آفتاب

دیتاجو | آنلاین و هوشمند جستجو کندیتاجو با شعار “برای شمایی که نمی خواهید دست خالی برگردید” در نظر دارد تا ادعای آنلاین و هوشمند جستجو کن را برای دانشجویان و دانشگاهیان به اثبات برساند.

منظور از موتور جستجوی هوشمند دیتاجو چیست؟

دیتاجو به عنوان یک موتور جستجو (Search Engine) هوشمند مانند گوگل و یاهو عمل کرده و با بهره گیری از نرم‌افزارهای ویژه‌ی خود و پس از تایپ کاربر در رابطه با آن موضوع حجم گسترده‌ای از اطلاعات، فایلها و داده‌های مدنظر کاربر را به صورت جامع در اختیار وی قرار می‌دهد. برای یک موضوع خاص دیتاجو تمامی فایل‌های آموزشی و فایل‌های دانشجویی را جزو نتایج جستجوی کاربر نشان خواهد داد. با توجه به انکه این موتور جستجو با بهره‌گیری از اینترنت فعالیت می‌کند می‌توان به آن موتور جستجوی وب (Web Search Engine) نیز گفت.

پادکست آموزشی چیست؟

پادکست‌ های آموزشی یکی از روش‌های مناسب برای یادگیری و افزایش دانسته‌ها و رشد فردی به شمار می‌رود. کلمه‌ی پادکست (Podcast) برگرفته از دو کلمه (Pod) و (broadcast) است که پاد به معنای دستگاه آی‌پاد و قابل حمل و برودکست نیز به رادیویی بودن اشاره دارد. بنابراین، پادکست به گفت‌وگوهای رادیواینترنتی گفته می‌شود که در رابطه با موضوع خاص گفت و گو و یا به ارائه آموزش مشغول هستند و به صورت فایل قابل دانلود بوده و چون قابل حمل هستند (اشاره به کلمه پاد) می‌توان آن را هر موقع و در هر مکانی بشنوید. نکته بعدی دیگر در رابطه با پادکست این است که فایلهای صوتی که قابل دانلود هستند باید به صورت مجموعه‌ای از فایل باشند و تنها یک فایل صوتی جداگانه را نمی‌توان پادکست معرفی کرد که چرا که سلسله و مشترک بودن نیز مدنظر قرار دارد.

موضوع پادکست آموزشی نیز می‌تواند طیف گسترده‌ای را شامل بشود، علاوه بر آن که این آموزش می‌تواند به صورت انفرادی بوده و تنها یک نفر به آموزش بپردازد و یا نکات یادگیری در قالب مکالمه و گفت‌وگوی دو یا چندین نفر منتقل شود. البته در کنار پادکست از مفاهیم دیگری همچون فصل و اپیزود نیز سخن گفته می‌شود. باید توجه داشته باشید که پادکست مجموعه‌ای از چند فایل صوتی ضبط شده است که مطابق زمانبندی و یا موضوعات ثانویه فصل بندی می‌گردند همچنین هر فصل خود از اپیزودهای مستقل تشکیل می‌شود.

پادکست‌های آموزشی از جذابیت و محبوبیت ویژه‌ای میان مخاطبان برخوردار هستند. دلایل مختلفی برای این جذابیت تاثیرگذار است. یکی از این دلایل دسترسی آسان به فایل‌های صوتی می‌باشد. شنوندگان می‌توانند در هر زمان و هر مکانی که نیاز دارند به فایلهای دانلود شده دسترسی داشته و به آنها گوش بدهند. از آنجایی که اغلب دانشجویان ساعت‌های بسیاری را در کلاس‌های درسی می‌گذارنند و زمان محدودی برای سایر فعالیت‌ها دارند می‌توانند با دانلود پادکست‌ها ان را در مسیرهای رفت‌و آمد و یا در سایر اوقات گوش دهند. مورد دیگر حجم کم فایل‌ها در مقایسه با سایر فایل‌های آموزشی مانند فایل‌های ویدیویی است. از آنجایی که افراد تمایل ندارند حجم زیادی از حافظه تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود را به فایل‌های آموزشی مختلف اختصاص دهند، فایل‌های صوتی کم حجم را به عنوان بهترین گزینه برای آموزش انتخاب می‌کنند. تاثیرگذاری فایل‌های صوتی نیز در بسیاری از مواقع در مقایسه با سایر روش‌های آموزشی بیشتر است. به دلیل حس و حال حاکم بر پادکست‌ها ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کرده و تاثیر بیشتری برجای می‌گذارند.

