچنین شرکت تیمی از کره شمالی در بازی های المپیک زمستانی 2018 آغاز کردند. پس از مذاکرات فشرده ای که برگزار شد، دو طرف توافق کردند، تحت لوای پرچمی مشترک در رقابت های المپیک زمستانی که کره جنوبی میزبان آن بود، رژه افتتاحیه را برگزار کنند. آنها این توافق را اجرایی کردند و المپیک زمستانی 2018 نه تنها در آرامش برگزار شد که توانست هدف از این المپیک را که نام «المپیک صلح» بر آن نهاده بود، تحقق بخشد.

«مرد موشکی» دست در دست ترامپ


12 ژوئن: اولین دیدار یک رهبر کره شمالی و یک رئیس جمهوری امریکا بعد از چندین دهه، در سنگاپور برگزار شد. دونالد ترامپ پس از این دیدار درباره خلع سلاح کره شمالی ابراز امیدواری کرد. او تا آنجا به این دیدار خوش بین بود که قبل از پایان دادن به سخنان خود در نشست خبری، تأکید کرد: بزودی تمامی سایت های هسته ای کره تخریب خواهند شد. رویدادی که هنوز هم به وقوع نپیوسته است و تخریب هایی که صورت گرفت، ناظران را راضی نکرد. او در این دیدار «اون» را به واشنگتن دعوت کرد. دیدار «اون» و «ترامپ» به دلیل خلف وعده های امریکا هنوز نتیجه نداده است.

دوقلوهای افسانه ای شبه جزیره


27 آوریل: دیدار کیم جونگ اون و مون جائه این، در روستای پانمونجوم، دیداری کم نظیر بین یک رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری کره جنوبی بود که 11 سال بعد از دیداری مشابه انجام می شد. این دیدار همچنین در نوع خود کم نظیر بود، زیرا اولین سفر یک رهبر کره شمالی به خاک همسایه جنوبی خود پس از جنگ دو کره در سال 1953 بود. این دیدار که با حاشیه های بسیار برگزار شد، زمینه ساز دو دیدار بعدی آن دو و همچنین دیدار کیم جونگ اون با دونالد ترامپ بود. هدف از دیدار «اون» و «این» بازگشت صلح به شبه جزیره کره بود.

«قهرمان» در زمین سیاست


25 جولای: عمران خان بعد از خداحافظی با دنیای مسابقات کریکت و ورود به عرصه سیاست، امسال موفق شد، همه رقبای خود را که سال ها خاک زمین کشتی سیاست را خورده بودند، به زمین بزند و خود راهی کاخ نخست وزیری پاکستان شود. در مراسم سوگند او نه تنها سیاستمداران که هنرمندان، ورزشکاران و تیم ملی سابق کریکت پاکستان که زمانی عمران خان کاپیتان آن بود و در سال 1992 قهرمان جهان شده بود، حضور داشتند. پیروزی عمران خان به عنوان مردی که سابقه سیاسی پررنگی نداشت، حاکی از ناکارآمدی احزاب سیاسی در جامعه پاکستان بود.

اروپــا

نقشه ترور جاسوس دوجانبه


4 مارس: سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق کا گ ب، از اوایل دهه 1990 به مدت اندکی بیش از یک دهه، دست به جاسوسی دو جانبه برای روسیه و انگلیس زد. روسیه سال 2004 متوجه بازی او شد و وی را دستگیر و زندانی کرد. 6 سال بعد انگلیس در قالب طرحی برای تبادل زندانیان اسکریپال را به انگلیس برگرداند. او در ماه مارس 2018 هنگامی که به همراه دخترش برای هواخوری از خانه خارج شده بود، با گاز اعصاب مسموم شد. انگلیس، روسیه را مسئول مسمومیت اسکریپال می داند. پرونده اسکریپال تبدیل به یکی از چالش های جدی روسیه و انگلیس شده است.

اعتراضی به رنگ زرد

1 دسامبر: معترضان به افزایش مالیات سوخت در فرانسه، خیابان های این کشور را اشغال کردند. اعتراض آنها اندک اندک فراتر رفت و دامنه آن کل سیاست های اقتصادی دولت امانوئل مکرون را فراگرفت. این اعتراض ها در نهایت دولت مکرون را واداشت مقابل معترضان که وابسته به هیچ جناح سیاسی نبودند، عقب نشینی کرده و اعلام کند، نه تنها مالیات سوخت افزایش نمی یابد که برای کم درآمدها افزایش حقوق نیز در نظر گرفته می شود. این وعده ها بسیاری از این معترضان را به خانه های خود بازگرداند. با این حال همچنان هر شنبه شماری به خیابان می آیند.

