آفتاب

چند روش برای کاهش وزن در خواب!اگر شما هم می خواهید مانند بسیاری از افراد وزن کم کنید و به این دلیل در طول روز تمرینات ورزشی انجام می دهید یا از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنید، این مطلب را بخوانید!

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد بخواهید وزن کم کنید و به این قصد در طول روز تمرینات ورزشی انجام دهید یا رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که علاوه بر طول روز با رعایت کردن چند نکته می‌توانید حتی در خواب هم وزن کم کنید. این نکات را در ادامه می‌خوانید.

بیشتر بخوانید:

چربی بدنتان را با این مواد غذایی بسوزانید!

با سه گام کلیدی چربی‌های دور کمر را آب کنید!زودتر بخوابید
متخصصان می‌گویند زنانی که برنامه خواب مرتبی دارند قادرند بیشتر وزن کم کنند. علاوه بر این اگر شب‌ها زودتر بخوابید، زمان کمتری برای خوردن دارید که به شما کمک می‌کند در شب کالری زیادی دریافت نکنید. علاوه بر این زودخوابیدن مزایایی دیگری هم دارد، مانند: کمتر بد اخلاق خواهید شد، استرس شما کم می شود، زیبایی تان بیشتر می شود، راندمان کارایی بالا می رود، حافظه شما تقویت می شود و نهایتا اینکه کمتر بیمار می شوید.

به گفته متخصصان هرچه بیشتر بیدار بمانید بیشتر کالری دریافت می‌کنید و ممکن است بهترین راه برای کاهش کالری دریافتی، زودتر خوابیدن باشد.
جدای از این، خود خواب هم برای کاهش وزن مفید است و خوابیدن کمتر از هشت ساعت خواب به پیشرفت کاهش وزن شما آسیب می‌رساند.

دمنوش بنوشید
برخی از بهترین چای‌ها برای خواب، بابونه، نعناع فلفلی، اسطوخودوس و سنبل الطیب است که خواص آرام بخش دارند.

گیاهان دارای قدرت شفا بخشی هستند، نوشیدن دمنوش ها میتواند منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی باشد. همانطور که میدانید دمنوش ها قسمت هایی از برگها، دانه ها، ریشه ها و یا پوست گیاهان هستند که در آب داغ دم میشوند  و تبدیل میشوند به یک نوشیدنی بسیار عالی و مفید که به بهترین شکل و قابل هضم ترین صورت به بدن ما فایده میرسانند.
دمنوش ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی هستند، در بسیاری موارد شما میتوانید فواید بسیار بیشتری از یک دمنوش طبیعی نسبت به قرص ویتامین دریافت کنید.

در وعده ناهار غلات کامل بخورید
دانه غلات (یا غلات ساده) دانه‌هایی کوچک، سخت و دانه‌های خشک خوراکی هستند که روی گیاهان علف‌مانند، به نام غلات رشد می‌کنند. همانطور که می‌دانید باید از صرف وعده‌های غذایی سنگین پیش از خواب اجتناب کرد. اما بهتر است بدانید که باید کربوهیدرات‌های پیچیده را در زمان نهار مصرف کنید.

شب‌ها سبک بخورید
اگر چه که گرسنه به خواب رفتن می‌تواند به خودی خود در فرایند خواب شما اختلال ایجاد کند، اما نباید با شکم پر به تخت بروید. وقتی قبل از خواب و در شب وعده غذایی سنگینی می‌خورید، بدن شما تا صبح برای هضم آن در تلاش است. به همین دلیل باید در شب‌ها خوراکی‌های سبکی مصرف کنید و تا یکی دو ساعت قبل از خواب چیزی نخورید.

زودتر آشپزخانه را تعطیل کنید
متخصصان معتقد اند زود بستن آشپزخانه ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. چند شب تعطیل کردن آشپرخانه را در ساعت ۸ امتحان کنید.

تمرینات یوگا و کششی بدن شما را آرام می‌کند
یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه به وجود آمده ناممکن است. چرا که تاریخ شکل‌گیری یوگا به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد. متخصصان معتقد اند انجام برخی تمرینات می‌تواند سیستم عصبی را آرام و شانه‌ها و گردن را آزاد کند و از همه مهمتر استرس شما را از بین ببرد.

دمای هوا را کم کنید
مطالعات جدید نشان داده است که کاهش دما در هنگام خواب می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. دمای سردتر سبب می‌شود بدن با سوزاندن چربی ذخیره شده در شکم، شما را گرم کند.

چراغ خواب روشن نکنید
وجود نور در محل خواب شما نه تنها به کیفیت خوابتان آسیب می‌زند، بلکه ممکن است منجر به افزایش وزن شود. طبق یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی افراد مورد مطالعه ای که در اتاق‌های تاریکی می‌خوابیدند ۲۱ درصد کمتر از افرادی که در اتاق‌های نورانی می‌خوابیدند، چاق هستند.

از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید
تحقیقات نشان میدهد هرچه وسایل الکترونیکی بیشتری به اتاق خواب بیاوریم، بیشتر چاق می‌شویم. مطالعه‌ای در ژورنال چاقی کودکان نشان داد که کودکانی که شب‌ها بیشتر از این وسایل استفاده می‌کنند، چاق تر اند؛ چرا که به اندازه کافی استراحت نمی‌کنند و عادات نادرستی دارند.

 دوش آب گرم بگیرید
به گفته‌ برخی پژوهشگران، دوش گرم صبحگاهی می‌تواند به خوبی سر حال‌تان کند و حتی خلاقیت‌تان نیز را افزایش دهد ولی اگر می‌خواهید کیفیت خواب‌تان را نیز بهتر کنید، دوش گرفتن در شب هم راهی مناسب است. به گفته‌ متخصصان، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند دوش گرفتن در شب، اگر در موقع مناسب انجام شود، می‌تواند به آرامی خواب را با چشمان‌تان آشنا کند و به از بین بردن تنش و آرامش عضلانی کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند سطح اکسی توسین  توسط مغز شما را افزایش دهد که بسیار آرامش بخش است.

منابع: اینترنت ـ خبرآنلاین ـ  eat this not that

گردآوری: لیلا سرپرست پور ـ آفتاب
وبگردی