پادکست‌های آموزشی برای تیم تولید محتوا نیز اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که فرآیند تولید آن آسانتر و با هزینه مناسب‌تری نسبت به سایر فایل‌های آموزشی از جمله فایل ویدیویی است. همچنین استفاده از پادکست‌ها می‌تواند رتبه سئو وب‌سایتها را در گوگل ارتقا ببخشد.

در تولید پادکستها باید توجه داشته باشید که برای آنکه تمامی افراد بتوانند از فایل صوتی تهیه شده استفاده نمایند و فایل صوتی از کیفیت بالایی برخوردار باشد بهتر است با فرمت MP3  خروجی گرفته و از بیتریت  Kbps۱۲۸بهره بگیرید.

رپورتاژ چیست؟

تبلیغات به شکل موثر یکی از مقوله‌های مهم برای رشد و پیشرفت تمامی کسب‌وکارها به ویژه مشاغل نوپا محسوب می‌شود. تبلیغات در قالب بازاریابی مدرن و سنتی می‌تواند صورت بگیرد و روابط عمومی نقش بسزایی در تاثیرگذاری آن ایفا می‌کند. یکی از زیرشاخه‌های کاربردی روابط عمومی نیز رپورتاژ آگهی شناخته می‌شود.

رپرتاژ آگهی یا رپرتاژ خبری به  گونه‌ای از تبلیغات مبتنی بر متن و در قالب گزارش یا خبر اشاره دارد. تعاریف متعددی برای رپورتاژ آگهی وجود دارد. بنا بر تعریف ارائه شده توسط سایت مشهور Entrepreneur رپرتاژ آگهی (رپورتاژ خبری) در واقع اطلاعیه‌ای است که از سوی واحد روابط عمومی با هدف اطلاع‌رسانی اتفاقات کسب و کار به مردم در رسانه‌های مختلف و انتشارات مرتبط و هدفمند منتشر می‌‌شود. در این نوع تبلیغ نویسنده متن براساس تخصص، تجربه و با رعایت یکسری اصول و قوانین بازاریابی و جذب مشتری بر پایه روانشناسی مخاطبان و مشتریان بالقوه را در مسیری که مدنظر است هدایت می‌کند.

رپرتاژ آگهی جایگاه ویژه‌ای در تبلیغات دیجیتال داشته و اغلب در سایتهای پربازدید و با تعداد کاربران بالا منتشر می‌شود. بدین طریق شما اطلاع رسانی و تبلیغات خود را در معرض دید افراد بسیاری قرار می‌دهید و مخاطبان بصورت ناخودآگاه به سمت برند و کسب‌وکار شما سوق پیدا می‌کنند.

فعالیتهای تبلیغاتی می‌توانند به دو صورت تبلیغات آنلاین و آفلاین و با بهره‌گیری از رسانه‌های مرتبط شکل بگیرند. در این میان رپرتاژ اگهی اهمیت بیشتری می‌یابد چرا که می‌توان متن رپرتاژ را همزمان در رسانه‌های انلاین و آفلاین  منتشر کرد. رپورتاژ آگهی مزایای بسیاری می‌تواند بروی فعالیت کسب‌وکارهای مختلف داشته باشد. یکی از این مزایا برندسازی و کسب اعتبار بیشتر برای برند خواهدبود چرا که با انتشار رپرتاژ در منابع پرمخاطب علاوه بر دیده شدن، آگاهی‌ها از برند افزایش یافته و استمرار انتشار رپرتاژ در افزایش اعتبار و اعتماد به کسب‌وکار موثر خواهدبود. مزیت دیگر، هزینه مناسب انتشار رپورتاژ آگهی در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی است. کافیست بر متن رپرتاژ توجه و دقت داشته باشید و با تهیه کردن متن جذاب و قوی مخاطبان بیشتری را جذب نمایید. مزیت بعدی نیز کمک به بهبود رتبه سئو می‌باشد چرا که با دریافت بک لینک‌ها و افزایش بازدید از وب‌سایت رتبه شما افزایش خواهد یافت.