خداحافظی بانوی قدرتمند


7 دسامبر: در پی افزایش نارضایتی ها از سیاست درهای باز دولت آلمان به روی مهاجران، آنگلا مرکل پس از 18 سال ریاست بر حزب محافظه کار دموکرات مسیحی این کشور، از ریاست بر این حزب کناره گیری کرد. با این حال، وی تا پایان دوره صدارتش یعنی تا سال 2021 همچنان صدراعظم آلمان باقی خواهد ماند. وی که به عنوان قدرتمندترین زن سیاستمدار در اروپا شناخته می شود و رهبری قاره سبز را در دست دارد، در سخنرانی خداحافظی خود، خواستار پاسداشت دموکراسی و مقابله با پوپولیسم شد. آنگرت کرامپ کارنباوئر جانشین مرکل در حزب وی شد.

بازی با دم شیر


25 نوامبر: ورود سه کشتی نیروی دریایی اوکراین به تنگه کرچ در مرز روسیه که از نظر مسکو گناهی نابخشودنی است، با جزای توقیف آنها رو به رو شد تا بحران دریای آزوف یک بار دیگر آتش تنش ها بین روسیه و اوکراین و اروپا را شعله ور کند. در پی این اتفاق، پترو پروشنکو برای پوتین خط و نشان کشید و پوتین نیز ورود این سه کشتی اوکراینی و بحران پس از آن را راهکار پروشنکو برای کسب محبوبیت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین دانست. این تنش باعث شد، روسیه سامانه جدید موشکی در کریمه نصب و کی یف نیز حکومت نظامی 30 روزه اجرا کند.

خاورمیانه

شاخه ای زیتون برای عفرین


20 ژانویه: ترکیه عملیات نظامی خود علیه کردهای شمال سوریه در عفرین را تحت نام عملیاتی شاخه زیتون آغاز کرد. این عملیات تا 24 مارس یعنی به مدت 2 ماه و 4 روز به طول انجامید. ترکیه مدعی است در این منطقه نه فقط با جناح های مختلف کردی ترکیه و سوریه که با داعش نیز جنگیده است. این در حالی است که کردها و امریکا این ادعا را رد کردند. دولت سوریه و بسیاری از کشورهای اروپایی منتقد این عملیات بودند. دیده بان حقوق بشر می گوید در این عملیات 1500 نیروی نظامی کرد، 80 نیروی نظامی ترکیه و 463 نیروی ارتش آزاد که در این نبرد از ترکیه حمایت می کردند کشته شدند.

نشستن روبنده ها پشت رل


24 ژوئن: نزدیک به 9 ماه پس از اعلام موافقت پادشاه عربستان با اعطای مجوز رانندگی برای زنان این کشور، این قانون در 24 ژوئن اجرایی شد و زنان عربستانی که چند دهه برای دریافت این حق مبارزه کرده بودند، پشت فرمان نشستند. با این حال آنان هنوز از برخی حقوق ابتدایی که زنان جوامع مختلف دنیا برخوردارند، بی بهره هستند. اعطای این آزادی که هنوز هم مخالفانی سرسخت در عربستان دارد، در راستای اصلاحات اجتماعی مورد ادعای محمد بن سلمان بود. بر مبنای این قانون زنان علاوه بر رانندگی خودروهای سبک و شخصی می توانند گواهینامه رانندگی کامیون و موتور را نیز دریافت کنند.

مرگ در اردوی دانش آموزی


9 اگوست: هواپیماهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان به اتوبوس دانش آموزان یمنی که در حال عبور از بازاری شلوغ در شهر ضحیان در استان صعده بود، حمله کرد. در بمباران این اتوبوس 40 دانش آموز یمنی که زیر 15 سال بودند، کشته شدند. بجز این، به دلیل شلوغ بودن بازار 51 نفر از رهگذران نیز جان باختند. این حمله اعتراضات جهانی بسیاری را برانگیخت. اغلب کسانی که این حمله را محکوم کردند، انتقاداتی نیز به امریکا که مشخص شد، موشک شلیک شده از این جنگنده ها ساخت این کشور بوده است، داشتند.

گنه مسگر شوشتری


14 آوریل: در پی حمله شیمیایی به خان شیخون، امریکا و غرب مدعی شدند، این حمله توسط دولت سوریه انجام شده است، ادعایی که هرگز به اثبات نرسید. با این حال این بهانه دستمایه ای بود برای امریکا تا با همکاری انگلیس و فرانسه اقدام به شلیک 59 موشک از روی ناوهای امریکایی در شرق مدیترانه به سمت پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص سوریه کند. بر اثر این حمله بخش بزرگی از این پایگاه ویران شد و چندین نظامی و غیرنظامی نیز در این حملات جان باختند. این نخستین حمله یک جانبه امریکا علیه دولت سوریه از آغاز بحران سوریه بود.

