از نبود آیت الله هاشمی تا مشکل پیشروی کشور

فرزند رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نخبگان باید از ادبیات تفکر و راه آیت الله هاشمی استفاده کنند تا بتوانیم از موانع موجود عبور کنیم.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در بازدید از خبرگزاری برنا در خصوص ابعاد شخصیتی و تحولات سیاسی پیرامون آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت کرد. آنچه می خوانید متن کامل مصاحبه «محسن هاشمی رفسنجانی» است:
آیت الله هاشمی برای رفاه و مبارزه با استکبارستیزی تلاش می کردند
مهمترین ویژگی آیت الله هاشمی چه بود؟
مهمترین ویژگی آیت الله هاشمی پشتکار برای مبارزه با استعمارستیزی، مبارزه با استکبارستیزی و در نهایت توسعه کشور ایران بود.
تفکر ایشان این بود که با استفاده از ایدئولوژی و مکتب اسلام و با استفاده از خود مردم به سمت رفاه نسبی مردم، حرکت کنند. این عصاره ذهنی آیت الله هاشمی بود تا بدنیا بقبولانند مکتب اسلام با روش اعتدال و بدون ایجاد مشکل برای مردم، در جهت مبارزه و رفاه مردم در حرکت بوده و هر دو هدف را با هم می خواستند. در این زمینه تلاش و ایشان از روش های اعتدالی برای مبارزه با استعمار نو استفاده کردند. وقتی پدرم از رفسنجان به قم آمدند بعد از گذراندن دروس طلبگی وارد اجتماع شدند. اولین کتاب پدرم به نام «سرگذشت فلسطین» و یا «کارنامه سیاه استعمار» در سال 1343 منتشر شد. این کتاب سروصدا به پا کرد و نهایتا توقیف شد. دکتر مصدق این کتاب را به تعداد بالایی خریدند و سپس توزیع کردند. در آن کتاب ایشان موضوع استعمار را مطرح و می گویند کشورهایی که می خواهند آزاد باشند باید در مقابل استعمار نو بایستند. سپس پدرم کتاب امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار را به نشر درآوردند و این کتاب تألیف خودشان است. در این کتاب موضوع مبارزه با استکبار یا استکبار ستیزی را مطرح و بعد توسعه ایران را مطرح و امیرکبیر را از این جهت، به مردم معرفی کردند.
ایشان همیشه قرآن می خواندند و حدود 7 بار و مجموعاً بیش از 5 سال در زندان بودند. در خاطرات خود می گویند زمانی که قرآن در زندان نداشتم از حفظ، قرآن را می خواندم و نسبت به ایده تفسیر راهنما کارم را شروع کردم. زمانی که قلم و کاغذ داشتند، فیش برداری می کردند و می نوشتند. در طول 5 سال زندان، بحث مکتب الهی اسلام را با استفاده از قرآن، تفسیر راهنما و فرهنگ قرآن کار می کردند.
با مکتب قرآن و اسلام، برای مکتب و ایدئولوژی اسلام تلاش می کردند تا کشوری درست کنند که اسلام الگوی جهانیان شود. وقتی به مسند قدرت رسیدند این سیاست را دنبال کردند و می گفتند، اسلام دین افراط و تفریط و اعتدال است. ایشان اعتقاد داشتند که می شود با استفاده از روش های اعتدالی، حق حقوق ملت ایران را در جهان ثبیت کرد و مشکل فلسطین را از این مسیر به سرانجام رساند و حتی مشکل داخلی را از این طریق حل کرد.
همچنین تاکید داشتند، مسیر را طوری طی کنیم که مردم همراهی کنند و فشار به آنها وارد نشود تا باعث تضعیف این ایده نشوند. لذا ایشان رفاه، توسعه، آزادی و موارد مربوط به استکبارستیزی و استعمارستیزی را دنبال می کردند.