همه چیز در مورد دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) به مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که به منظور بازاریابی محصولات و خدمات و با بهره گیری از ابزارهای دیجیتال مانند وب، اینترنت، موبایل و ... صورت می‌گیرد. در این فرایند با استفاده از ابزارهای دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و ... به حفظ مشتری‌های فعلی و جذب مشتری‌های جدید اقدام می‌شود. با توجه به آنکه به طور مستمر بر تعداد استفاده کنندگان از اینترنت افزوده می‌شود و طبق تحقیقات در سه سال گذشته میزان کاربران بزرگسال اینترنت 5 درصد افزایش یافته‌است بنابراین این روش جایگاه ویژه‌ای در بازاریابی و تبلیغات می‌یابد.

ابزارهای مختلفی برای دیجیتال مارکتینگ تبریز وجود دارد. بهینه سازی موتور های جستجو یا سئو (seo)، بازاریابی محتوا (content marketing)، بازاریابی شبکه های اجتماعی (social media marketing)، PPC یا Pay-per-click، همكاری در فروش (affiliate marketing)، بازاریابی اتوماتیک (Automated Marketing)، ایمیل مارکتینگ (email marketing)، بازاریابی عصبی (Neuro marketing)، بازاریابی جاذبه ای یا درونگرا (inbound marketing) همگی از ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی دیجیتال است که به توضیح هر یک می‌پردازیم.

بهینه سازی موتور های جستجو یا سئو (seo) به مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که به منظور افزایش بازدید از سایت از سوی کاربران انجام می‌شود. این افزایش بازدید از سوی جستجوگران رایگان بوده و منجر به بهبود رتبه وب سایت در گوگل می‌شود. فعالیتهای سئو را می‌توان به دو دسته سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم بندی کرد. سئو داخلی شامل تمامی فعالیت‌هایی است که در داخل وب‌سایت و برای بهینه سازی صورت می‌گیرد و سئو فنی (تکنیکال) و سئو محتوا و ... را در بر می‌گیرد. سئو خارجی نیز فعالیت‌های خارج از وب سایت مانند دریافت بک لینک و ... را پوشش می‌دهد.

بازاریابی محتوا (content marketing) به تولید محتوا با توجه به هدف مدنظر اشاره می‌کند که تلاش دارد تا بازدید از وب سایت را افزایش داده و در جذب مشتری و برندسازی موثر باشد. امروزه محتوای با کیفیت به عنوان پادشاه حوزه دیجیتال مارکتینگ شناخته شده و شامل متن، تصویر، صدا و ویدئو می‌باشد که می‌تواند شامل پست های وبلاگ، کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافی، پادکست، ویدئو و ... باشد. برای تولید محتوا ابتدا باید از  پرسونای مخاطبین خود آگاهی داشته و سپس به توزیع مناسب محتوا توجه داشته باشید به عبارت دیگر به این نکته دقت کنید که محتوای آماده شده را از چه طریق و مجرایی می توان در دسترس مخاطبین خود قرار دهید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (social media marketing) ابزاری است که عموم مردم آشنایی بیشتری با آن دارند. در این روش از رسانه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، تلگرام، توئیتر، لینکدین، پینترست و ... استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، هدف ما از بازاریابی نوع رسانه اجتماعی بکار گرفته شده را تعیین می‌کند. اگر هدف از فعالیت شما آموزش باشد اینستاگرام و تلگرام شبکه اجتماعی مناسبی برای این امر محسوب می‌شوند. در فعالیت هایی با هدف مدلینگ و فشن رسانه اجتماعی پینترست مناسب بوده و برای انجام مشاوره و پروژه های بازاریابی دیجیتال رسانه های اجتماعی لینکدین و پروفایل بهترین خواهند بود.

Pay-per-click روشی است که در آن به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات در نظر گرفته شده هزینه‌ای پرداخت می‌گردد. یکی از بسترهای مناسب برای ارائه این روش از تبلیغات گوگل ادورز Google AdWords می‌باشد که با پرداخت هزینه ای معین براساس کلمات کلیدی انتخابی در نتایج گوگل قرار داده شده و به ازای هر کلیک بر روی سایت و صفحه باید پرداختی صورت بگیرد. در این روش از تبلیغ باید به نرخ بازگشت سرمایه نیز توجه داشته باشید.

همكاری در فروش (affiliate marketing) به روشی در بازاریابی می‌پردازد که شخص سومی به عنوان همکار فروش به تیم بازاریابی برای افزایش فروش کمک می‌کند. صاحبان وب‌سایت‌ها، کانال های تلگرامی، صفحات پرمخاطب در شبکه های اجتماعی و سایر انواع رسانه ها با تبلیغ و معرفی یک محصول یا خدمات به عنوان همکار فروش فعالیت داشته و در ازای هر فروش مبلغی را دریافت می‌کنند.