قتل روزنامه نگار


2 اکتبر: جمال خاشقجی از معدود روزنامه نگارانی بود که شهرت او بعد از مرگش بیش از زمان حیاتش بود و به همان نسبت مرگ تأثیر گذاری داشت. او بعد از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. دولت عربستان در جریان تحقیقات مربوط به این قتل بارها دست به دروغگویی زد اما در نهایت این قتل را به گردن برخی عناصر خودسر انداخت و 15 نفر را در ارتباط با این پرونده دستگیر و برای آنها حکم هایی صادر کرد. قتل خاشقجی بر روابط خارجی عربستان تأثیر بسیاری گذاشت که در نشست اقتصادی داووس صحرا و بایکوت آن آشکار بود. این قتل تأثیر مخربی بر وجهه محمد بن سلمان داشت.

بیداد گرسنگی در یمن


11 اکتبر: با افزایش کشتار غیرنظامیان یمنی در حملات جنگنده های ائتلاف عربستان و بویژه کشتار کودکان یمنی چه در حملات و چه به دلیل سوءتغذیه و بیماری های ناشی از جنگ بی امان عربستان همچون وبا، سازمان ملل از عربستان سعودی خواست حملات مرگبار خود علیه اهداف غیرنظامی را متوقف کند. همزمان با طرح این درخواست، کمیته حمایت از حقوق کودکان سازمان ملل خبر داد، از زمان آغاز جنگ عربستان علیه مردم یمن، هزار و 248 کودک کشته شده اند. این درحالی است که انتقادهای بسیاری درمورد به روز رسانی نشدن آمار کشته شدگان یمن وجود دارد.

امریکا

خروج ترامپی از برجام


8 مه: دونالد ترامپ نزدیک به 16 ماه پس از پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، خروج امریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام و تأکید کرد، تحریم های ایران که با این پیمان بین المللی، حذف شده بود، دیگربار اجرایی می شوند. وی در حالی خروج امریکا از این توافقنامه را اعلام کرد که شرکای سنتی امریکا در اروپا مخالف چنین اقدامی بودند. این مسأله باعث ایجاد شکافی بین امریکا و متحدان آن در شورای امنیت سازمان ملل شده است. اروپایی ها هنوز هم درصدد هستند از بار فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های ایران بکاهند.

نبرد عقاب و اژدها


15 ژوئن: بسته شدن تعرفه های شدید بر کالاهای وارداتی چین به امریکا سرآغاز جنگ تجاری امریکا نه فقط با چین که با اروپا و شماری از کشورهای قاره امریکا بود. جنگ تعرفه ای که دونالد ترامپ در سال گذشته به راه انداخت بسیاری از دوستان سنتی امریکا را دل آزرده ساخت. اما اغلب آنها راهی جز مدارا با دونالد ترامپ نیافتند. هرچند نبرد تعرفه ها هنوز بین امریکا و متحدان اروپایی اش ادامه دارد. اما اهمیت نبرد تعرفه ها بین امریکا و چین باعث شد، دونالد ترامپ و شی جین پینگ در حاشیه نشست گروه 20 دست به مذاکره زده و توقف این نبرد را اعلام کنند.

پیروزی اقلیت های امریکایی


6 نوامبر: دموکرات های امریکا هرچند موفق به پیروزی مقابل جمهوری خواهان در سنا نشدند، اما توانستند، اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان امریکا در انتخابات میاندوره ای این کشور را کسب کنند. یکی از ویژگی های بارز این انتخابات، استقبال اقلیت ها و گروه هایی از انتخابات بود که به طور معمول پای صندوق های رأی حاضر نمی شوند. علاوه بر این، راهیابی چند زن مسلمان از جمله یک زن ایرانی تبار، پاسخی به سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ بود. تصور می شود با شروع به کار مجلس نمایندگان جدید، کار ترامپ در این مجلس دشوارتر شود.

آتش در بهشت امریکا


8 نوامبر: این آتش سوزی عظیم که از 8 نوامبر شروع شد در همان چند روز ابتدایی 88 کشته و بیش از یک هزار مجروح برجا گذاشت. این آتش سوزی تبدیل به منازعه ای جدی بین مقامات کالیفرنیا و دونالد ترامپ شد. ترامپ که تحت فشارهای ناشی از بالا رفتن تلفات این آتش سوزی بود، مقامات ایالتی کالیفرنیا را متهم به ناکارآمدی و آنها را تهدید کرد، اگر وظایف خود را درست انجام ندهند، بودجه ایالتی آنها قطع می شود. این مسأله باعث شد، آنها نیز به ترامپ گوشزد کنند، شرایط اقلیمی که او نسبت به آنها بی توجه است، باعث این آتش سوزی است.