از خودسانسوری جلوگیری شود
باتوجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد، چه میزان خلاء حضور آیت الله هاشمی احساس می شود؟ اگر ایشان در قید حیات بودند چه راهکارهایی را برای عبور از وضعیت فعلی کشور ارائه می دادند؟
خلا آیت الله هاشمی برای ما به عنوان خانواده هیچ وقت پر نمی شود. ایران کشور بزرگی است و فرهیختگان زیادی داریم که در جهت حل مشکلات کشور می توانند، گام بردارند. امیدوارم نخبگان سیاسی و اجتماعی که دل آنها برای مردم می تپد به میدان بیایند. در شرایط موجود باید از خودسانسوری جلوگیری شده و واقعیات ها بررسی و براساس همان واقعیت ها تصمیم گیری شود.
مسئولان باید اعتدال و افراط و تفریط را مدنظر قرار دهند و با مشکلات، شعاری برخورد نشود. در صورت افزایش مشکلات تحمل مردم طاق شده و به کشور ضرر و زیان وارد می شود. نخبگان از ادبیات تفکر و راه آیت الله هاشمی استفاده کنند تا از موانع موجود عبور کنیم.
پدرم را تخریب می کنند و او نیست که پاسخ دهد
تخریب ها علیه ایت الله هاشمی همچنان و پس از فوت ایشان ادامه دارد، به عنوان کسی که هم آقای هاشمی را خوب می شناختید و هم در جریان تحولات سیاسی قرار دارید فکر می کنید علت این تخریب ها چیست؟
تخریب در گذشته را می توان درک کرد چون ایشان فعال سیاسی بودند و در انتخابات شرکت می کردند. برخی نمی خواستند افرادی با تفکر ایشان بر مسند قدرت بنشینند. پدرم تخریب ها علیه خودشان را تحمل می کردند و فقط جاهایی که تخریب ها به کشور لطمه وارد می کرد، گاهی عکس العمل نشان می دادند. اما الان تخریب ها قابل درک نیست چراکه بعد از فوت ایشان همچنان خلاف گفته می شود و تخریب های، جدی تری نسبت به گذشته انجام می شود. برای پدرم فیلم درست می شود و ایشان نیستند که پاسخ دهند. به نظر من همه این اقدامات به دلیل زنده بودن تفکر آیت الله هاشمی در بین مردم است. از همه خواهش می کنم بدانند، آیت الله هاشمی دوستدار نیروهای وابسته به انقلاب و کشور بودند و دل شان برای پیروزی نظام می تپید و هیچ کاری را خلاف این موضوع انجام نمی دانند.
خب، در طول تاریخ زندگی سیاسی آقای هاشمی این تخرب ها وجود داشته...
علت اصلی تخریب ایشان، مخالفتی بود که با افراط و تفریط داشتند و طیف تندرو در هر دو جریان سیاسی، به دلیل اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی را مانع تحرکات افراطی می دیدند به تخریب ایشان می پرداختند که اثرگذاری شان را کاهش دهند. البته در مقاطعی در دهه هفتاد و هشتاد نیز موفق شدند و توانستند با کاهش اثرگذاری و محبوبیت ایشان، فضای افراطی را در کشور حاکم کنند. بعد از رحلت ایشان انگیزه اصلی تخریب، تفاوت کرده و افراطیون برای اینکه برابر تاریخ و افکار عمومی درباره نتایج عملکرد خود در گذشته پاسخگو نباشند، اقدام به دستکاری در تاریخ کرده و بخشی از حوادثی را که جریان خود در آن نقش داشتند را به دیگران به خصوص آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت می دهند. اگرچه با وجود افزایش آگاهی عمومی و دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی این روش ها عمدتا اثر معکوس دارد. یکی دیگر از دلایل تخریب هم این است که تفکرات ایشان همچنان در جامعه حاکم و دارای طرفدار است به همین دلیل دست به تخریب می زنند تا مانع اجرایی شدن این تفکر شوند.