بازاریابی اتوماتیک (Automated Marketing) روش نوینی در دنیای دیجیتال مارکتینگ ایران است که با استفاده از نرم افزارهای مختلف به بهینه سازی عملیات بازاریابی اولیه یاری می‌رساند. با استفاده از این روش کارهای غیرضروری و کارهای جانبی که وقت و زمان تیم دیجیتال مارکتینگ را هدر می‌دهد به حداقل می‌رسد. به عنوان مثال جهت برنامه ریزی برای ارسال ایمیل ها در فواصل زمانی معین، انتشار پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی و یا ارسال پست‌ها در وب‌سایت ها می‌توان از این روش بهره گرفت.

ایمیل مارکتینگ (email marketing) از روش‌های قدرتمند برای بازاریابی محسوب می‌شود که در سالهای اخیر نیز توجه دیجیتال مارکترهای ایرانی را به خود جلب کرده‌است. ایمیل مارکتینگ با هدف بهبود نرخ تبدیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند مجموعه‌ای از انواع ایمیل را در کمپین‌های تبلیغاتی مانند پست‌های وبلاگ، ایمیل‌های مرتبط با علائق مشتری و ... را شامل شود.

بازاریابی عصبی (Neuro marketing) ترکیبی از علم عصب شناسی و بازاریابی می‌باشد که با توجه به عملکرد مغز تغییراتی در برنامه‌های بازاریابی اعمال شده و محتوا، تصاویر، ویدیوها و ... را متناسب با آن طراحی و تنظیم می‌کنند. ابزارهای مختلفی مانند Heat Map، گوگل آنالیتیکس، تگ منیجر و ... نیز ما را در تجزیه و تحلیل رفتار کاربران و مطابقت آن با اهداف تعیین شده کمک خواهد کرد. به طور کلی، بازاریابی عصبی به دنبال بهبود تجربه کاربری (ux) بوده و در این راه از تجزیه و تحلیل عملکرد انسان بهره می‌گیرد.

بازاریابی جاذبه ای یا درونگرا (inbound marketing) نیز به تبلیغات بدون قرار گرفتن در دید مخاطب اشاره می‌کند و مطابق تعریف hubspot این روش بازاریابی بدین صورت است که اولین قرار ارتباط از سمت مخاطبان بازار هدف صورت گرفته و آنان بدنبال برند ما می‌آیند.

  • نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟

در مطلب فوق اشاره کردیم که بایستی به نرخ بازگشت سرمایه توجه داشت. اما نرخ بازگشت سرمایه چیست؟ ROI  :Return on Investment به معنای میزان سود کسب شده نسبت به میزان پول سرمایه گذاری است و به مدیران و برنامه ریزان کسب‌وکار شما کمک خواهد کرد تا در رابطه با نتایج بازاریابی تصمیم گرفته و بدانند که سرمایه گذاری و بازاریابی های صورت گرفته تا چه میزان مفید بوده‌است یا خیر.

تیم دیتاجو چه کسانی هستند، چرا دیتاجو شکل گرفت؟

درباره دیتاجو صحبت کنیم. تیم اصلی دیتاجو متشکل از دیجیتال مارکترهای زبده و خبره شهر تبریز هستند که با توجه به تجربه و تکیه بر سابقه کاری خود نسبت به تاسیس دیتاجو اقدام نموده‌اند. هسته اصلی این تیم را مدیر وب‌سایت (Website Manager) آقای فرید هنرور، متخصص سئو و بهینه سازی و مباحث امنیت سایبری (Seo Master) آقای سیداحسان خسروی  و تحلیل گر ارشد و مشاور نوروبیزینسی (Digital Neuromarketing Analyst) آقای داود یوسفی تشکیل می‌دهد. خانم مریم افخمی هم مسئول خلق و تولید محتوای این مجموعه را برعهده دارد. این پلتفرم انلاین با هدف ایجاد جامعیت، سرعت و دسترسی آسان برای خدمت به دانشجویان و دانش اموزان شکل گرفته و تلاش می‌کند تا نتایج جستجوی کاربران را در مدت زمان کم در اختیار آنان قرار دهد.

 اطلاعات تماس آگهی

09021909990 - 09027106236

، تبریز ، خیابان امام خمینی، کوچه شهید علیپور(بالا حمام دربندی)، بن بست اول (سمت چپ)، درب آخر(سمت چپ)، پلاک 1/008