آفتاب

دمنوش‌های انرژی‌زا برای روز‌های سرد پایانی سالامروز در این مطلب، دمنوش‌هایی طبیعی و انرژی‌زا به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از این روز‌های سرد پایانی سال نهایت لذت را ببرید.

درست است که امسال هم به‌دلیل وجود ویروس کرونا، خبری از آن شور و اشتیاق و همهمه برای شروع سال جدید نیست. اما همه‌ی افراد در این روزهای پایانی سال، بیشتر از زمان‌های دیگر در تکاپو هستند. خانه‌تکانی و مشغله‌های یک سال کاری، همه و همه باعث خستگی بیشتر در این روزها می‌شود. به‌همین دلیل نیاز است کمی به‌فکر تجدید انرژی باشید. امروز در این مطلب، دمنوش‌هایی طبیعی و انرژی‌زا به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از این روزهای سرد پایانی سال نهایت لذت را ببرید.

بیشتر بخوانید: 

خانه تکانی های قبل از عید نوروز

راز خانه تکانی آسان و لذت بردن از تمیزی خانه در شروع سال نو

۱. دمنوش سیب


یکی از ذخایر خوب برای دمنوش‌های زمستانی پوست میوه‌ها است. پوست سیب و دارچین و زنجبیل دمنوش مناسبی است که اگر آن را مثل چای دم کنید و مدت نیم ساعت بگذارید دم بکشد، دمنوشی مناسب و انرژی بخش و سرشار از ویتامین برای زمستان خواهید داشت.

۲. جنسینگ سیبری


این گیاه بین ورزشکاران شهرت زیادی دارد. این گیاه بنیه بدن را افزایش می‌دهد، خستگی مفرط را کاهش می‌دهد و تأثیر استرس را به حداقل می‌رساند. این گیاه که به صورت دم کرده، کپسول یا قرص مصرف می‌شود برای بیماران مبتلا به لوپوس، آرتریت روماتوئید و فشار خون بالا توصیه نمی‌شود.

۳. گل گاوزبان


گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط آور، مقوی تمام بدن و آرامش بخش است. برگ‌های این گیاه به عنوان تصفیه کننده خون بسیار موثر هستند. داخل قوری که گنجایش سه پیمانه آب جوش را داشته باشد، گل گاوزبان و نبات را ریخته، سپس لیموعمانی‌ها را شسته و با چنگال روی پوست آن چند سوراخ ایجاد می‌کنیم؛ و بعد لیمو‌ها به محتویات قوری و آب جوش پر می‌کنیم. سپس روی بخار کتری یا سماور قرار داده و دمنوش را به مدت ۲۰- ۳۰ دقیقه دم می‌کنیم. این دمنوش مسکنی است برای کسانی که خسته هستند یا دچار استرس می‌شوند.

۴. دمنوش مرکبات


نسبت مساوی از پوست لیمو، پرتقال، چای سبز و آویشن خشک را در یک قوری آب جوش ۱۰ دقیقه دم کنید و در آخر کمی آب لیمو در آن بچکانید. از خواص این دمنوش می‌توان به خاصیت ضدسرماخوردگی، کم کردن فشار و غلظت خون، کمک به عملکرد مطلوب کبد، انرژی زایی و برطرف کنندگی خستگی اشاره کرد ضمن این که دمنوش میوه‌ای در مقایسه با دمنوش گیاهی ویتامین بیشتری دارد، غنی از آنتی اکسیدان است و به افزایش سطح ایمنی بدن کمک می‌کند و مقوی اعصاب است.

۵. دمنوش چای کوهی


چای کوهی را می‌توان در اغلب عطاری‌ها پیدا کرد و بیشتر همراه سبزی‌های صحرا در فصل بهار از کوه جمع‌آوری و خشک می‌شود. این چای بیشتر مورد اقبال اهالی محلی روستا‌ها و آرامبخش، مقوی اعصاب، ضدحساسیت و بازکننده گرفتگی روده است و بدن را مقاوم می‌کند.

۶. چای سبز


این نوشیدنی عملکرد تحریک کننده دارد. در نتیجه در طول روز انرژی بدن را افزایش می‌دهد. چای سبز حاوی ماده آنتی اکسیدان، ضد سرطان و آنتی بیوتیک است.

۷. دمنوش به‌لیمو


این دمنوش بویی شبیه لیمو دارد. آرامبخش، رفع‌کننده خستگی و مناسب درمان بی‌خوابی شبانه است؛ میگرن، سردرد و تپش قلب را بهبود می‌بخشد و ضمن تقویت معده، مقوی حافظه است و به تنظیم گردش خون کمک می‌کند. مقداری برگ به‌لیمو را در آب‌جوش بریزید و بگذارید برای ده‌دقیقه دم بکشد.