همه اعتبار و زندگی ما از آیت الله هاشمی است
چقدر خلاء آیت الله هاشمی در زندگی شما احساس می شود؟
همه اعتبار و زندگی ما از آیت الله هاشمی است. ما از دو جهت مشکل داریم، یکی نبود ایشان به عنوان پدر که امری احساسی است. همچنین از نبود ایشان و ایجاد مشکل برای کشور، نگران هستیم.
در شرایط حاد خلا آیت الله هاشمی بیشتر حس خواهد شد
در حوزه سیاسی چه؟ آیا این خلاء احساس می شود؟
آیت الله هاشمی رفسنجانی به تعبیری بالاسر و وزنه تعادل سیاست در ایران محسوب می شدند و سعی می کردند با تزریق عقلانیت به فضای سیاسی و برقراری منطق در فضای تصمیم سازی، کشور را از افتادن به ورطه افراط و تفریط حفظ کنند. طبیعتا در زمان هایی که جامعه با تهدیدات و شرایط حادتری مواجه می شود این خلا بیشتر حس می شود. در شرایط فعلی هم که فشار تهدیدات خارجی و یکجانبه گرایی دولت آمریکا، کشور را با مشکلاتی در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد مواجه کرده، طبیعی است افکار عمومی خلا ایشان را احساس کنند. اما درست است که ایشان در بین ما به صورت جسمی حضور ندارد اما تفکر هاشمی زنده و پویاست. این تفکر بر مبنای عقلانیت، اعتدال، محوریت منافع ملی در سیاستگذاری و اولویت مصالح مردم در تصمیم گیری بنا شده و اگر مسئولان کشور این مبانی را رعایت کنند، گویا آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان ما قرار دارد و مانند همیشه در فضای کشور تاثیرگذار خواهد بود.

آیت الله هاشمی در تنش میان شورای نگهبان و مجلس ششم نقش داشت
اختلاف نظرهایی بین مجلس و مجمع تشخیص وجود دارد. آیا این اختلافات همیشه بوده و یا الان در نبود آیت الله هاشمی نمود پیدا کرده است؟
در دوره بیست ساله مدیریت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، که دوره های پرتنشی هم در آن وجود داشت، نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام عمدتا در حوزه تعامل بین قوا و حفظ شاکله کلی نظام در سیاست گذاری و راهبری کشور بود. در دوره مجلس ششم، این نقش با وجود تنش فراوان بین مجلس و شورای نگهبان تاثیرگذار بود و توانست برخی بن بست های قانونی را حل کند و در دوره دولت قبل نیز در قالب نقش نظارتی می توانست تاثیرگذار باشد اما اینکه مجمع تشخیص مصلحت فارغ از نقش تعاملی و سیاست گذاری خود وارد موضوع قانون گذاری یا تایید قوانین شود، موضوعی است که در دوره ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی مسبوق به سابقه نبوده است.
آیت الله هاشمی از آقای روحانی به دلیل نزدیکی تفکر حمایت کرد
آیت الله هاشمی چقدر در وحدت حامیان دولت روحانی و برقراری ارتباط بین اعتدالگرایان و اصلاح طلبان تاثیر داشتند؟
نمی توان گفت آیت الله هاشمی رفسنجانی ارتباط بین اعتدال و اصلاحات را برقرار کرد. ایشان همواره مواضع معتدلی داشت اما در مقاطعی برخی از جریانات تندروی اصلاح طلبان با میانه روی مخالف بودند وحتی ایشان را تخریب کردند. در مقطعی به این نتیجه رسیدند که تندروی جواب نمی دهد و میانه روی مورد توافق جمعی بزرگان اصلاحات قرار گرفت و به نوعی این جریان خود معتدل شد. آیت الله هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات 1392، احساس کردند جامعه از ایشان انتظار دارد که در صحنه حضور پیدا کرده و به کشور کمک کند. اگر ایشان از کاندیداتوری انصراف بدهد به نوعی شانه خالی کردن از بار مسئولیت و پشت کردن به مردم است و ایشان ثبت نام کرد. پس از رد صلاحیت، برای اینکه انقلاب و کشور آسیب نبیند از میان کاندیداهای تایید شده از دکتر روحانی، که به نوعی نزدیک ترین چهره در هشت کاندیدا به ایشان بود، حمایت کرد و جامعه به دلیل فداکاری و ریسکی که آیت الله به خاطر مردم متحمل شده بود، به نوعی با حضور پرشور در انتخابات و رای به دکتر روحانی از ایشان قدردانی کردند.
