همه چیز درباره خروج آمریکایی ها از سوریه

دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا به یکباره در یک پیام توئیتری از تصمیم خود برای خروج نیروهایش از سوریه خبر داد که این تحولی ناگهانی در راهبرد آمریکا است و پایانی بر فرضیه های حضور نظامی بلند مدت واشنگتن در سوریه محسوب می شود.

دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا به یکباره در یک پیام توئیتری از تصمیم خود برای خروج نیروهایش از سوریه خبر داد که این تحولی ناگهانی در راهبرد آمریکا است و پایانی بر فرضیه های حضور نظامی بلند مدت واشنگتن در سوریه محسوب می شود.

تقویم این رویداد مهم بین المللی را بخوانید:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه نوشت: ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما در دوران ریاست جمهوری ترامپ برای ماندن در آنجا بود.

در پی پیام توئیتری ترامپ،کاخ سفید اعلام کرد که پیروزی بر تشکیلات داعش در سوریه به این معنا نیست که ائتلاف بین المللی یا حملات آن پایان یافته باشد. آمریکا تاکید کرد: ایالات متحده و همپیمانانش آماده همکاری در تمامی زمینه ها برای حفاظت از منافع مشترک هستند. خروج نیروهایمان از سوریه را آغاز کردیم تا وارد مرحله دوم از مبارزه با تروریسم شویم، پیروزی بر تشکیلات داعش در سوریه به این معنا نیست که ائتلاف بین المللی یا حملات آن پایان یافته است.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم به دنبال اعلام اخباری مبنی بر خروج اشغالگران آمریکائی از سوریه اعلام کرد: پس از این اقدام نیز از خودمان دفاع خواهیم کرد! نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: این تصمیم واشنگتن را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. می دانیم که چگونه از خود دفاع کنیم.

همچنین یک مقام آمریکایی مدعی شده دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا بعد از تصمیم به خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه از سیاست مقابله با ایران عقب ننشسته است.

پایگاه خبری «هیل» به نقل از «لیندسی گراهام» نماینده جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا نوشت: خروج نیروهای آمریکائی از سوریه به مثابه پیروزی بزرگی برای ایران و «بشار اسد» (رئیس جمهور سوریه) است. او افزود: ترامپ اشتباه بزرگی را مانند اوباما درباره سوریه انجام داد.

یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به شبکه آمریکایی الحره گفت: دو هزار و ۱۳۰ نفر از نیروهای یگان ویژه آمریکایی در روزهای آینده سوریه را ترک خواهند کرد و در شهر اربیل عراق مستقر خواهند شد. وی افزود: خروج از سوریه در مرحله بعدی، پایگاه التنف و منطقه ۵۵ را شامل خواهد شد و این خروج احتمالا تا ۱۰۰ روز به طول بینجامد.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید هم اعلام کرد: آمریکا و هم پیمانانش آماده اند درصورتیکه ضرورت اقتضا کند، برای دفاع از منافع کشور، دوباره در همه زمینه ها وارد عمل شوند.

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری خواه کمیته سیاست خارجی مجلس سنا هم با انتقاد از این اقدام آن را تصمیمی سیاسی نامید. کورکر به خبرنگاران گفت: "در این دوازده سالی که در کنگره بوده ام، چنین تصمیم گیری ندیده ام. تصورش سخت است که رئیس جمهوری صبح از خواب بیدار می شود و چنین تصمیمی می گیرد بدون اینکه درباره اش صحبتی کرده باشد یا آمادگی وجود داشته باشد."

مارکو روبیو، یکی دیگر از سناتورهای شاخص جمهوری خواه هم خروج از سوریه را به مثابه تقدیم این کشور به روسیه و ایران دانسته است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که این تصمیم راه را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه فراهم می کند. این سخنگو افزود: آمریکا اعلام کرده که به مرحله جدید پا گذاشته اما هنوز ماهیت مرحله بعد مشخص نیست و جزئیاتی هم درباره آن نمی دانیم اما ظاهرا نیروهای آمریکایی می خواهند خارج شوند.

اما نیروهای دموکراتیک سوریه در پی عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه گفتند، تا حد مرگ با ارتش ترکیه می جنگند. جیهان احمد، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، نیروهای دموکراتیک سوریه به هیچ طرفی اعتماد ندارد و ما به توانمندی خود و ملت مان تکیه داریم. احمد افزود: ما بارها گفته ایم که با تهدیدات ترکیه مقابله می کنیم و تا پای جان به مبارزه ادامه می دهیم.

«گاوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس هم به دنبال تأئید اخبار منتشره درباره خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از سوریه از سوی کاخ سفید گفت: قویاً با تصمیم ترامپ درباره شکست داعش در سوریه مخالفم.