خداحافظی ترامپ با سوریه


19 دسامبر: دونالد ترامپ با صدور ناگهانی دستور خروج نیروهای امریکایی از سوریه باعث خشم جیمز ماتیس، وزیر دفاع خود و انتقاد بسیاری از متحدان و همراهان امریکا در سوریه شد. جیمز ماتیس و فرستاده امریکا به سوریه به دلیل این تصمیم ترامپ از سمت خود استعفا دادند. این کار کردها سوریه را واداشت تا اعلام کنند، این کار باعث می شود آنها تمرکز لازم را برای مبارزه با داعش نداشته باشند. ترامپ تنها یک روز پس از این دستور، دستور خروج نیمی از نیروهای امریکایی از افغانستان را هم اعلام کرد.

شادمانی گذرای «اپل»


2 اگوست: کمپانی «اپل» در این روز با رساندن ارزش سهام خود به یک تریلیون دلار نام خود را به عنوان اولین کمپانی غیردولتی که بیش از 1 تریلیون دلار ارزش دارد، به ثبت رساند. اما این شادی تنها سه ماه دوام آورد و این شرکت عظیم، چوب جنگ تعرفه های ترامپ را خورد و در 28 نوامبر ارزش آن به 839 میلیون دلار سقوط کرد. بلافاصله پس از سقوط اپل از این جایگاه، شرکت آمازون، با افزایش بهای سهام خود به بیش از یک تریلیون دلار، عنوان شرکت غیردولتی یک تریلیون دلاری را از اپل ربود.

امریکای لاتین

پایان حاکمیت کاستروها18 آوریل: انتصاب میگل دیاز کانل، به عنوان رئیس جمهوری جدید کوبا از سوی مجمع ملی این کشور، پایانی بود بر 60 سال حاکمیت برادران فیدل و رائول کاسترو بر کوبا. هرچند در نخستین روزهایی که دیاز کانل سکان هدایت کوبا را در دست گرفت، برخی معتقد بودند، اندک اندک میراث کاستروها رنگ می بازد اما پیش نویس قانون اساسی کوبا که هفته پیش به تصویب رسید، نشان می دهد، این کشور همچنان تحت نفوذ یک حزب (حزب کمونیست) قرار دارد و تنها از این پس قائل به سیاست های اقتصادی باز و لیبرالی خواهد بود.

فرار از تورم یک میلیونی


22 اگوست: مهاجرت دسته جمعی ونزوئلایی ها به دلیل وخامت شرایط اقتصادی، برخلاف سایر مهاجرت هایی که در جهان بحث برانگیز شده اند، در سکوت انجام شد. سازمان ملل در ماه اگوست شمار ونزوئلایی هایی که از سال 2014 تا امسال از این کشور مهاجرت کرده اند را 2.3میلیون نفر اعلام کرد و درباره آن هشدار داد. بسیاری از این پناهجویان مجبور هستند با پای پیاده از شهر خود به سمت مرزهای کشورهای همسایه؛ برزیل، اکوادور، کلمبیا و پرو حرکت کنند. این مهاجرت ها در حالی رو به افزایش دارد که تورم در این کشور به یک میلیون درصد رسیده است.

پیاده از هندوراس تا امریکا


12 اکتبر: وضعیت سیاسی و اقتصادی بغرنج هندوراس که مردم این کشور آن را حاصل سیاست های امریکا در این کشور می دانند، هزاران نفر از هندوراسی ها را واداشت، حرکت مهاجرتی خود به سمت مکزیک و پس از آن امریکا را آغاز کنند. ترامپ این مهاجران را که نام کاروان بر آنها گذاشته شد، تهدید کرد، اگر پا به خاک امریکا بگذارند، ممکن است با گلوله هایی که از تفنگ نظامیان این کشور شلیک می شود، هدف قرار گیرند. سه هفته پیش نیز مرگ یک کودک 7 ساله هندوراسی به دلیل گرسنگی و تشنگی انتقادهای زیادی را روانه امریکا کرد.

عصر ترامپ برزیل


15 اکتبر: خایر بولسونارو که او را ترامپ برزیل نیز نامیده اند، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی دست یافت. بولسونارو که بزودی سکان هدایت این کشور را به دست خواهد گرفت، از اعضای جناح راست افراطی این کشور است و دیدگاه هایی افراطی مشابه ترامپ دارد. او توانست با وعده های مبارزه با فساد و سامان دادن به وضعیت اقتصادی و سیاست های مالیاتی حزب خود را که در اقلیت این کشور قرار داشت، تبدیل به حزب اول برزیل کند. با ورود او به کاخ ریاست جمهوری برزیل می توان انتظار تشکیل کابینه ای نظامی را برای این کشور داشت.