در نبود آیت الله هاشمی شکاف ها بیشتر شده است
می توان برخی اختلافات پیش آمده را به دلیل فقدان آیت الله هاشمی دانست؟
بله، فقدان ایشان شاید در افزایش اختلافات موثر بوده باشد چون یکی از کارکردهای اصلی آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد انسجام و کاهش اختلافات و تفرقه چه در سطح جامعه و چه در سطح نخبگان و شخصیت ها بود و در غیاب ایشان، ما نتوانسته ایم این خلا را به خوبی پر کنیم. شکاف های اجتماعی و سیاسی در جامعه پررنگ تر شده است.
آقایان خاتمی، عبدالله نوری، روحانی و ناطق نوری می توانند میانه روی را نهادینه کنند
آیا غیر از آیت الله هاشمی کسی را داریم که حلقه اتصال بین عقلای جریان های مختلف باشد؟
طبیعتا جامعه باید پس از هر فقدانی، خلا پیش آمده را جبران کند. ما امیدواریم سایر شخصیت ها و بزرگان بتوانند تاثیرگذاری بیشتری پیدا و عملا جای خالی آیت الله را پر کنند. بزرگانی نظیر حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری، سیدمحمد خاتمی، دکتر روحانی، حجت الاسلام عبدالله نوری و چهره های دیگری این ظرفیت را دارند که به نوعی میانه روی را در جامعه ما نهادینه کنند.
در سالگرد آیت الله، خاطره ای از حاج آقا دارید که در روند زندگی شما تاثیر گذار بوده باشد؟
اواخر سال 65 و پس از تحصیل از یک کشور خارجی برگشتم. در اولین جلسه به ایشان گفتم چکار باید انجام بدهم؟ که گفتند: باید در حوزه تحصیلی خود، برای کشور مفید واقع شوید. 3 روز پس از بازگشتم به ایران پدرم در منزل خود در جماران جلسه ای با صنایع نظامی سپاه داشتند و گروه های مختلف از جمله موشکی در این جلسه حضور داشتند. پدرم از من خواستند در جلسه شرکت کنم و بعد از من خواستند در این حوزه مشغول بکار شوم. من به صنایع سپاه رفتم و در بَخش موشک دور برد مشغول فعالیت شدم. وقتی گزارشات در حوزه موشک را مطرح می کردم، ایشان با دقت پیگیری کرده و سعی می کردند، مسائل را بفهمند. موضوع موشکی را با حساسیت دنبال می کردند و گاهی موضوع را به بحث می گذاشتند و یا خودشان برای بازدید می آمدند. قرار بود پدرم با قطار به جبهه بروند از ما خواستند ایشان را همراهی کنیم. پس از صرف ناهار، تا مقصد درباره موضوع موشکی بحث و گفتگو کردیم و همیشه حمایت های خود را از موضوع موشکی داشتند.
شما در ساخت موشک شهاب 3 نقش اساسی داشتید اما چرا نامی از شما دیده نمی شود؟
اصولا برای اینگونه فعالیت ها از افراد نام برده نمی شود و فقط از افرادی که خدماتی انجام دادند و البته شهید شدند، یاد می شود. درباره بنده هم اصولی است که گفته نشود. شاید بعدا اگر برایم اتفاقی افتاد، از من هم یاد کنند.