کشاورزى و دامپرورى

استان خراسان با پهنه‌اى گسترده، آب و هوا و شرايط اقليمي، خاک مناسب زراعت وضعيتى حاصلخيز براى کشاورزى داشته و از گذشته نيز در کشاورزى داراى سابقه‌اى درخشان بوده است. از مهمترين فرآورده‌هاى کشاورزى استان خراسان مى‌توان به گندم که بالاترين ميزان سطح زير کشت استان را به خود اختصاص داده، جو، حبوبات و از فرآورده‌هاى صنعتى استان چغندرقند، پنبه، آفتابگردان، باغ‌ها که به لحاظ توليد ميوه در کشور جايگاهى ويژه دارد و زعفران، زرشک اشاره کرد.


دامدارى و دامپرورى نيز در استان خراسان از اهميت ويژه‌اى برخوردار است و يکى از مهمترين مناطق پرورش دام ايران است. تنوع دامى استان به‌علت اختلاف آب و هوا و ريزش باران در مناطق مختلف اين استان است. مهمترين دام‌هائى که در خراسان پرورش داده مى‌شوند گوسفند، بز، گاو و گاوميش و شتر است.

هنرهاى دستى

خراسان به‌عنوان يکى از مهمترين مراکز هنرهاى دستى کشور شناخته شده و از جمله هنرهاى دستى آن مى‌توان به فرش‌بافي، فيروزه‌تراشي، سنگ‌تراشي، پازر، کاشى‌کارى و موت‌سازي، قلاب‌دوزي، بردرى‌دوزي، و گلدوزي، پوستين‌دوزي، نمدمالي، جاجيم‌بافي، گليم‌بافي، خورجين، عرقچين، جوال‌بافي، جوراب‌بافي، کفش، جلاق‌دوزي، پارچه‌بافي، خرّاطي، سفال‌گرى و سراميک‌سازي، ابريشم‌کشي، شعربافي، سبد و حصيربافي، چاروق، گيوه و فرآورده‌هاى چوبى و فلزى اشاره کرد.

صنايع

از جمله صنايع استان خراسان مى‌توان به صنايع غذائى که از اهميت ويژه‌اى برخوردار است، صنايع نساجي، صنايع برق و الکترونيک، صنايع شيميائى و بهداشتي، صنايع سلولزي، صنايع کانى غيرفلزى و صنعت قند اشاره کرد.