۸. چای دارچین


این نوشیدنی را می‌توانید با سه قطعه دارچین چوبی در یک قوری به مدت طولانی دم کنید. می‌توانید نیم ساعت یا ۴۵ دقیقه منتظر باشید و سپس به این نوشیدنی بسیار گرم و نیروبخش و ضد سرماخوردگی که کمی هم طعم تندی دارد، مقداری لیموی تازه اضافه کنید و با اندکی عسل آن را بنوشید. این دمنوش محرک اعصاب است و به دلیل طبیعت گرم و خشکی که دارد، قوای جسمانی را افزایش می‌دهد.

۹. سنبل الطیب


دمنوشی مهربان و لطیف که به علف گربه هم معروف است. ریشه سنبل اطیب گرم و خشک است و از ایام دور و دراز دمنوشی آرام بخش، ضداضطراب برای افرادی که مدام در استرس و بی خوابی بسر می‌برند تجویز می‌شده است. اگر سردرد امانتان را بریده این دمنوش را حتما امتحان کنید. این گیاه از هیجانات جلوگیری می‌کند، میگرن را برطرف می‌کند، برای برطرف کردن دلهره، تشویش و نگرانی مفید است. مثل تهیه بیشتر جوشانده‌ها و دمنوش ها، همه این مواد را در قوری می‌ریزیم و می‌گذاریم دست کم ۱۵ تا ۲۱ دقیقه در آب جوش با در بسته، بماند تا دم بکشد. ریشه‌ها معمولا زمان بیشتری از برگ لازم دارند تا زمان دم کشیدن عصاره را به آب بدهند. می‌توانیم بخشی از ریشه را پودر کنیم تا زمانی کمتری برای دم کشیدن ببرد.

۱۰. دمنوش مخلوط انرژی زا


این دمنوش می‌تواند حاوی گشنیز، هل، دارچین، زنجبیل، میخک و جینسینگ باشد. جنسینگ نیروزا و مقوی است و به عنوان گیاه جوانی در جهان شهرت دارد و در بهبود حافظه و نشاط و تقویت قوای ذهنی و جسمی مؤثر است. میخک مقوی مغز است و از سرطان جلوگیری می‌کند. زنجبیل نیروبخش و مقوی معده و هل، معطر و مقوی بدن و دارچین نیز شادی آور است.

۱۱. جنسینگ هندی (اشواگاندا)


این گیاه در طب هندو برای تسکین خستگی مفرط استفاده می‌شود و مقاومت بدن به استرس را افزایش می‌دهد و در نتیجه میزان انرژی بدن بهبود می‌یابد. در صورت مصرف داروی ضد اضطراب و صرع از مصرف این گیاه پرهیز شود.

۱۲. دمنوش بهار نارنج


این دمنوش به شیوه چای دم می‌شود و حکمای طب سنتی، آن را برای درمان افسردگی تجویز می‌کنند. بسیار خوشبو، خوش طعم، آرامش‌بخش، شاداب‌کننده و اشتها‌آور است، به تقویت جسم کمک می‌کند و تسکین‌دهنده سردرد عصبی و کاهش‌دهنده کلسترول خون است.

۱۳. گون (استرا گالوس)


متابولیزم بدن را افزایش می‌دهد و درمان عالی برای رفع خستگی مفرط است. اگرچه مصرف آن ضرر ندارد، اما در صورت بالا بودن تب یا داشتن عفونت از مصرف آن پرهیز کنید. در صورت مصرف رقیق کننده خون یا بتابلوکر از این گیاه استفاده نشود. دم کرده این گیاه نسبت به یک فنجان قهوه انرژی بیشتری دارد. این گیاه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

۱۴. دمنوش چای ترش


موطن اصلی چای ترش، غرب آفریقاست و در بیشتر مناطق گرمسیر کشت می‌شود. در برخی منابع آمده است، چای ترش از شکوفه تمبر هندی تهیه می‌شود. این دمنوش به چای مکه یا چای قرمز نیز معروف است و به دلیل طبع سردی که دارد، باعث کاهش فشار خون و حرارت کبد و سبب خنکی و تهویه بدن می‌شود و می‌تواند قند خون را کنترل کرده، موجب تمدد اعصاب و جریان بهتر خون شود.

گفته شده چای ترش غنی از آهن است، اما به نظر می‌رسد با داشتن اسید‌های آلی و ویتامین C به جذب بهتر آهن غذا‌های گوشتی کمک می‌کند و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن است. افرادی که قند، چربی و فشار خون بالا دارند، می‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه خود را به چای ترش اختصاص دهند، اما مصرف زیاد آن سبب رخوت و سستی می‌شود.

برترین ها
وبگردی